Słubice: 26 maja 2019   |   Imieniny: Filip, Paulina, Marianna
reklama
reklama

Samochodówka ma nowoczesną pracownię komputerową

Są nowe, szybkie, ciche – i cieszą i uczniów, i nauczycieli. A mowa o 20 komputerach o podwyższonym standardzie, które działają już w pracowni aplikacji internetowych w Zespole Szkół Technicznych. Łącznie w tym roku w 4 szkołach średnich powiatu słubickiego, zajmujących się kształceniem zawodowym, zostanie zmodernizowanych 17 pracowni za niemal 900 tys. zł.

pracowniaZST otwarcie

Dwa razy nie trzeba było uczniom powtarzać, żeby wzięli się do pracy – usiedli przy komputerach i pokazali, jak dobrze im się na nich pracuje. 14 września została otwarta nowoczesna pracownia praktycznej nauki zawodu z 20 stanowiskami – pracownia aplikacji internetowych.

Dyrekcja się cieszy

- Długo czekaliśmy na tę pracownię, ta która tu była, już niestety niespełniania swoich wymogów. Przy nauczaniu informatyki konieczny jest nowy sprzęt, dlatego tak cieszymy się ze sprzętu o podwyższonym standardzie – mówił podczas otwarcia Stanisław Woronowicz, dyrektor ZST.

Na uroczystości byli również starosta Marcin Jabłoński, zajmująca się oświatą w starostwie słubickim Urszula Zakowicz, wicedyrektor ZST Alina Karpiak oraz Magdalena Górecka - nauczyciel i doradca zawodowy.

Żeby mieli dobrą pracę

- Ten projekt to duża szansa dla szkół ponadpodstawowych z naszego powiatu na podniesienie standardu, jakości, możliwości i dostępności nowoczesnych form nauczania – uważa M. Jabłoński. Jego zdaniem jest to szansa dla młodych ludzi na to, żeby uzyskać kwalifikacje, które pozwolą im znaleźć satysfakcjonującą, interesującą pracę.

pracowniaZST damian

Z komputerów cieszyli się również ci najbardziej zainteresowani, czyli uczniowie. – Wraz z resztą uczniów mojej klasy będziemy przygotowywać się do egzaminu E14 z programowania aplikacji internetowych oraz tworzenia i zarządzania bazami danych – opowiada Damian Karaś, uczeń klasy IV TI. - Do tego jest potrzebny dobry sprzęt, ponieważ tego typu programy wymagają dość sporej mocy obliczeniowej. Szczególnie jeśli chodzi o aplikacje do zarządzania bazami danych. Poprzednie nie były takie szybkie i ciężko było na nich cokolwiek zrobić, trzeba było długo czekać – dodaje.

Przed nim nie tylko egzaminy zawodowe, ale również matura i wybór studiów. Damian przyznaje, że planuje zająć się programowaniem, choć jeszcze nie wybrał miasta, w którym chce studiować.

Nie tylko komputery

Nie tylko przyszli informatycy będą uczyć się w nowoczesnych, dobrze wyposażonych pracowniach. Jak informuje Sylwia Cor, koordynatorka projektu nowy sprzęt trafi do 17 pracowni, w których uczniowie kształcą się m.in. na: mechaników, logistyków i spedytorów, informatyków, architektów krajobrazu, hotelarzy, gastronomów, ekonomistów, a także do pracowni językowych, w których uczą się branżowych języków obcych oraz do Szkolnego Ośrodka Kariery w CKZiU. Na doposażenie pracowni zostało przeznaczone blisko 900 tys. zł. Wszystko w ramach projektu "Modernizacja kształcenia zawodowego w powiecie słubickim".

- Takie zakupy cieszą nas niezmiernie, tym bardziej, że nie są celem projektu. Jest nim podnoszenie kwalifikacji uczniów i zdobywanie przez nich kompetencji, ale to jest dla nas taki środek do osiągniecia tego celu – podkreśla S. Cor.

pracowniaZST 1

Starosta M. Jabłoński ma nadzieję, że będzie to zachęta dla młodych mieszkańców powiatu słubickiego, którzy kończą szkoły gimnazjalne i podstawowe, żeby rozważyć możliwość podjęcia nauki w którejś ze szkół na terenie naszego powiatu.

Niedługo otwierane będą kolejne pracownie, o czym będziemy informować.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz poziom czystości w Słubicach (licząc wg szkolnej skali)?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama