Słubice: 21 września 2019   |   Imieniny: Hipolit, Mateusz, Daria
reklama
reklama

Hanzeatyckie miasteczko nad Odrą

Miejskie Święto Hanzy zagości na też nadodrzańskich błoniach – to tutaj będzie można odwiedzić miasteczko hanzeatyckie, a także zobaczyć, co ciekawego proponują organizacje pozarządowe i spółdzielnie socjalne. Na dzieci czekać będą oczywiście dmuchańce-skakańce.

Miejskie Święto Hanzy

Będzie kolorowo i wesoło. Na błoniach nadodrzańskich od strony ul. Nadodrzańskiej na czas Miejskiego Święta Hanzy „zamieszkają” różne atrakcje – w sobotę stanie tam Miasteczko Uśmiechu, w którym najmłodsi znajdą coś dla siebie. Ale nie tylko oni.

Od strony mostu będą stały popularne skakance-dmuchańce – to tu dzieci będą mogły spożytkować nadmiar energii. Tu odbywać się będą m.in. walki na bezpieczne miecze czy strzelanie z kuszy. Na łąkach staną również dmuchane zamki, będzie można poskakać na euro-bungee.

A także „przejechać się” na koniu, pogłaskać osiołki i króliczki. Swoje przyjacielskie zwierzęta przywiezie znana już wielu dzieciom Zagroda Leśna z Radzikowa.

Rzemiosło, sport i taniec

Obok nich będzie miasteczko hanzeatyckie, podobne jak w poprzednich edycjach święta Hanzy. Będzie tu można poznać tajniki średniowiecznego rzemiosła, na przykład podejrzeć pracę wikliniarza, garncarza, kaletnika, obejrzeć warsztat tkacki, a nawet… zobaczyć, jak pracował średniowieczy kat.

Nie zabraknie konkursów i zabaw sportowych. Na przykład będzie można wziąć udział w maratonie fitness i warsztatach tanecznych. A potem zrobić sobie śmieszne zdjęcie w fotobudce.

Pokażą się lokalne organizacje

Dalej będzie można przejść do namiotowego miasteczka, w którym na gości będą czekać słubickie i frankfurckie organizacje pozarządowe – będzie to pierwszy transgraniczny Piknik NGO. To na zlecenie gminy Słubice oraz miasta Frankfurt nad Odrą Fundacja na rzecz Collegium Polonicum zachęca organizacje pozarządowe do polsko-niemieckiej współpracy (w ramach projektu „Europejskie Modelowe Miasto Współpracy Transgranicznej Frankfurt nad Odrą & Słubice”).

A kogo będzie można spotkać w namiotach? Fundacja Grupy Pomagamy będzie częstować popcornem i watą cukrową w zamian za datki do swoich puszek – z których całość trafia na pomoc podopiecznym.

Stowarzyszenie Po PROstu zaprasza na zabawy i animacje, m.in. z kolorową chustą Klanzy. O swoich projektach i pomysłach będzie opowiadać słubicki oddział TWK. Razem z nimi w namiocie będą przedstawiciele esMail – stowarzyszenia chorych na stwardnienie rozsiane.

Miasteczko Hanzeatyckie

Na stoisku Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, oddziału w Słubicach będzie można zmierzyć poziom cukru, a także ciśnienie. Pomiary wykona dyplomowana pielęgniarka. Doradzi również, co zrobić, jeśli okażą się niezbyt dobre…

Niedaleko Fundacja Dobro Kultury zorganizuje warsztaty historyczne – w ramach projektu, którego celem jest stworzenie mobilnego muzeum Słubic (pisaliśmy o tym niedawno).

Zwierzaki i… biografie

Stowarzyszenie Ochrony Praw Zwierząt Animals Słubice razem ze Sklepem Zoologicznym Planeta ZOO zaprosiło na stoisko dietetyka żywienia zwierząt z firmy Farmina, który będzie zachęcał Was do zdrowego i prawidłowego żywienia psów i kotów. Nie tylko słowami – będzie można otrzymać pyszne domowe ciastka dla psów i kotów.

A może ktoś chce adoptować psiaka lub kociaka? Animalsi udzielą wszelkich informacji i pomogą znaleźć futrzastego przyjaciela. Na ich stoisku zagoszczą podopieczni z hodowli Maine Coon Sang Royal PL ze Słubic – będą wyjaśniać, jak ustrzec się przed zakupem psa lub kota z pseudo hodowli. Animalsi opowiedzą też, jak można się do nich przyłączyć.

Niedaleko Odry swoje stanowisko będą mieli również wędkarze z Koła nr 2 Polskiego Związku Wędkarskiego w Słubicach, którzy zapraszają do siebie nie tylko amatorów wędkowania.

Spośród niemieckich organizacji zaprezentuje się m.in. My Life - Erzählte Geschichte, które będzie promować idee refleksji nad własnym życiem i opowiadania biografii. Zaprezentuje się też orkiestra frankfurckich przyjaciół muzyki.

O swojej twórczości będą opowiadać artyści ze stowarzyszenia Art an der Grenze, a pomysły nie tylko na aranżowanie przestrzeni miejskiej na nowo przedstawi Stowarzyszenie Słubfurt.

Społeczny biznes w akcji

W namiotowym miasteczku zaprezentują się również wyjątkowi goście - przedsiębiorstwa społeczne i organizacje pozarządowe m.in. z Zielonej Góry, Świebodzina, Cybinki, Radzikowa. Będą to Targi Aktywności Społecznej i Biznesu Społecznego, organizowane przez Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej z Zielonej Góry.

A co czekać będzie na gości targowych? Możliwości będzie wiele: jedni zaproponują kiermasz wyjątkowego rękodzieła, inni warsztaty artystyczne i zielarskie. Na brak zajęcia nie będą narzekać również najmłodsi: odwiedzi ich klaun z wielkimi bańkami, będzie malowanie buzi, a także animacje i tworzenie własnych kolorowych toreb na zakupy. Będzie można przygotować własną zakładkę do książki metodą scrapbookingu.

Scena Hanza

Scena z lokalnymi artystami

Miasteczko namiotowe zamknie mała scena, na której przez cały dzień będą występować lokalni artyści. A na niej prezentować się będą m.in. zespoły z miast partnerskich Słubic i Frankfurtu, m.in. chór klarnecistów z Heilbronnu, zespoły: Charme z Szostki, Altanka z Witebska, Junost z Białorusi i Aluzja z Gorzowa Wlkp. Wystąpi też słubicka Bohema.

---

Miasteczka hanzeatyckie będzie czekać na was 14 lipca (sobota) w godzinach 12-18.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy budowa ronda na drodze do Kunowic to dobry pomysł
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama