Słubice: 21 stycznia 2019   |   Imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
reklama
reklama

Strażacy i policja apelują: stop wypalaniu traw

Co wiosnę powraca ten sam problem– a jest nim wypalanie traw. Jest coraz cieplej i strażacy coraz częściej wyjeżdżają do palących się nieużytków. A jest to nie tylko szkodliwe, ale również zabronione i pociąga za sobą odpowiedzialność karną.

wypalanie-traw-bg

Wypalanie traw to problem, z którym strażacy zmagają się co roku. Świadomość społeczna rośnie, ale nadal nie brakuje osób, które myślą, że w wypalając nieużytki, użyźniają glebę, a dzięki temu trawa będzie szybciej rosła. A to nie jest prawda!

Strażacy z OSP w Cybince zwracają uwagę na to, że w tym roku pożary traw na nieużytkach pojawiły się w tym roku wyjątkowo wcześnie, gdyż już w drugiej połowie lutego. - Niestety, za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek, a wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Nic bardziej mylnego! – piszą na swoim facebookowym profilu druhowie z Cybinki.

Dlaczego nie wypalać?

- Jest to jeden z najbardziej brutalnych sposobów niszczenia środowiska. Wbrew pozorom nie daje żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie – przynosi szkody dla środowiska i samego człowieka – przypomina Michał Borowy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Słubicach. Podkreśla, że w pożarach giną zwierzęta, np. skowronki, małe kręgowce, mrówki – niszczony jest cały ekosystem łąki. W pożarach wywołanych wypalaniem traw giną również ludzie (np. w 2016 roku zginęło 6 osób, a 81 zostało rannych).

O tym, dlaczego nie wypalać traw, można przeczytać więcej w specjalnym informatorze na stronie słubickiej komendy PSP. ZOBACZ

Są za to sankcje

Z kolei rzecznik słubickiej komendy policji Magdalena Jankowska wskazuje, że wypalanie traw jest nie tylko groźne, ale przede wszystkim zabronione - na podstawie kodeksu wykroczeń. Przepisy za taki czyn przewidują karę grzywny w wysokości nawet do 5000 zł. A jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie mienie lub życie, można trafić do więzienia nawet na 10 lat.

Wypalanie traw jest jednym z rodzajów zagrożeń, które trafiają na policyjną Krajową Mapę Zagrożeń, współtworzoną przez samych mieszkańców.

Na przykład, 19 marca wpłynęło zgłoszenie o wypalaniu traw właśnie z Cybinki. Policjanci po weryfikacji zgłoszenia nałożyli mandat na 71-latka, który popełnił to wykroczenie. Całe szczęście, pożar nie okazał się groźny – ale nie zawsze tak musi być.

Dlatego jak co roku na wiosnę - służby apelują do wszystkich o rozsądek i niewypalanie traw, bo - jak podkreślają - ziemia jest tylko jedna.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jaki był dla Słubic 2018 rok?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama