Słubice: 11 grudnia 2018   |   Imieniny: Waldemar, Damazy
reklama
reklama

Narodowe czytanie "Przedwiośnia" w SOSW

Ile pamiętacie z „Przedwiośnia”? Kto wyjaśni, kim był Cezary Baryka, a czym były szklane domy? Dobrze wiedzą to uczniowie Szkolnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, którzy posłuchali tej lektury w ramach akcji „Narodowe Czytanie”. I rozmawiali o marzeniach i porażkach pierwszych lat niepodległości.

narodowe czytanie_sosw

W SOSW uczczono 100-lecie niepodległości Polski z książką w ręku. A dokładniej – z „Przedwiośniem” Stefana Żeromskiego. Odbyło się w ramach akcji „Narodowe Czytanie”, której patronuje para prezydencka. Przy okazji wpisało się to w realizowany przez bibliotekarkę Marię Wałach autorski projekt edukacyjny pt. „Polska odrodzona – literackie inspiracje”. Oprócz niej, koordynatorami akcji byli również Magdalena Karczewska i Piotr Jaremko, a do czytania „Przedwiośnia” namówili przedstawicieli służb mundurowych.

Wiesław Zackiewicz, komendant Straży Miejskiej w Słubicach, Judyta Szewielińska ze Straży Granicznej w Świecku oraz Kamil Wieczorek z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Słubicach odczytali uczniom te fragmenty, w których Stefan Żeromski dokonał bilansu pierwszych lat niepodległości Polski. Zwracał uwagę na entuzjazm i chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania.

Słuchali ich uczniowie kl. VIII szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły zawodowej. A zaproszeni goście korzystając z okazji przekazali informacje na temat swoich jednostek i odpowiadali na pytania młodzieży.

- Ze względu na specyfikę placówki, akcja została poprzedzona zajęciami prowadzonymi przez nauczycieli w celu przybliżenia sylwetki pisarza, tła historycznego oraz tematyki utworu. Niektóre osoby zadeklarowały, że będą kontynuować czytanie książki we własnym zakresie – opowiedziała naszej redakcji M. Wałach. I ma nadzieję, że takie spotkania przełożą się na większe zainteresowanie wśród młodzieży czytaniem nie tylko szkolnych lektur.

Kolejne „książkowe” akcje w SOSW już wkrótce.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama