Słubice: 20 maja 2019   |   Imieniny: Aleksander, Bernardyn, Bazyli
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Jaka będzie przyszłość dwumiasta? Mieszkańcy pogranicza porozmawiają o tym na forum
reklama
reklama

Jaka będzie przyszłość dwumiasta? Mieszkańcy pogranicza porozmawiają o tym na forum

Wspólna przyszłość Słubic i Frankfurtu będzie tematem dwudniowego forum, które nosi tytuł „Pomysły na lata 2020-2030”. Mamy już wspólne przedszkola, autobus, sieć ciepłowniczą, wiele imprez sportowych i kulturalnych. Nad czym jeszcze warto razem pracować?

most graniczny_slubice_001
Jaka przyszłość czeka mieszkańców Słubic i Frankfurtu?

Forum nt. przyszłości współpracy transgranicznej obu miast odbędzie się 4 i 5 grudnia w Collegium Polonicum. Jaki jest jego cel? - Chcemy stworzyć wspólną wizję rozwoju na kolejne lata. Stanie się ona podstawą do określenia celów i konkretnych projektów, które będziemy realizować w ramach Słubicko-Frankfurckiego Planu Działania 2020-2030 - mówi burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak. Razem z nim forum otworzy Rene Wilke, nadburmistrz Frankfurtu.

W wydarzeniu wezmą udział również goście z innych regionów przygranicznych. Swoimi doświadczeniami podzielą się: Pablo Rivera, dyrektor Eurocidade Chaves-Verin (Portugalia-Hiszpania), Birgitta Tamminen, koordynatorka współpracy transgranicznej w regionie Tornio-Haparanda (Finlandia-Szwecja), Monica Tortul z EVTZ Gorizia-Nova Gorica (Włochy-Słowenia).

A będą opowiadać o takich zagadnieniach jak np. transport i komunikacja, zaopatrzenie w energię, informacja turystyczna, kryta pływalnia czy promocja gospodarcza. Podzielą się też wiedzą o tym, jak skutecznie włączać mieszkańców - pomimo bariery językowej - do współpracy transgranicznej.

Przed uczestnikami forum stoi ważne zadanie: wypracowania wspólnej wizji współpracy do roku 2030. „Burza mózgów” odbywać się będzie w trakcie czterech paneli tematycznych (ich uczestnicy będą pracować wspólnie z ekspertami zewnętrznymi). A są nimi: transgraniczne kształcenie, wspólna infrastruktura komunalna i usługi, współpraca gospodarcza i transgraniczna lokalizacja inwestycji, a także partycypacja i komunikacja. Kolejny dzień będzie składał się z pracy w tych samych panelach. Wszystko po to, aby stworzyć bazę pomysłów na ciekawe projekty realizowane następnie w ramach wspomnianego planu.

Co ważne, forum jest otwarte i każda zainteresowana osoba może wziąć w nim udział. Chętni mogą zgłaszać się do 30 listopada – e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub tel. 95 737 2064.

ZOBACZ PROGRAM FORUM
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz poziom czystości w Słubicach (licząc wg szkolnej skali)?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama