Słubice: 22 lutego 2019   |   Imieniny: Marta, Małgorzata, Piotr
reklama
reklama

Uniwersytet Viadrina ma nowego prezydenta

Po raz drugi w historii Viadriny na czele tego uniwersytetu stanie kobieta: prof. dr Julia von Blumenthal, pochodząca z Uniwersytetu im. Humboldta w Berlinie. Jej kandydaturę przegłosował już senat uczelni, a oficjalna nominacja i przekazanie urzędu odbędzie się na początku października.

julia blumenthal_bg
Prof. dr Julia von Blumenthal (fot. Heide Fest)

Poprzedni prezydent Uniwersytetu Europejskiego Viadrina Alexander Wöll zrezygnował z końcem ubiegłego roku. Wtedy jego obowiązki przejął zastępca, prof. dr. Stephan Kudert, a uczelnia rozpoczęła procedurę związaną z wyborem nowego prezydenta. Jego funkcja jest podobna do tej, jaką na polskich uczelniach pełni rektor, czyli polega na kierowaniu uniwersytetem i reprezentowaniu go na zewnątrz.

9 maja senat Viadriny dokonał wyboru: zdecydował, że prezydentem zostanie profesor politologii prof. dr Julia von Blumenthal. Została wybrana jednogłośnie.

- Możliwość kształtowania przyszłości Viadriny jako jej prezydent wspólnie ze wszystkimi osobami, które angażują się na rzecz uniwersytetu i współpracy z miastem, jest dla mnie jednocześnie ważnym celem i wielkim zaszczytem - mówiła po wyborze prof. von Blumenthal. - Już pierwsze spotkania ze studentami, pracownikami, wykładowcami i naukowcami Viadriny utwierdziły mnie w pragnieniu, by ten wyjątkowy europejski uniwersytet wzmacniać, zwłaszcza w czasach stanowiących wyzwanie dla Europy i stosunków polsko-niemieckich, tak aby stał się centralnym miejscem wspólnego uczenia się i wspólnych rozważań nad Europą – zadeklarowała.

Oficjalna nominacja oraz przekazanie urzędu prezydenta Uniwersytetu Viadrina odbędą się na początku października 2018 roku.

Kim jest prof. dr Julia von Blumenthal?

Ukończyła studia magisterskie na kierunku politologii z przedmiotami uzupełniającymi prawo i slawistyka w Heidelbergu i Hamburgu, w 2001 roku uzyskała stopień doktorski, a od października 2009 r. jest profesorem na Uniwersytecie im. Humboldta w Berlinie. W pracy naukowej zajmuje się polityką wewnętrzną Republiki Federalnej Niemiec. Od 2014 jest dziekanem Wydziału Kulturoznawstwa, Socjologii i Pedagogiki. Jako politolog zajmuje się kwestiami federalizmu, parlamentami oraz instytucjonalną integracją muzułmańskich wspólnot religijnych w Niemczech. Niedawno opublikowała wyniki badań empirycznych na temat zaangażowania szkół wyższych w Niemczech na rzecz uchodźców.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy w Słubicach powinien powstać komercyjny cmentarz dla zwierząt?
 
Jaka kwota za pochówek byłaby dla Ciebie akceptowalna?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama