Słubice: 18 lutego 2019   |   Imieniny: Konstancja, Maksym, Bernadeta
reklama
reklama

Pokażą wystawę o 175 latach kolei Berlin-Frankfurt

W 2017 roku linia kolejowa Frankfurt-Berlin obchodziła 175 urodziny! Na tych, którzy chcą „cofnąć się w czasie”, zobaczyć, jak wyglądały wtedy pociągi, i posłuchać, jak ważną rolę spełniły w rozwoju regionu – na Viadrinie czeka wystawa. Niedługo odbędzie się jej wernisaż.

tory kolejowe

To już od ponad 175 lat jeżdżą pociągi między Berlinem a Frankfurtem nad Odrą. Przypominają o tym studenci i naukowcy z Viadriny, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gorzowie Wielkopolskim oraz polskie i niemieckie stowarzyszenia sympatyków kolei, realizując wspólny projekt. Pasjonaci kolei podkreślają, że połączenie to uzyskało wyjątkowe znaczenie dla komunikacji Berlina ze Śląskiem i z Polską, które widoczne jest również dziś.

W styczniu pisaliśmy o serii wykładów poświęconych temu połączeniu i jego znaczeniu, szarej strefie czy dworcom na trasie pociągów. Przed nami kolejne, zapowiadane przez organizatorów wydarzenie: wernisaż wystawy, która nosi tytuł „Polaków i Niemców podróż pociągiem przez epoki. Od Kolei Berlińsko-Frankfurckiej do Regionalnego Ekspresu“.

Otworzą ją historyk dr hab. Jan Musekamp oraz studenci Uniwersytetu Europejskiego „Viadrina“. Zgromadzonych gości powitają prof. dr Werner Benecke, historyk z Viadriny, oraz Sławomir Szenwald, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wlkp.

Wystawa ta powstała dzięki współpracy Viadriny z biblioteką w Gorzowie. Pokazuje 175-letnią historię połączenia na przykładzie handlu, wojska, podróżujących i współpracy polsko-niemieckiej.

Po wernisażu będzie można ją oglądać do 4 czerwca w budynku Viadriny im. Gräfin-Dönhoff przy Europaplatz 1 we Frankfurcie, potem pojedzie do gorzowskiej biblioteki.

Wstęp na wernisaż i na wystawę jest wolny.

Termin: 16.05.2018, godz. 16. Miejsce: Viadrina, budynek im. Gräfin-Dönhoff przy Europaplatz 1 we Frankfurcie, sala 102.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy w Słubicach powinien powstać komercyjny cmentarz dla zwierząt?
 
Jaka kwota za pochówek byłaby dla Ciebie akceptowalna?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama