Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Słubice są bodaj najmniejszym miastem uniwersyteckim w Polsce. I Collegium Polonicum nie jest duże, ale rozwija się. Trwają prace i rozmowy nad nowymi kierunkami studiów. A ponieważ generalnie coraz mniej młodzieży chce studiować, zapadła decyzja, że od przyszłego roku w murach Collegium Polonicum będą uczyć się licealiści.

Collegium POlonicum
Wkrótce w murach CP zobaczymy licealistów

O planach stworzenia liceum w Collegium Polonicum jest już głośno od wielu miesięcy. Jeszcze w marcu rozmawialiśmy o tym z dyrektorem aministracyjnym słubickiej uczelni, dr Krzysztofem Wojciechowskim. Wtedy trwały prace związane z jego powołaniem. Obecnie już wiadomo, że w Collegium Polonicum na pewno powstanie Liceum Akademickie.

Kuratorium jest na tak

Jeszcze nie w tym, ale od przyszłego września, na uniwersyteckich ławkach i w pracowniach uczyć się będą licealiści. – Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim wydało pozytywną opinię odnośnie powstania liceum. Odpowiednie dokumenty złożyliśmy również do Starostwa Powiatowego w Słubicach. Formalnie proces tworzenia liceum jest już „dopięty” – mówi K. Wojciechowski. I dodaje, że w połowie września chciałby rozpocząć konsultacje na temat dokładnego profilu liceum. – Na razie myślimy o językach obcych, ale chcemy jeszcze zrobić badania rynku – wyjaśnia szef CP.

Nie tylko dla młodych

Oprócz planowanego liceum, aktywnie działającego Polsko – Niemieckiego Instytutu Badawczego (który ma 4 pomysły na nowe kierunki studiów, jednak na razie nie możemy jeszcze zdradzić nic więcej), Collegium Polonicum planuje rozwijać się w kierunku tzw. lifelong learnig, czyli edukacji przez całe życie.

W murach Collegium Polonicum do tej pory odbyło się kilka edycji uniwersytetów dziecięcych o przeróżnej tematyce, od ekologii, zdrowia, po rozwój postaw obywatelskich. Dofinansowanie na nie zdobywały organizacje pozarządowe: Fundacja na rzecz Collegium Polonicum i "Dobro Kultury" Fundacja Dla Ochrony Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego.

Dzień otwarty CP
Obecnie z nauki w CP korzystają także najmłodsi

I właśnie we współpracy z partnerami takimi jak w/w fundacje, Akademia Seniorów czy Uniwersytet Nowa Amerika, dr K. Wojciechowski widzi szansę na tworzenie nowej, atrakcyjnej oferty szkoleniowej dla osób w każdym wieku. Oferty związanej z rozwijaniem różnych kompetencji i umiejętności, a także hobby i pasji.

Demografia i zmiany systemowe

Konsekwencje zmian demograficznych nie ominęły Słubic – obecnie w Collegium Polonicum uczy się mniej studentów niż dawniej (w 2005 roku było ich 1500, a obecnie jest 450). Jednak „winna” jest nie tylko demografia. Dr Wojciechowski wymienia jeszcze kilka niekorzystnych czynników, które nałożyły się na siebie: po pierwsze, coraz mniej osób decyduje się na studiowanie, ponieważ ukończenie studiów nie jest już gwarancją dobrej pracy. Po drugie, poprzedni rząd przyjął ustawę, która spowodowała zamknięcie wszystkich filii uniwersytetów, a Collegium Polonicum oprócz tego, że jest placówką wspólną Viadriny i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, było jednocześnie jego filią i część studentów pochodziła z UAM.

Obecnie większość oferty CP to kierunki wspólne obu uczelni. Żeby je studiować, trzeba znać dobrze język niemiecki, a w całej Europie, także w Polsce, spada jego popularność - dziś tylko 3 proc. uczniów zdaje maturę na poziomie pozwalającym na zagraniczne studia po niemiecku. Obecnie świat jest „mniejszy”, łatwiej jest studiować na Oxfordzie czy na innej znanej europejskiej uczelni.

Cyfrowa humanistyka

Dlatego słubicka uczelnia chce dopasować swoją ofertę również do wymagań dzisiejszych studentów. I planuje zaskoczyć ich czymś zupełnie nowym. - Pracujemy nad utworzeniem w Collegium Polonicum wspólnego wydziału, którego profilem byłaby humanistyka cyfrowa, czyli nauka o tym jaki wpływ na wszystkie dziedziny życia ludzkiego ma rozwój technologii informatycznych – mówi dr Wojciechowski. Dodaje, że to zadanie jest trudne przede wszystkim ze względów finansowych, ponieważ na ten cel potrzeba około 4 milionów euro rocznie. Jednak K. Wojciechowski wyjaśnia, że oba uniwersytety, Viadrina i UAM, które w 2002 roku powołały CP, są mocno zainteresowane jego istnieniem i rozwojem. – Dlatego będziemy wciąż szukać nowych kierunków rozwoju, jesteśmy otwarci na współpracę – podkreśla dyrektor.

O działaniach związanych z uruchomieniem nowego liceum będziemy informować.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.