Słubice: 23 maja 2019   |   Imieniny: Iwona, Michał, Dezyriusz
reklama
reklama

Społeczne pomysły na biznes

Pomysły na biznes mogą być różne, w tym także nietypowe, innowacyjne… Forma również nie musi być typowa, bo biznesem mogą zajmować się stowarzyszenia, fundacje, spółdzielnie socjalne. Oczywiście, zysk przeznaczając na działalność statutową. Poznajcie kilka przykładów.

Ekonomia społeczna to taka działalność, która oprócz tego, że zajmuje się działalnością na rynku, sprzedażą produktów lub usług, robi również coś więcej – coś społecznego, zaangażowanego, z misją. I jest to także przestrzeń do rozwijania nietypowych pomysłów na biznes. Choć można powiedzieć, że ich wspólnym mianownikiem jest to, że są nakierowane na drugiego człowieka, na pomoc, wsparcie, motywację do zmian.

Od 2015 roku Fundacja na rzecz Collegium Polonicum prowadzi Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Zielonej Górze. W tym czasie dzięki wsparciu i dotacjom z OWES powstało 30 nowych przedsiębiorstw społecznych. Zajmują się najróżniejszą działalnością. Oto niektóre z nich.

Leczenie tlenem

Tlen&Terapia działa w Zielonej Górze, oferuje zabiegi terapii hiperbarycznej w specjalnej komorze tlenowej. Jak to działa? – Tlenoterapia hiperbaryczna jest jedną z najbardziej efektywnych metod dostarczania tlenu do wszystkich komórek ciała, tlen odżywia komórki i przyspiesza proces ich odnowy, a to pomaga w leczeniu wielu schorzeń, a także wyraźnie poprawia kondycję organizmu – wyjaśnia Iwona Serafinowicz ze spółdzielni.

tlen

Tlen stymuluje namnażanie komórek macierzystych, dzięki czemu odnawiają się te komórki, które wcześniej uległy zniszczeniu np. na skutek różnych chorób czy urazów. Sesja w komorze trwa 1 h, łącznie z przygotowaniem, przebraniem, jest to ok. 1,5 h. Ciśnienie w niej wynosi 1,6-1,8 ATA, to tak, jakby nurkowało się na głębokość 6-8 m.

Z tlenoterapii korzystają nie tylko osoby, które cierpią na choroby skóry, czy są po udarach, mają rany, które trudno się goją. Ale także ci, którzy dbają o zdrowy wygląd skóry – to przyciąga zwłaszcza panie. – Zabiegi tlenoterapii działają stymulująco na fibroblasty, odpowiedzialne za syntezę m.in. kolagenu i elastyny, które zapewniają skórze elastyczność – wyjaśnia I. Serafinowicz. Co równie ciekawe, lepsze dotlenienie przyspiesza również przemianę materii. Zadowoleni są także sportowcy – tlenoterapia to legalny „doping”, np. zapewnia szybszą regenerację organizmu, poprawia wydolność.

Alternatywa dla seniorów

Alternatywy - Aktywna Przestrzeń Seniora, czyli prywatny dom dziennego pobytu, stworzony z myślą o osobach starszych, które z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą przebywać samotnie w domu. Działa w Zielonej Górze! - Chcemy zaspokajać potrzeby seniorów, wszystkie, nie tylko te życiowe, ale także towarzyskie, kulturalne. Dlatego mamy tak bogatą ofertę zajęć, dobieraną zgodnie z potrzebami, zainteresowaniami, np. muzyczne, komputerowe, kabaretowe, plastyczne – opowiada Mateusz Czechowski.

alternatywy

Dom jest otwarty dla podopiecznych od 7.30 do 17, co jest dogodne dla tych, którzy przywożą mamę, tatę, babcię czy dziadka i jadą do pracy. W tym czasie nie ma nudy! Seniorzy mają gimnastykę, panie korzystają z kącika piękności, panowie np. jadą na ryby… Wspólne gotowanie, pieczenie, np. szybko znikających pączusiów, czy „produkcja” tradycyjnych ogórków małosolnych albo… nalewek.

M. Czechowski podkreśla, że personel to ludzie z pasją, którzy chcą, lubią i potrafią zajmować się seniorami. Jest wśród nich opiekun medyczny, animator, a także terapeutki i instruktorzy różnych zajęć. Współpracują z przedszkolami i szkołami.

Pomysł na rodzinną imprezę

Fundacja KreARTywni to fundacja z działalnością gospodarczą. Sztandarowym projektem fundacji jest „Rodzinna Przestrzeń Rozrywki” jako miejsce odpoczynku i budowania relacji. Można zamówić u KreARTywnych kompleksową obsługę imprezy rodzinnej, np. wesela czy komunii. Od zorganizowania czasu młodszym dzieciom podczas zajęć plastycznych czy animację ruchową, przez zainteresowanie młodzieży sztuką wystąpień publicznych, aż po dorosłych, których pewnie ucieszy żywiołowy, stand-upowy występ.

kreartywni

Oprócz tego nasza pracowania oferuje spersonalizowane, ręcznie robione kartki na każdą okazję, a także pełną oprawę graficzną stołu weselnego (od zaproszeń, po wizytówki i podziękowania dla gości). Wszystkie produkty można kupić w naszym sklepie internetowym – zachęca Dorota Król. I podkreśla, że u nich jakość będzie zawsze na pierwszym miejscu.

Zacznij biegać i zdrowo jeść

Do tego namawia stowarzyszenie „Zielona Góro zacznij biegać”. Założyła je grupa biegaczy pasjonatów, która przygotowuje niebiegających ludzi do przebiegnięcia swoich pierwszych 30 minut bez zatrzymywania się.

life in_run

Prowadzą również pracownię kulinarną „Life in run”, która oferuje naturalną, wegetariańską i wegańską żywność. Na zamówienie przygotowują produkty energetyczne dla sportowców i nie tylko – które naprawdę dają energetycznego kopa. W przyszłości stowarzyszenie zamierza otworzyć kawiarnio-sklep, w którym będzie można spróbować zdrowe ciasta i pełne energii słodycze.

Sami pieką chleb

Fundacja „Zielony Dom” stworzyła w Świdnicy zagrodę edukacyjną, w której dzieci i dorośli mogą poznać się ze zwierzątkami czy dowiedzieć się, jak przetwarza się płody rolne. Mieszkają tu króliki, drób, kozy, barany i ich koledzy.

Fundacja organizuje również zajęcia popołudniowe dla dzieci i młodzieży w formie warsztatów językowych, muzycznych i zajęć artystycznych, a także organizuje rodzinne imprezy okolicznościowe w miłym towarzystwie. Uczestnikom umilą czas animatorzy, a do tego wata cukrowa, wielkie bańki mydlane, balonikowe zwierzaki. To, co dzieci lubią najbardziej!

zielony dom

Najpopularniejszy okazał się warsztat piekarniczy, podczas zajęć każdy może zemleć zboże, poznać recepturę na domowy chleb, zagnieść ciasto, upiec je i na końcu zjeść.

---

Kto czuje się zainspirowany do tego, żeby rozwinąć skrzydła, spełnić swoje marzenia i otworzyć własny nietypowy społeczny biznes? Zapraszamy na owes.zgora.pl.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz poziom czystości w Słubicach (licząc wg szkolnej skali)?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama