Słubice: 17 listopada 2018   |   Imieniny: Waleria, Salomea, Grzegorz
reklama
reklama

Uniwersytet Viadrina ma nowego prezydenta

Po raz drugi w historii Viadriny na czele tego uniwersytetu stanie kobieta: prof. dr Julia von Blumenthal, pochodząca z Uniwersytetu im. Humboldta w Berlinie. Jej kandydaturę przegłosował już senat uczelni, a oficjalna nominacja i przekazanie urzędu odbędzie się na początku października.

julia blumenthal_bg
Prof. dr Julia von Blumenthal (fot. Heide Fest)

Poprzedni prezydent Uniwersytetu Europejskiego Viadrina Alexander Wöll zrezygnował z końcem ubiegłego roku. Wtedy jego obowiązki przejął zastępca, prof. dr. Stephan Kudert, a uczelnia rozpoczęła procedurę związaną z wyborem nowego prezydenta. Jego funkcja jest podobna do tej, jaką na polskich uczelniach pełni rektor, czyli polega na kierowaniu uniwersytetem i reprezentowaniu go na zewnątrz.

9 maja senat Viadriny dokonał wyboru: zdecydował, że prezydentem zostanie profesor politologii prof. dr Julia von Blumenthal. Została wybrana jednogłośnie.

- Możliwość kształtowania przyszłości Viadriny jako jej prezydent wspólnie ze wszystkimi osobami, które angażują się na rzecz uniwersytetu i współpracy z miastem, jest dla mnie jednocześnie ważnym celem i wielkim zaszczytem - mówiła po wyborze prof. von Blumenthal. - Już pierwsze spotkania ze studentami, pracownikami, wykładowcami i naukowcami Viadriny utwierdziły mnie w pragnieniu, by ten wyjątkowy europejski uniwersytet wzmacniać, zwłaszcza w czasach stanowiących wyzwanie dla Europy i stosunków polsko-niemieckich, tak aby stał się centralnym miejscem wspólnego uczenia się i wspólnych rozważań nad Europą – zadeklarowała.

Oficjalna nominacja oraz przekazanie urzędu prezydenta Uniwersytetu Viadrina odbędą się na początku października 2018 roku.

Kim jest prof. dr Julia von Blumenthal?

Ukończyła studia magisterskie na kierunku politologii z przedmiotami uzupełniającymi prawo i slawistyka w Heidelbergu i Hamburgu, w 2001 roku uzyskała stopień doktorski, a od października 2009 r. jest profesorem na Uniwersytecie im. Humboldta w Berlinie. W pracy naukowej zajmuje się polityką wewnętrzną Republiki Federalnej Niemiec. Od 2014 jest dziekanem Wydziału Kulturoznawstwa, Socjologii i Pedagogiki. Jako politolog zajmuje się kwestiami federalizmu, parlamentami oraz instytucjonalną integracją muzułmańskich wspólnot religijnych w Niemczech. Niedawno opublikowała wyniki badań empirycznych na temat zaangażowania szkół wyższych w Niemczech na rzecz uchodźców.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama