Słubice: 24 stycznia 2019   |   Imieniny: Felicja, Rafał, Tymoteusz
reklama
reklama

Słubice pamiętały o niepełnosprawnych (foto)

Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych trwały nie jeden, a trzy dni. W programie było dużo różnych wydarzeń – od konferencji ze specjalistami po kolorowy marsz z balonami. A i to okazało się za mało – dlatego część działań będzie kontynuowana.

niepelnosprawni wystep

Co roku o przypadającym 3 grudnia Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych przypomina mieszkańcom Słubic Stowarzyszenie Po PROstu - które pracuje z nimi na co dzień. W tym roku przygotowanych zostało kilka wydarzeń: m.in. konkurs plastyczny, konferencja przeznaczona dla rodziców i nauczycieli pt. „Zrozumieć niepełnosprawność”, a także warsztaty dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1. Natomiast główna uroczystość odbyła się 3 grudnia w Collegium Polonicum.

Joanna Sierżat-Rekret, prezes Stowarzyszenia Po PROstu przyznaje, że z tegorocznych obchodów najbardziej zapadła jej w pamięć właśnie ta główna uroczystość - w trakcie której najważniejsze były osoby z niepełnosprawnościami, te młodsze i te starsze. To one były głównymi bohaterami, skupiały na sobie całą uwagę i, jak przyznaje J. Sierżant-Rekret, ta rola bardzo im odpowiadała.

Sztuka łączy ludzi

A co takiego przygotowały? – Najpierw dzieci wzięły udział w muzykoterapii, którą poprowadziła Barbara Weiser-Lada, a potem rozpoczęły się przedstawienia. Zaprezentowały je uczniowie i nauczyciele ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i Środowiskowego Domu Samopomocy – opowiada prezes stowarzyszenia.

Muzykoterapia

Uczniowie z SOSW opowiedzieli baśniową historię o królowej śniegu i zatańczyli taniec pt. "Cztery pory roku". Pokazali, że sztuka nie jest tylko domeną osób pełnosprawnych, ale również i oni czują się doskonale na scenie i mają wiele do pokazania – i przekazania.

Nie mniej uzdolnieni okazali się dorośli. Uczestnicy i terapeutki ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Słubicach wspólnie wystawili teatrzyk profilaktyczny pt. "Zło dobrem zwyciężaj". I tym samym pokazali, że sztuka nie jest tylko domeną osób pełnosprawnych, ale niepełnosprawni również czują się doskonale na scenie i mają wiele do przekazania.

W międzyczasie zostały rozdane nagrody w konkursie plastycznym pt. „Każdy inny - wszyscy równi”, w którym każdy – nie tylko dzieci – mógł pokazać w dowolnej formie jak postrzega niepełnosprawność. Prace można było oglądać przez całą imprezę, a zainteresowani mogą zajrzeć dla Galerii Małej w SMOK-u, gdzie będą prezentowane do końca grudnia.

niepelnosprawni wystawa

Sprawdzili, jak to jest

Jednym z ciekawych elementów tegorocznych obchodów były warsztaty, w których udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1. Prowadzili je pedagodzy. – Wyszyły cudnie, dzieci bardzo zaangażowały się w ćwiczenia. A ich głównym celem było to, żeby mogły doświadczyć, jak na co dzień funkcjonują osoby z różnymi niepełnosprawnościami – te które są niewidome, nie potrafią mówić, inaczej odbierają świat zmysłami, czy też są mniej sprawne – podkreśla J. Sierżant-Rekret.

Dzieci były podzielone na grupy, po kolei brały dział w 4 warsztatach. Czekało na nich wiele zadań, jak na przykład powieszenie prania lub rozpakowanie prezentu z zasłoniętymi oczami, przekazanie informacji bez użycia słów, czy namalowanie obrazu ustami. Miały też okazję sprawdzić, jak to jest poruszać się o kulach czy na wózku. I widać było, że po tych doświadczeniach lepiej zaczynają rozumieć osoby, które z takimi trudnościami mierzą się codziennie.

J. Sierżant-Rekret przyznaje, że warto, by takie warsztaty były kontynuowane i aby mogły w nich wziąć udział również uczniowie pozostałych słubickich szkół. To być może uda się w przyszłym roku (do tematu będziemy wracać).

Kolorowy, balonowy marsz

Podobnie jak w latach ubiegłych, zwieńczeniem obchodów był kolorowy marsz z balonami, który przeszedł przez miasto - spod siedziby stowarzyszenia przy ul. Kilińskiego na plac Bohaterów.

niepelnosprawni marsz

Marsz prezentował się kolorowo, wesoło i radośnie, a uczestnicy byli wyposażeni nie tylko w transparenty z hasłami, a nawet instrumenty muzyczne! A balony na koniec zostały wypuszczone w niebo – choć niektóre dzieci niechętnie się z nimi rozstawały.

- Jesteśmy bardzo zadowolone, dużo osób włączyło się i zaangażowało w obchody. Mieszkańcy już wiedzą o tej akcji. Cieszy nas, że dzięki temu świadomość tego, że są wśród nas osoby niepełnosprawne, jest coraz większa – podsumowuje J. Sierżant-Rekret.

---

Zapraszamy do galerii z obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Zdjęcia udostępnione przez organizatorów oraz Annę Panek-Kusz (dziękujemy).

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jaki był dla Słubic 2018 rok?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama