Słubice: 22 stycznia 2019   |   Imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
reklama
reklama

Fundacja CP szuka firm wrażliwych społecznie

Fundacja na rzecz Collegium Polonicum rozpoczęła drugą edycję konkursu Biznes Wrażliwy Społecznie. Czy są w Słubicach firmy, dla których liczy się nie tylko zysk, ale chcą również zmieniać swoje otoczenie? I angażują się w różne akcje społeczne? Pokażcie to!

fundacjacp137
Zespół fundacji zaprasza firmy ze Słubic do współpracy

Biznes Wrażliwy Społecznie to konkurs dla przedsiębiorców, którzy robią więcej. Fundacja na rzecz Collegium Polonicum zainicjowała go w zeszłym roku. Jego celem jest zaprezentowanie dobrych praktyk różnych firm z całego województwa lubuskiego, które realizują inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej. Na przykład współpracują z podmiotami ekonomii społecznej, czyli fundacjami, stowarzyszenia, czy spółdzielniami socjalnymi.

- Wyszukujemy takie firmy, które robią coś więcej, które wiedzą, że mogą mieć wpływ na swoje otoczenie. W zeszłym roku zastanawialiśmy się, czy będą chciały odezwać się do nas. Okazało się, że otrzymaliśmy dużo zgłoszeń. Wiele z przedsiębiorstw ma takie obszary, o których można powiedzieć: ale robicie fajną robotę dla innych. To jest to, co wykracza poza zwykłe obowiązki i schematy – mówi Magdalena Tokarska, prezes Fundacji na rzecz Collegium Polonicum.

W 2017 roku do konkursu zostało zgłoszonych 35 dobrych praktyk, z czego 7 otrzymało statuetki. Konkurs odbywa się w dwóch etapach, pierwszym z nich jest wypełnienie formularza, a drugim wizyta kilku osób z zespołu fundacji w zgłaszającym się przedsiębiorstwie.

- Pozwala nam to lepiej się poznać, dowiedzieć się nie tylko, co firma robi, ale także jakie ma motywacje, plany, marzenia. Nierzadko podczas rozmowy okazuje się również, że robi dużo więcej w tym obszarze, niż napisano we wniosku – opowiada M. Tokarska.

Prezes tłumaczy również, że jednym z celów konkursu jest również doprowadzenie do spotkania „twardego” biznesu z biznesem społecznym, czyli np. spółdzielniami socjalnymi, powołanymi w ramach działania Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Zielonej Górze, prowadzonego przez fundację od 2015 roku. Te szczególne przedsiębiorstwa w ramach swojej działalności nie tylko poruszają się po rynku, oferując produkty i usługi, ale również zajmują się działalnością społeczną. Do tej pory od OWES-u wsparcie uzyskało 47 przedsiębiorstw społecznych, a pracę w nich znalazło 168 osób. W tym trzy takie podmioty powstały na terenie powiatu słubickiego.

Niemal wszystkie one przygotowały nagrody dla tych firm, które zgłosiły się do konkursu w zeszłym roku. Każda otrzymała voucher od jednego z podmiotów społecznych, w zależności od profilu jego działalności. Zostały one wręczone podczas uroczystej gali podsumowującej konkurs. Również pod koniec tego roku odbędzie się podobna gala. I przedsiębiorcy społeczni także chcą dać wyróżnionym coś „od siebie”. A ma to jeszcze jeden ważny cel.

- Zależy nam na tym, żeby biznes otworzył się na przedstawicieli ekonomii społecznej, nie patrzył na nich jak na zagrożenie, konkurencję, ale jak na uzupełnienie rynku usług i produktów, na którym każdy może znaleźć swoje miejsce. A podmioty społeczne mogą być podwykonawcami wielu usług dla większych podmiotów – podkreśla M. Tokarska. Ponieważ, jak tłumaczy, firmy mogą świadomie decydować, żeby ich podwykonawcami były właśnie przedsiębiorstwa społeczne.

Konkurs Biznes Wrażliwy Społecznie promuje i wyróżnia przykłady dobrych praktyk zaangażowania społecznego przedsiębiorstw. Czas na zgłoszenia mija 31 lipca. Więcej o konkursie można dowiedzieć się na stronie: bws.fundacjacp.org.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jaki był dla Słubic 2018 rok?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama