Słubice: 18 czerwca 2019   |   Imieniny: Elżbieta, Paula, Marek
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Tak w Słubicach świętowaliśmy Wielkanoc (foto)
reklama
reklama

Tak w Słubicach świętowaliśmy Wielkanoc (foto)

Za nami Wielkanoc, najdłuższe i najbardziej radosne ze wszystkich świąt w tradycji katolickiej. Jak obchodziliśmy je w Słubicach? Zapraszamy na nasz materiał i fotorelację.

Wielkanoc Słubice

Święte Triduum Paschalne to dla katolików najważniejszy czas w całym roku liturgicznym. Jest to pamiątka męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Obchody zaczynamy w Wielki Czwartek, który jest pamiątką ostatniej wieczerzy. Wtedy to zostały ustanowione sakramenty kapłaństwa i eucharystii. W wielu kościołach praktykuje się zwyczaj mycia nóg, który jest symbolem uniżenia i służby dla drugiego człowieka. A po wieczornej mszy świętej najświętszy sakrament przenosi się do tzw. ciemnicy.

W Wielki Piątek cały kościół przeżywa dzień męki i śmierci Jezusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie odprawia się mszy świętej. Wierni biorą udział jedynie w liturgii męki pańskiej, w trakcie której celebrans leży przed ołtarzem. Ważnym elementem jest adoracja krzyża, następnie odbywa się komunia, po której najświętszy sakrament trafia do symbolicznego grobu. Co ciekawe, jest to typowo polski zwyczaj.

Wielka Sobota to dzień wyciszenia. Wg tradycji katolickiej Jezus przebywa wtedy w otchłani. Tego dnia odbywa się święcenie pokarmów na stół wielkanocny. Wyprawa z koszyczkiem do kościoła to nierzadko okazja do rodzinnego spaceru i duża frajda, szczególnie dla najmłodszych. A jest to też dobra okazja, aby podzielić się żywnością z potrzebującymi.

Zwieńczeniem dnia jest wieczorna wigilia paschalna, rozpoczynająca się od obrzędu poświęcenia nowego ognia - symbolu zmartwychwstałego Chrystusa. Od niego kapłan odpala paschał, wnosi światło do ciemnego kościoła i rozdaje wiernym. Intonuje też Exsultet - starożytny śpiew wysławiający Boga za cud zmartwychwstania. W dalszej części święci się wodę. W wielu kościołach w tym dniu chrzci się też osoby dorosłe. Na koniec odbywa się błogosławieństwo, które tak naprawdę jest zwieńczeniem cała liturgii rozpoczętej w Wielki Czwartek.

W niedzielę o świcie wierni gromadzą się w kościołach przy pustym grobie, aby następnie wyjść w procesji rezurekcyjnej i obwieścić całemu światu, że Jezus Chrystus zmartwychwstał.

A jak wielkanocne obrzędy wyglądały w Słubicach? Z naszym obiektywem byliśmy codziennie w Kościele NMP Królowej Polski. Zapraszamy na fotorelację.

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz poziom czystości w Słubicach (licząc wg szkolnej skali)?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama