Słubice: 10 grudnia 2018   |   Imieniny: Julia, Judyta, Daniel
reklama
reklama

Pokażą wystawę o 175 latach kolei Berlin-Frankfurt

W 2017 roku linia kolejowa Frankfurt-Berlin obchodziła 175 urodziny! Na tych, którzy chcą „cofnąć się w czasie”, zobaczyć, jak wyglądały wtedy pociągi, i posłuchać, jak ważną rolę spełniły w rozwoju regionu – na Viadrinie czeka wystawa. Niedługo odbędzie się jej wernisaż.

tory kolejowe

To już od ponad 175 lat jeżdżą pociągi między Berlinem a Frankfurtem nad Odrą. Przypominają o tym studenci i naukowcy z Viadriny, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gorzowie Wielkopolskim oraz polskie i niemieckie stowarzyszenia sympatyków kolei, realizując wspólny projekt. Pasjonaci kolei podkreślają, że połączenie to uzyskało wyjątkowe znaczenie dla komunikacji Berlina ze Śląskiem i z Polską, które widoczne jest również dziś.

W styczniu pisaliśmy o serii wykładów poświęconych temu połączeniu i jego znaczeniu, szarej strefie czy dworcom na trasie pociągów. Przed nami kolejne, zapowiadane przez organizatorów wydarzenie: wernisaż wystawy, która nosi tytuł „Polaków i Niemców podróż pociągiem przez epoki. Od Kolei Berlińsko-Frankfurckiej do Regionalnego Ekspresu“.

Otworzą ją historyk dr hab. Jan Musekamp oraz studenci Uniwersytetu Europejskiego „Viadrina“. Zgromadzonych gości powitają prof. dr Werner Benecke, historyk z Viadriny, oraz Sławomir Szenwald, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wlkp.

Wystawa ta powstała dzięki współpracy Viadriny z biblioteką w Gorzowie. Pokazuje 175-letnią historię połączenia na przykładzie handlu, wojska, podróżujących i współpracy polsko-niemieckiej.

Po wernisażu będzie można ją oglądać do 4 czerwca w budynku Viadriny im. Gräfin-Dönhoff przy Europaplatz 1 we Frankfurcie, potem pojedzie do gorzowskiej biblioteki.

Wstęp na wernisaż i na wystawę jest wolny.

Termin: 16.05.2018, godz. 16. Miejsce: Viadrina, budynek im. Gräfin-Dönhoff przy Europaplatz 1 we Frankfurcie, sala 102.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama