Słubice: 21 stycznia 2019   |   Imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
reklama
reklama

Czas na poznawanie wielkanocnych tradycji

Nie tak dawno dwaj burmistrzowie częstowali mieszkańców Frankfurtu pączkami, dzięki czemu nasi sąsiedzi poznali na czym polega Tłusty Czwartek. Teraz czas na tradycje i zwyczaje związane z Wielkanocą. Mieszkańcy obu stron Odry mogą się do niej przygotowywać wspólnie – biorąc udział w spotkaniach i warsztatach.

wielkanoc

Z okazji zbliżających się świąt wielkanocnych Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji w ramach projektu „Europejskie modelowe miasto współpracy transgranicznej”, przygotowało kilka propozycji wspólnych warsztatów, w czasie których będzie można poznać tradycje i zwyczaje kraju sąsiada.

Drzecin i Booßen 

Pierwsze z nich odbędą się 22 marca od godz. 17 do 19 w świetlicy wiejskiej w Drzecinie. To tu mieszkańcy Drzecina wraz z mieszkańcami zaprzyjaźnionego Booßen spędzą wspólnie czas przy wyplataniu wielkanocnych palm i malowaniu świątecznych pisanek.

Seniorzy i całe rodziny

Dzień później, 23 marca, w swoje progi zaprasza Polsko-Niemiecki Punkt Współpracy na rzecz Seniorów (mieszczący się tuż za mostem, przy Slubicer Str. 8). To właśnie tu, w miejscu znanym już słubickim i frankfurckim seniorom, od godz. 10 będą razem przygotowywać świąteczne ozdoby. A 24 marca w tym samym miejscu odbędą się warsztaty dla rodzin z obu stron Odry. Zgłoszenia należy wysyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Żurek dla wszystkich

Na ulicę Slubicer Str. 8 warto zajrzeć również 26 marca, gdzie mieszkańcy Słubic i Frankfurtu poznawać będą zwyczaje wielkanocne, a przy tym nauczą się tworzyć ozdoby i skosztują wielkanocnego żurku. Warsztaty rozpoczną się o 11 i potrwają dwie godziny.

Czekoladowe jajka, kurczak i śmigus-dyngus

Na najmłodszych również czeka wiele atrakcji związanych ze zbliżającymi się świętami. Dzieci ze słubickich i frankfurckich przedszkoli zgodnie z niemiecką tradycją udadzą się na poszukiwania czekoladowych jajeczek, a w oparciu o polski zwyczaj - pomalują pisanki. Każde z przedszkoli odwiedzi również wielkanocny kurczak. Choć tylko w jednym z nich dzieci zgodnie z tradycją śmigusa-dyngusa będą polewać się wodą. Ciekawe czy ten zwyczaj przypadnie do gustu ich rówieśnikom z Niemiec...

---

Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny. Dodatkowe informacje: www.frankfurt-slubice.eu.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jaki był dla Słubic 2018 rok?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama