Słubice: 21 stycznia 2019   |   Imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
reklama
reklama

Rozśpiewany Zefir na Dzień Europy (foto)

Fundacja na rzecz Collegium Polonicum oraz przedstawicielstwo regionalne Komisji Europejskiej z siedzibą we Wrocławiu już po raz trzeci postanowiły połączyć siły i wspólnie zorganizować obchody Dnia Europy na pograniczu - w Słubicach i Frankfurcie. Choć w tym roku dokładna lokalizacja była nieco inna – dokładnie pomiędzy oboma miastami, na Odrze. Na Zefirze byliśmy i my – zapraszamy do relacji!

Dzień Europy

- Europa stoi obecnie przed duży wyzwaniami, przed rozstrzygnięciami, które zadecydują o jej przyszłości – mówił dr Krzysztof Wojciechowski, członek zarządu Fundacji na rzecz Collegium Polonicum witając gości na pierwszym europejskim rejsie Zefirem. Ale zarazem podkreślił, że w Dzień Europy, 9 maja, spotykamy się nie po to, żeby smucić się nad problemami Europy, ale żeby radośnie i w podniosłym nastroju porozmawiać o jej sukcesach.

Dlatego właśnie Zefir zabrał chętnych w trzy europejskie rejsy. A że rok 2018 jest rokiem europejskiego dziedzictwa kulturowego, na statku było wesoło, kolorowo, a do wspólnego śpiewania uczestników zaprosiły polsko-niemieckie chóry: Adoramus i Singing All Together.

Wyzwanie dla młodych

Nie zabrakło gości, reprezentujących władze samorządowe z obu stron granicy, Zefirem wypłynęli razem: Marcin Jabłoński, starosta powiatu słubickiego, Martin Gorholt, sekretarz stanu i pełnomocnik Brandenburgii w rządzie federalnym ds. stosunków międzynarodowych oraz René Wilke, nowy nadburmistrz Frankfurtu nad Odrą, dla którego była to pierwsza oficjalna wizyta w Słubicach w tej roli. Udział wzięli również reprezentanci instytucji unijnych: Karolina Dreszer-Smalec z Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego z Brukseli oraz Dagna Lewandowska, reprezentująca współorganizatora – przedstawicielstwo regionalne Komisji Europejskiej z siedzibą we Wrocławiu.

Starosta Marcin Jabłoński podkreślił, jak ważne jest angażowanie młodych ludzi w sprawy europejskie. Zgodzili się z nim pozostali uczestnicy rejsu. - Powinniśmy uczniom, dzieciom, od przedszkoli po uniwersytet mówić o tym jakie są korzyści płynące z otwartych granic, na podstawie naszych własnych doświadczeń, żeby również i oni stali się fanami Europy – mówił M. Gorholt.

O tym, jak wiele wysiłku wkłada w to Komisja Europejska, przypomniała D. Lewandowska. – Komisja angażuje się w to, żeby stwarzać Europę atrakcyjną dla młodych ludzi. Chcemy ich zachęcać do aktywizacji zawodowej, podejmowania pracy czy studiów w całej Europie, chcemy tez pokazywać, przypominać młodym ludziom co tak naprawdę Europa znaczy w ich codziennym życiu. A jest to na przykład brak roamingu czy możliwość korzystania z opieki zdrowotnej w innym kraju – podkreślała przedstawicielka KE.

Pokazywać nasze wspólne doświadczenia

O tym, że rolą mieszkańców pogranicza jest przypominać o korzyściach, których na co dzień doświadczamy, mówił René Wilke. – Europa czyni dla nas wiele dobrego, idea europejska jest jedyną droga naprzód. To my tutaj musimy jej bronić. To bardzo ważne, żeby z naszego regionu wychodził sygnał do ludzi, że Europa jest dla nas ważna, że jest potrzebna, że UE niesie ze sobą wiele korzyści. Nie tylko na płaszczyźnie europejskiej, ale również lokalnie – mówił nadburmistrz Frankfurtu.

Dzień Europy

Po rozmowach o sprawach ważnych, był również czas na wspólne śpiewanie. Oprócz Ody do Radości, oczywiście w obu językach, chór Adoramus zaśpiewał także znale i lubiane piosenki. Chórzyści przygotowali dla gości niespodziankę – zaprosili ich do wspólnego śpiewania szant.

A podczas ostatniego rejsu dla uczestników śpiewały polskie i niemieckie dzieci z chóru Singing All Together. Dziewczęta pokazały, że umieją śpiewać, po polsku, niemiecku, angielsku, a także pokazywać – i że wspólne śpiewanie sprawia im frajdę.

Malowali jak mistrzowie

Na dzieci podczas wszystkich trzech rejsów czekało również plastyczne wyzwanie. Każdy mógł namalować swoja wersję znanego obrazu, np. „Śniadania na trawie” Édouarda Maneta, „Krzyku” Edvarda Muncha czy „Statku motyli” Salvadora Dalego. Okazało się, że najmłodsi mają fantastyczną wyobraźnię i potrafią zaskoczyć – dzieła w ich wykonaniu wzbudziły wielkie zainteresowanie i wiele komentarzy.

A wszyscy chętnie brali udział w quizie wiedzy na temat Europy. Każda dobra odpowiedź była nagradzana jakimś gadżetem. Okazało się, że o Europie wiedzą dużo nie tylko dorośli, ale również i dzieci. A za rok kolejna edycja!

Ładna pogoda sprzyjała dobrej zabawie - zobaczcie sami. Na Zefirze byliśmy również my. Zapraszamy do fotorelacji!

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jaki był dla Słubic 2018 rok?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama