Słubice: 24 stycznia 2019   |   Imieniny: Felicja, Rafał, Tymoteusz
reklama
reklama

Ujście Warty zaprasza na Zimowe Ptakoliczenie

W ostatni weekend stycznia Park Narodowy Ujście Warty zaprasza na nietypowy zimowy spacer z lornetkami, którego jego celem będzie liczenie ptaków. Kolejny raz włącza się do ogólnopolskiej akcji ich liczenia. W tym roku szczególnie poszukiwanym Ptakiem Zimy będzie szczygieł – kolorowy miłośnik ostów.

szczygiel

Wyspiarski pomysł

Zimowe Ptakoliczenie to akcja, której organizatorem jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Ma na celu przede wszystkim policzenie ptaków, które zimę spędzają w pobliżu osiedli ludzkich. Park Ujście Warty bierze w niej udział od 2011 roku.

Idea ptakoliczenia przywędrowała z Wielkiej Brytanii. Tam w 1979 roku Royal Society for Protection of Birds po raz pierwszy zorganizowało Big Garden Birdwatch, dzięki której udało się zaangażować dzieci i młodzież w liczenie ptaków przy przydomowych karmnikach i w ogrodach. Od tamtej pory akcja przyciąga kilkaset tysięcy Brytyjczyków. Dzięki takim społecznym obserwacjom naukowcy pozyskują bardzo ważne dane, pozwalające śledzić zmiany w liczebności zimujących ptaków i podejmować działania ochronne.

Szczygieł bohaterem

Jak będzie wyglądał spacer? Planowany czas to ok. 2-3 h, a dystans do przebycia około 4 km - od Starej Pompy w Warnikach Wałem Północnym do Nowej Pompy, powrót przez Osiedle Warniki. - Na tej urozmaiconej krajobrazowo trasie możemy się spodziewać zarówno ptaków wróblowych, szponiastych jak i ptaków wodno-błotnych – wyjaśnia O. Betańska z parku.

Bohaterem tegorocznej edycji jest szczygieł. Posiada charakterystyczną czerwoną maskę wokół dzioba oraz żółty pasek na czarnym skrzydle. Ruchliwe stada tych ptaków żerują m.in. na chwastach pół i nieużytków.

- Zachęcamy wszystkich zainteresowanych ptasimi zwyczajami oraz ich podglądaniem do udziału spacerze z przewodnikiem, podczas którego będziemy obserwować oraz liczyć poszczególne gatunki ptaków – zaprasza O. Betańska.

Zgłoszenia

Do uczestnictwa w Zimowym Ptakoliczeniu należy się zgłosić do 24 stycznia: tel. 95 752 4026 lub e-mail Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Liczba miejsc ograniczona.

Żeby liczenie się udało, każdy uczestnik spaceru powinien mieć ze sobą lornetkę – pracownicy parku udostępnią je na czas wycieczki tym, którzy ich nie mają.

Termin: 26.01.2019, godz. 9. Miejsce: zbiórka przy starej przepompowni w Kostrzynie nad Odrą, Osiedle Warniki.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jaki był dla Słubic 2018 rok?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama