Słubice: 15 grudnia 2018   |   Imieniny: Nina, Celina, Walerian
reklama
reklama

Kto pomoże wydobywać zabytki znad Odry?

Niski stan rzeki pozwala na dokonywanie kolejnych odkryć. Udało się znaleźć 25 fragmentów historycznych kamieni i tablic nagrobnych, które pochodzą z któregoś ze słubickich cmentarzy – komunalnego lub żydowskiego. Żeby dowiedzieć się o nich więcej, trzeba je wydobyć. Przydadzą się każde ręce do pomocy, zbiórka już dziś!

ZAbytki Odra

Owocne poszukiwania przy brzegu Odry odbyły się 6 października. Jak informuje Roland Semik, społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego, udało się zlokalizować 25 kolejnych fragmentów kamieni i tablic nagrobnych, pochodzących z cmentarza komunalnego, a być może również żydowskiego.

Jak wyglądają znaleziska? - Na większości z nich zachowały się niemieckie inskrypcje, np. pani Auguste, nazwisko znane jedynie częściowo, urodzona w lipcu 1859 r. czy pan Julius, z powodu czcionki gotyckiej nazwisko na razie trudne do rozczytania – opowiada R. Semik. - Niektóre kamienie są zapisane dwustronnie, np. z nazwiskiem Stein - te mogą mieć pochodzenie żydowskie. Nie brakuje również kamieni z symbolami czy motywami dekoracyjnymi, tj. krzyż, liście dębu, lilia, paproć i inne – dodaje.

Kamienne tablice i nagrobki powinny trafić z powrotem na słubicki cmentarz (tak jak poprzednie takie zaleziska). Do tego potrzebna jest pomoc. – Mile widziany będzie każdy, kto chciałby i mógłby pomóc w wydobyciu oraz transporcie kamieni w okolice cmentarza komunalnego, ale i w dokładnym sprawdzeniu najbliższej okolicy znaleziska – zaprasza R. Semik.

Zbiórka na parkingu przy porcie rzecznym, ul. 1 Maja naprzeciwko dawnej siedziby banku Pekao. Prace zaplanowano na 1-1,5 h (do zachodu słońca). Pogoda powinna sprzyjać poszukiwaniom.

Warto się odpowiednio przygotować: zabrać pojazd (auto, rower lub motocykl), rękawiczki, spodnie robocze, kalosze lub buty trekingowe, szczotki z miękkim włosiem lub szmatki do przetarcia z kamieni piasku i błota. Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział wyłącznie pod opieką dorosłych.

Termin: 8.10.2018, godz. 16.45. Miejsce: parking przy porcie rzecznym, ul. 1 Maja.

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama