Słubice: 17 grudnia 2018   |   Imieniny: Olimpia, Łukasz, Jolanta
reklama
reklama

Czy Słubice są gotowe na nadejście zimy? Sprawdziliśmy

Czy w tym roku zima zaskoczy drogowców? Wg deklaracji Zarządu Dróg Powiatowych i Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych sprzęt i ludzie do „akcji zima” są w pełnej gotowości. Ich sprawne działanie na pewno się przyda, bo wg prognoz nadchodząca zima ma być wyjątkowo sroga.

Zima Słubice

Póki co za oknami jeszcze jesiennie, ale zima zbliża się nieuchronnie. Z opadów śniegu zapewne ucieszą się dzieci, mniej kierowcy. A instytucje odpowiedzialne za odśnieżanie muszą zareagować szybko i sprawnie, żeby odśnieżyć kilometry dróg i chodników. Sprawdziliśmy jak nasze instytucje są przygotowane do nadchodzącej zimy.

O drogi i chodniki na terenie miasta i gminy Słubice dba Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych – przynajmniej do końca tego roku, ponieważ taką ma podpisaną umowę. Jak poinformowała naszą redakcję Beata Bielecka, rzecznik słubickiego magistratu, przetarg na zimowe utrzymanie dróg w 2018 roku jest już przygotowany i zostanie ogłoszony lada dzień.

Ile jest tych ulic?

PUK zajmuje się publicznymi drogami należącymi do gminy. W praktyce, drogi gminne to ulice w Słubicach, Kunowicach i Golicach. Są one podzielone na te na znajdujące się na terenach miejskich i zamiejskich. Jak wyjaśnia Artur Smoleński, prezes PUK, drogi i chodniki na terenach miejskich do utrzymania zimowego liczone są w metrach kwadratowych, a drogi na terenach zamiejskich w kilometrach. Ile ich jest? Zimowe odśnieżanie obejmuje dokładne 274 275 m2 dróg i chodników w samych Słubicach i 16,36 km dróg w Kunowicach i Golicach.

Kto wyruszy odśnieżać drogi w gminie?

Służy do tego specjalistyczny sprzęt – i są to nie tylko piaskarki z pługiem. Tych PUK ma do dyspozycji trzy. A oprócz tego ładowarkę, samochód samowyładowczy mogący pomieścić 10 ton ładunku, samochód ciężarowy z pługiem. Jest też sprzęt mechaniczny służący do odśnieżania chodników, ciągnik ze szczotką i rozsiewaczem piasku, samojezdna szczotka spalinową. Ponadto multicar i samochody dostawcze z pojemnikami na piasek, sól i mieszankę piaskowo – solną.

W gotowości czekają także ludzie, dokładnie 7 kierowców i operatorów sprzętu i 15 pracowników, których zadaniem będzie ręczne odśnieżanie chodników. Wspiera ich zespół mechaników, a pracę nadzoruje 4 dyżurnych koordynatorów. Ponadto na początek zimy PUK ma przygotowane 27 ton soli, 80 ton piasku i 200 ton gotowej mieszanki piasku z solą.

A wszystko po to, żeby odśnieżać i skutecznie walczyć ze oblodzeniem na drogach. A. Smoleński wyjaśnia, że sprzęt wyjeżdża na drogi w zależności od potrzeb, opadów śniegu czy mżawki, ale powinien zacząć pracę nie później niż po 1 godzinie po zakończeniu opadu, a jeśli pada w nocy, drogi powinny być oczyszczone do 6 rano.

Nie zapomnijcie o chodnikach

A co z chodnikami? Podczas ciągłych opadów śniegu PUK musi zapewnić możliwość przejścia na połowie szerokości. A po tym, jak biały puch przestanie padać, pracownicy PUK mają dwie godziny na odśnieżenie wszystkich podlegających im chodników i posypanie mieszanką piasku i soli. A jeśli na chodnikach zrobi się ślisko, mimo że nie padało, PUK będzie reagował w ciągu godziny – i sypał takie miejsce specjalną mieszanką.

Zima Słubice

O tym, żeby odśnieżać i dbać o chodniki powinna pamiętać nie tylko spółka odpowiedzialna za ich utrzymanie, ale każdy właściciel posesji, przy której się one znajdują. Ma on obowiązek dbania o czystość i porządek, co wprost regulują przepisy prawa. Droga przez budynkiem powinna być bezpieczna – ponieważ jeśli ktoś się wywróci i np. złamie nogę, zgodnie z prawem oprócz odszkodowania, może również domagać się zwrotu kosztów leczenia.

A jakie są koszty zimowego utrzymania dróg i chodników w gminie Słubice? Tego prezes A. Smoleński nie chce zdradzić, bo jak mówi, woli nie ujawniać tych danych konkurencji, która pewnie również będzie startować w zbliżającym się przetargu.

A na drogach powiatowych…

A jak sytuacja przed zimą wygląda w powiecie? Zarząd Dróg Powiatowych administruje 223,7 km dróg i 5 mostami we wszystkich 5 gminach. Z tego 68,6 km to drogi, które są odśnieżane w pierwszej kolejności, 109,3 km w drugiej, a pozostałych 45,8 km nie jest objętych zimową „opieką”. Żeby utrzymać je w należytym stanie zimą, zarząd dysponuje 3 piaskarkami i 3 pługami śnieżnymi oraz mini ciągnikiem do odśnieżania chodników.

Jak informuje Jan Stachowiak, dyrektor ZDP, w dwóch miejscach, w Słubicach i Cybince zlokalizowane są składowiska mieszkanki solno-piaskowej. Ich łączna powierzchnia to 320 m2 – w tej chwili zgromadzono 690 ton tej substancji. Zarząd zawarł umowę z wykonawcą zewnętrznym na obsługę piaskarek i pługów (jest to firma z Cybinki).

Pracownicy ZDP pełnią dyżury, żeby w razie potrzeby sprawnie koordynować odśnieżanie. Jeśli warunki zmienią się na trudne, dyżury będą prowadzone na 2 lub 3 zmiany (w najtrudniejszych momentach całodobowo).

Nie tylko drogi

Zima przynieść może również inne problemy, z którymi pewnie przyjdzie się zmierzyć mieszkańcom i odpowiednim służbom w nadchodzących miesiącach. Niedawno pisaliśmy m.in. o tym, jaką pomoc osobom bezdomnym proponuje gmina.

Także i powiat podjął ten temat. 17 listopada o przygotowaniach do zimnych dni mówili członkowie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

- Spotkanie zorganizowano w celu właściwego przygotowania się samorządów, służb i instytucji funkcjonujących na terenie powiatu słubickiego do minimalizacji skutków nadchodzącej zimy - tłumaczy Józef Kłobuch, inspektor ds. zarządzania kryzysowego w starostwie. Wzięli w nim udział również kierownicy ośrodków pomocy społecznej i przedstawiciele gmin, zajmujący się problematyką zarządzania kryzysowego. Przyjrzeli się najważniejszym zimowym zagrożeniom.

---

Jak plany sprawdzą się w praktyce? Przekonamy się o tym wszyscy pewnie już niebawem, przy pierwszym nadejściu zimowej pogody. A o tym jak sobie radzą nasze służby, będziemy informować na bieżąco.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama