Słubice: 26 stycznia 2020   |   Imieniny: Paulina, Wanda, Tytus
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Poradnia chirurgii dziecięcej w Słubicach? Mamy odpowiedź ze szpitala
reklama
reklama

Poradnia chirurgii dziecięcej w Słubicach? Mamy odpowiedź ze szpitala

Dlaczego w słubickim szpitalu nie ma poradni chirurgii dziecięcej? Wyjaśnia to Małgorzata Krasowska-Marczyk, prezes Szpitala im. prof. Zbigniewa Religi w Słubicach. Deklaruje również, że żadnemu małemu pacjentowi, który zgłosi się na SOR, nie zostanie odmówiona pomoc.

chirurgia dzieciea

Na początku września pisaliśmy o petycji dotyczącej powstania w szpitalu w Słubicach lub Sulęcinie poradni chirurgii dziecięcej, którą za pośrednictwem internetu podpisało już ponad 500 osób.

W międzyczasie o komentarz poprosiliśmy Narodowy Fundusz Zdrowia. Ten przesłał nam stanowisko, z którego wynikało, że konkurs na ten rodzaj poradni niedawno się zakończył i wystartowały w nim tylko 3 szpitale z terenu woj. lubuskiego – nie było w tym gronie lecznicy ze Słubic. NFZ wyjaśnił również, że do specjalistów dziecięcych powinny trafiać jedynie skomplikowane przypadki – dzieci z mniejszymi urazami mogą być przyjmowane w poradni ogólnej. A na notoryczne odsyłanie właśnie do Gorzowa skarżą się od dawna rodzice małych pacjentów.

O te dwie sprawy zapytaliśmy szefową słubickiego szpitala, Małgorzatę Krasowską-Marczyk. W przesłanym do naszej redakcji stanowisku tłumaczy, dlaczego szpital nie mógł przystąpić do konkursu i z jakimi trudnościami wiąże się uruchomienie takiej poradni – główną przeszkodą jest brak lekarzy specjalistów z zakresu chirurgii dziecięcej w skali kraju. W naszym województwie jest ich tylko 14, a tylko lekarz o takiej specjalności może przyjmować małych pacjentów w tego typu poradni.

A co z przyjmowaniem dzieci bezpośrednio w Słubicach, w poradni ogólnej? M. Krasowska-Marczyk zadeklarowała, że w najbliższym czasie zarząd szpitala szerzej ustosunkuje się do pisma LOW NFZ. - Nie każdy lekarz chirurgii ogólnej będzie mógł udzielić pomocy dziecku. Jest to wielka odpowiedzialność – czytamy w stanowisku szpitala.

Jednocześnie prezes szpital deklaruje, że każdy mały pacjent otrzyma pomoc w słubickim szpitalu. A dopiero w razie niemożności przeprowadzenia dalszej procedury medycznej zostanie przekazane do ośrodka o wyższej referencyjności.

- W trosce o zdrowie i życie najmłodszych pacjentów pomoc medyczna w miarę możliwości jest i będzie im udzielana w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Zgodnie z zarządzeniem wewnętrznym, żadnemu małemu pacjentowi nie zostanie odmówiona pomoc. Każde dziecko w wieku 0-18 lat, które zgłosi się lub zostanie przywiezione do szpitalnego SOR-u, powinno być zbadane i odpowiednio zaopatrzone przez lekarza dyżurującego – czytamy w oświadczeniu.

ZOBACZ OŚWIADCZENIE SZPITALA

Jak deklaracja prezes szpitala będzie wyglądać w praktyce? Dajcie nam znać, z jakimi sytuacjami spotykacie się w słubickiej lecznicy. Zachęcamy do komentowania.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy władze Słubic powinny umożliwić przekształcenie działki przy ul. Folwarcznej na cele handlowe?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama