Słubice: 23 marca 2019   |   Imieniny: Pelagia, Feliks, Zbysław
reklama
reklama

Hodowcy gołębi pocztowych odwiedzili Słubice (foto)

Podobno gołębiarza najlepiej zrozumie drugi gołębiarz. Dlatego tak ważne są dla nich spotkania i wystawy. W miniony weekend w Słubicach odbyła się 36. Okręgowa Wystawa Gołębi Pocztowych, w której udział wzięli hodowcy z regionu.

Wystawa gołębi pocztowych

Na coroczną wystawę zaprosili Zarząd Okręgu w Gorzowie WLKP i Oddział Słubicko- Kostrzyńskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych, a trud organizacyjny wzięli na siebie hodowcy sekcji słubickiej.

Jej głównymi bohaterami były oczywiście gołębie. Zarówno hodowcy, jak i goście przyglądali się najlepszym, najpiękniejszym okazom, wymieniali się spostrzeżeniami i uwagami. Podczas wystawy zaprezentowano aż kilkaset ptaków, które osiągnęły w ciągu ostatnich dwóch lat najlepsze wyniki sportowe. Była też okazja do wręczenia nagród i wyróżnień ich hodowcom.

- Podczas wystawy rozdanych zostało ponad 100 dyplomów i 51 medali za osiągnięcia sportowe w poszczególnych kategoriach – opowiada Marek Wachowiak, prezes słubickiego oddziału PZHGP. Najlepsze okazy otrzymały również medale za standard, czyli pokrój i budowę, które wyłonił sędzia z zarządu głównego związku. A trofea hodowcom wręczał sam burmistrz Mariusz Olejniczak.

Podczas wystawy wybrano również 41 egzemplarzy, które będą reprezentowały okręg gorzowski na ogólnopolskiej wystawie zaplanowanej w dniach 4-6 stycznia w Sosnowcu. W tym elitarnym gronie znalazł się tylko jeden gołąb ze Słubic – z hodowli właśnie M. Wachowiaka. Jego "podopieczny" startuje w klasie długodystansowej, czyli pokonuje długości pow. 500 km.

Wystawa gołębi pocztowych

Co jeszcze działo się na wystawie? Uczestnicy mogli skorzystać z porad lekarzy weterynarii, dotyczących profilaktyki hodowli gołębi i ich badań. Ptaki można było nie tylko oglądać, ale również… kupić. Hodowcy mogli też nabyć rozmaite akcesoria przydatne w ich pasji.

Wg danych organizatorów w wystawie udział wzięło około 300 osób, nie tylko hodowców i pasjonatów, ale również tych, którzy chcieli przyjść i z ciekawości zobaczyć najlepsze gołębie pocztowe. Wśród nich byli najbardziej utytułowani hodowcy i okręgowi „dominatorzy” jak Jan Otwinowski z Barlinka, Bogusław Kozdrowski z Gorzowa czy rodzina Rozpędowskich z Kostrzyna nad Odrą.

Wg Marka Wachowiaka tak duże zainteresowanie, to dowód, że hodowla gołębi pocztowych nadal jest popularnym hobby – okręg gorzowski skupia ich ok. 600, a w całym kraju ta liczba wynosi ponad 43 tys. – Co ciekawe, Polska jest liderem w tym sporcie na świecie – zaznacza prezes. A jak ocenia wystawę w Słubicach? - Była bardzo udana - podsumował krótko.

Na wystawie byliśmy również i my z redakcyjnym obiektywem. Zapraszamy do fotorelacji.

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy w Słubicach powinien powstać komercyjny cmentarz dla zwierząt?
 
Jaka kwota za pochówek byłaby dla Ciebie akceptowalna?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama