Słubice: 26 czerwca 2019   |   Imieniny: Paulina, Jan, Paweł
reklama
reklama

Ujście Warty zaprasza na Zimowe Ptakoliczenie

W ostatni weekend stycznia Park Narodowy Ujście Warty zaprasza na nietypowy zimowy spacer z lornetkami, którego jego celem będzie liczenie ptaków. Kolejny raz włącza się do ogólnopolskiej akcji ich liczenia. W tym roku szczególnie poszukiwanym Ptakiem Zimy będzie szczygieł – kolorowy miłośnik ostów.

szczygiel

Wyspiarski pomysł

Zimowe Ptakoliczenie to akcja, której organizatorem jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Ma na celu przede wszystkim policzenie ptaków, które zimę spędzają w pobliżu osiedli ludzkich. Park Ujście Warty bierze w niej udział od 2011 roku.

Idea ptakoliczenia przywędrowała z Wielkiej Brytanii. Tam w 1979 roku Royal Society for Protection of Birds po raz pierwszy zorganizowało Big Garden Birdwatch, dzięki której udało się zaangażować dzieci i młodzież w liczenie ptaków przy przydomowych karmnikach i w ogrodach. Od tamtej pory akcja przyciąga kilkaset tysięcy Brytyjczyków. Dzięki takim społecznym obserwacjom naukowcy pozyskują bardzo ważne dane, pozwalające śledzić zmiany w liczebności zimujących ptaków i podejmować działania ochronne.

Szczygieł bohaterem

Jak będzie wyglądał spacer? Planowany czas to ok. 2-3 h, a dystans do przebycia około 4 km - od Starej Pompy w Warnikach Wałem Północnym do Nowej Pompy, powrót przez Osiedle Warniki. - Na tej urozmaiconej krajobrazowo trasie możemy się spodziewać zarówno ptaków wróblowych, szponiastych jak i ptaków wodno-błotnych – wyjaśnia O. Betańska z parku.

Bohaterem tegorocznej edycji jest szczygieł. Posiada charakterystyczną czerwoną maskę wokół dzioba oraz żółty pasek na czarnym skrzydle. Ruchliwe stada tych ptaków żerują m.in. na chwastach pół i nieużytków.

- Zachęcamy wszystkich zainteresowanych ptasimi zwyczajami oraz ich podglądaniem do udziału spacerze z przewodnikiem, podczas którego będziemy obserwować oraz liczyć poszczególne gatunki ptaków – zaprasza O. Betańska.

Zgłoszenia

Do uczestnictwa w Zimowym Ptakoliczeniu należy się zgłosić do 24 stycznia: tel. 95 752 4026 lub e-mail Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Liczba miejsc ograniczona.

Żeby liczenie się udało, każdy uczestnik spaceru powinien mieć ze sobą lornetkę – pracownicy parku udostępnią je na czas wycieczki tym, którzy ich nie mają.

Termin: 26.01.2019, godz. 9. Miejsce: zbiórka przy starej przepompowni w Kostrzynie nad Odrą, Osiedle Warniki.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz poziom czystości w Słubicach (licząc wg szkolnej skali)?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama