Słubice: 17 czerwca 2019   |   Imieniny: Albert, Laura, Adolf
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Słubice pamiętały o niepełnosprawnych (foto)
reklama
reklama

Słubice pamiętały o niepełnosprawnych (foto)

Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych trwały nie jeden, a trzy dni. W programie było dużo różnych wydarzeń – od konferencji ze specjalistami po kolorowy marsz z balonami. A i to okazało się za mało – dlatego część działań będzie kontynuowana.

niepelnosprawni wystep

Co roku o przypadającym 3 grudnia Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych przypomina mieszkańcom Słubic Stowarzyszenie Po PROstu - które pracuje z nimi na co dzień. W tym roku przygotowanych zostało kilka wydarzeń: m.in. konkurs plastyczny, konferencja przeznaczona dla rodziców i nauczycieli pt. „Zrozumieć niepełnosprawność”, a także warsztaty dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1. Natomiast główna uroczystość odbyła się 3 grudnia w Collegium Polonicum.

Joanna Sierżat-Rekret, prezes Stowarzyszenia Po PROstu przyznaje, że z tegorocznych obchodów najbardziej zapadła jej w pamięć właśnie ta główna uroczystość - w trakcie której najważniejsze były osoby z niepełnosprawnościami, te młodsze i te starsze. To one były głównymi bohaterami, skupiały na sobie całą uwagę i, jak przyznaje J. Sierżant-Rekret, ta rola bardzo im odpowiadała.

Sztuka łączy ludzi

A co takiego przygotowały? – Najpierw dzieci wzięły udział w muzykoterapii, którą poprowadziła Barbara Weiser-Lada, a potem rozpoczęły się przedstawienia. Zaprezentowały je uczniowie i nauczyciele ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i Środowiskowego Domu Samopomocy – opowiada prezes stowarzyszenia.

Muzykoterapia

Uczniowie z SOSW opowiedzieli baśniową historię o królowej śniegu i zatańczyli taniec pt. "Cztery pory roku". Pokazali, że sztuka nie jest tylko domeną osób pełnosprawnych, ale również i oni czują się doskonale na scenie i mają wiele do pokazania – i przekazania.

Nie mniej uzdolnieni okazali się dorośli. Uczestnicy i terapeutki ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Słubicach wspólnie wystawili teatrzyk profilaktyczny pt. "Zło dobrem zwyciężaj". I tym samym pokazali, że sztuka nie jest tylko domeną osób pełnosprawnych, ale niepełnosprawni również czują się doskonale na scenie i mają wiele do przekazania.

W międzyczasie zostały rozdane nagrody w konkursie plastycznym pt. „Każdy inny - wszyscy równi”, w którym każdy – nie tylko dzieci – mógł pokazać w dowolnej formie jak postrzega niepełnosprawność. Prace można było oglądać przez całą imprezę, a zainteresowani mogą zajrzeć dla Galerii Małej w SMOK-u, gdzie będą prezentowane do końca grudnia.

niepelnosprawni wystawa

Sprawdzili, jak to jest

Jednym z ciekawych elementów tegorocznych obchodów były warsztaty, w których udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1. Prowadzili je pedagodzy. – Wyszyły cudnie, dzieci bardzo zaangażowały się w ćwiczenia. A ich głównym celem było to, żeby mogły doświadczyć, jak na co dzień funkcjonują osoby z różnymi niepełnosprawnościami – te które są niewidome, nie potrafią mówić, inaczej odbierają świat zmysłami, czy też są mniej sprawne – podkreśla J. Sierżant-Rekret.

Dzieci były podzielone na grupy, po kolei brały dział w 4 warsztatach. Czekało na nich wiele zadań, jak na przykład powieszenie prania lub rozpakowanie prezentu z zasłoniętymi oczami, przekazanie informacji bez użycia słów, czy namalowanie obrazu ustami. Miały też okazję sprawdzić, jak to jest poruszać się o kulach czy na wózku. I widać było, że po tych doświadczeniach lepiej zaczynają rozumieć osoby, które z takimi trudnościami mierzą się codziennie.

J. Sierżant-Rekret przyznaje, że warto, by takie warsztaty były kontynuowane i aby mogły w nich wziąć udział również uczniowie pozostałych słubickich szkół. To być może uda się w przyszłym roku (do tematu będziemy wracać).

Kolorowy, balonowy marsz

Podobnie jak w latach ubiegłych, zwieńczeniem obchodów był kolorowy marsz z balonami, który przeszedł przez miasto - spod siedziby stowarzyszenia przy ul. Kilińskiego na plac Bohaterów.

niepelnosprawni marsz

Marsz prezentował się kolorowo, wesoło i radośnie, a uczestnicy byli wyposażeni nie tylko w transparenty z hasłami, a nawet instrumenty muzyczne! A balony na koniec zostały wypuszczone w niebo – choć niektóre dzieci niechętnie się z nimi rozstawały.

- Jesteśmy bardzo zadowolone, dużo osób włączyło się i zaangażowało w obchody. Mieszkańcy już wiedzą o tej akcji. Cieszy nas, że dzięki temu świadomość tego, że są wśród nas osoby niepełnosprawne, jest coraz większa – podsumowuje J. Sierżant-Rekret.

---

Zapraszamy do galerii z obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Zdjęcia udostępnione przez organizatorów oraz Annę Panek-Kusz (dziękujemy).

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz poziom czystości w Słubicach (licząc wg szkolnej skali)?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama