Słubice: 16 lipca 2019   |   Imieniny: Maria, Stefan, Eustachy
reklama

Vloger Maciej Łysiak: nie taka cukrzyca straszna

Jak w ciekawy, niebanalny sposób mówić o cukrzycy? Słubiczanin i vloger Maciej Łysiak założył kanał na You Tube. Nosi on nazwę „Nie słodzę” i jest narzędziem służącym przede wszystkim edukacji chorych i ich rodzin. Opowiedział nam nieco więcej o tym, co i dla kogo tworzy.

lysiak 3

Nieprzyznawanie się do cukrzycy jest wg Macieja Łysiaka jednym z czterech „grzechów głównych” osób, które na nią chorują. On sam go nie popełnia, wręcz przeciwnie – zamiast tego nagrywa wideo, edukuje, motywuje innych. Bo uważa, że dobrze wyedukowane społeczeństwo, to zdrowe społeczeństwo. A wokół cukrzycy narosło tyle różnych mitów, rodzi się dużo pytań, że wciąż ma co robić i o czym mówić…

Cukrzyca a cukrzyca

Ale zacznijmy od początku. M. Łysiak dowiedział się o swojej dolegliwości mając 21 lat, w 2012 roku. Choruje na cukrzycę typu 1, która jest chorobą autoimmunologiczną. Czyli, jak sam tłumaczy, to jego geny i układ immunologiczny zdecydowały za niego – i jego organizm przestał produkować insulinę. Dlatego musi podawać ją sobie sam. Ta cukrzyca różni się od typu 2, której przyczynami są: zła dieta, otyłość i brak aktywności fizycznej. Oba te typy bywają niestety często mylone. A czym się różnią, można dowiedzieć się więcej z jednego z filmów dostępnych na kanale.

A jak M. Łysiak zareagował na wiadomość o chorobie? - Pierwsza myśl była taka, że to da się wyleczyć... Potem leżąc w szpitalu okazało się jaka jest rzeczywistość. Starałem się szukać pozytywów, na przykład tego, że cukrzyca wymagać będzie ode mnie regularności, której w tamtym okresie mi brakowało. Chodzi mi o dietę, treningi, wczesne wstawanie itp. Potem okazało się, że nie tędy droga – opowiada vloger.

Jak żyć?

Po tylu latach ma dla cukrzyków radę, wynikającą z doświadczenia: chorobę można i należy dopasować do swojego życia, a nie odwrotnie. M. Łysiak przyznaje szczerze, że czasem jest bardzo ciężko. Ale… - Staram się jednak nie przestawać uczyć i wyciągać wniosków. Życie z cukrzycą to stała, ciężka praca nad sobą. Ale czuję, że pokonując kolejne przeszkody jestem w niej lepszy – dodaje z uśmiechem.

Oprócz wideo, wyprodukował również opaski na ręce, przydatne cukrzykom. Poza logo kanału, jest na nich krótka, konkretna informacja: „Mam cukrzycę. Podaj mi słodki napój i zadzwoń pod 999”. Jak mówi, jest to najlepszy komunikat, prosty i konkretny. A powstał w odpowiedzi na konkurs na kanale „Nie słodzę”.

lysiak 2

M. Łysiak w swoich klipach rozprawia się również z mitami na temat cukrzycy. A poznał ich naprawdę sporo. Na przykład: że zapracował na swoją chorobę. Albo żeby zamiast brania insuliny pić wodę po ogórkach kiszonych…

Dbać o siebie i iść do przodu

Na swoim vlogu mówi też np. o 8 zaletach bycia cukrzykiem. Całkiem na poważnie. Na przykład o tym, że cukrzykom łatwiej dbać o zdrowie. I lepiej się odżywiają niż zdrowi. Bo szybciej odczuwają niedobre konsekwencje złej diety. A także oszczędzają na… słodyczach i alkoholu. Bo, co również podkreśla, cukrzyca nie jest wyrokiem – we wszystkim da się znaleźć pozytywne strony.

- Wyznaję zasadę, że choroba przewlekła, jaką jest cukrzyca, nie musi oznaczać końca naszej aktywności czy radości z życia. Staram się czerpać z niego garściami, iść wciąż do przodu – podsumowuje M. Łysiak.

lysiak 4

Chcecie dowiedzieć się więcej o cukrzycy? Zajrzyjcie na kanał „Nie słodzę”. A próbkę tego jak wyglądają filmiki autorstwa Macieja Łysiaka możecie zobaczyć poniżej. Polecamy!

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz tegoroczne Miejskie Święto Hanzy (licząc wg szkolnej skali)
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama