Słubice: 17 grudnia 2018   |   Imieniny: Olimpia, Łukasz, Jolanta
reklama
reklama

Gimnazjalistki dbają o zdrowie z wirtualnym asystentem

Uczennice z gimnazjum w Rzepinie biorą udział w nietypowej rywalizacji – na to która będzie prowadziła zdrowszy tryb życia. Pomaga im w tym specjalna opaska, monitorująca na bieżąco np. to ile chodzą, ile śpią, jaki mają puls. I aplikacja podpowiadająca, co zdrowego mogą dziś zrobić.

zdrowa ja

A wszystko to dzieje się w ramach projektu ,,Zdrowa Ja” realizowanego w całej Polsce przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie. Bierze w nim udział 1200 dziewcząt z 48 szkół z 16 województw – i właśnie w tym gronie znalazło się również 25 uczennic z gimnazjum Zespołu Szkół w Rzepinie.

Organizator chce propagować zdrowy trybu życia wśród nastolatek, nakłonić je do zmiany złych zachowań, które niekorzystnie wpływają na zdrowie, a dzięki temu także podnieść ich samoocenę.

I wykorzystuje do tego nowoczesne gadżety. Bo dbanie o siebie to wyzwanie, które nie musi być nudne. Uczennice otrzymały nietypową „pomoc dydaktyczną”: opaskę, która na bieżąco monitoruje np. puls, przebyty dystans, ilość zrobionych kroków oraz czas snu. „Policzymy kroki polskich nastolatek” – chwalą się organizatorzy projektu. I nie są to czcze przechwałki.

Opaska jest zsynchronizowana z aplikacją mobilną, którą każda z uczestniczek zainstalowała na swoim telefonie. I teraz codziennie dostaje prozdrowotne polecenia. Aplikacja np. opracowuje dla nich zestaw ćwiczeń, przypomina o spacerach albo rzuca wyzwania typu: „dziś zjedz zdrowy posiłek z rodziną” lub „umów się na fitness po szkole z innymi uczestniczkami projektu”.

zdrowa ja_24

Co dają podpowiedzi "wirtualnego asystenta"? Jest w tym element rywalizacji, a dokładnie „grywalizacji”. Tak nazywa się zakładka, która zachęca, motywuje, rzuca wyzwania, a potem przyznaje punkty i odznaczenia. I umożliwia przejście na wyższe poziomy.

Prócz monitoringu gimnazjalistki biorą udział również w spotkaniach, podczas których dyskutują o zagrożeniach wynikających z siedzącego trybu życia i o motywacji do uprawiania wszelkiego rodzaju ruchu. I zachęcają do tego swoich rówieśników, przygotowały dla nich ekspozycje pt. „Ruch to zdrowie” oraz „Żyj sportowo”.

Trzymamy kciuki za pozytywne efekty podjętego wyzwania!
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama