Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Co fajnego można zrobić za 5 tys. dla dzieci i młodzieży? Całkiem sporo, udowadniają to nasze organizacje i grupy nieformalne. Niedawno zakończył się konkurs „Lubuskie Inicjatywy Młodzieżowe”, w którym dofinansowanie zdobyło 5 projektów ze Słubic i 1 ze Świecka.

Operatorem tego konkursu jest Związek Lubuskich Organizacji Pozarządowych, który realizuje go na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze. Konkurencja była spora, czasu na napisanie wniosku niewiele. Znamy już wyniki: 175 pomysłów z terenu całego województwa doczeka się realizacji, 368 wniosków dofinansowania nie dostało. Z terenu naszego powiatu cieszą się autorzy 6 najwyżej ocenionych wniosków. To oznacza, że pozyskali łącznie około 30 tys. zł. I niedługo będą je wydawać. Z jakich ciekawych propozycji już niedługo będą mogli skorzystać nasze dzieci młodzież?

Spotkania z historią

Na przykład wziąć udział w warsztatach archeologicznych na polu bitwy pod Kunowicami. – Warsztaty będą polegały na prezentacji metod badań pól bitewnych: badań z wykrywaczem metalu, georadarem oraz metod dokumentacji zabytków – mówi prof. UAM dr hab. Grzegorz Podruczny, autor pomysłu. – W ich trakcie uczestnicy zapoznają się z również prawymi uwarunkowaniami ochrony zabytków archeologicznych - dodaje.

lo makieta
G. Podruczny opowie o lokalnej historii

Warsztaty odbędą się na polach wokół wsi Kunowice, na których w sierpniu 1759 roku rozegrała się bitwa między wojskami pruskimi, rosyjskimi i austriackimi. Poprowadzi je 3 doświadczonych archeologów oraz G. Podruczny, który badania na tym terenie prowadzi od 2008 roku. Będzie mogło w nich wziąć udział 20 osób w wieku 10-35 lat ze Słubic i Kunowic.

Oprócz tego w 3 szkołach (SP Kunowice, LO i gimnazjum nr 2 w Słubicach) uczestnicy projektu z opiekunem poprowadzą żywe lekcje historii. A efekty pracy młodych naukowców zostaną zaprezentowane podczas mini konferencji. Realizatorem projektu jest Dobro Kultury - Fundacja dla Ochrony Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego. Ta fundacja prowadzi również kolejny opisany projekt.

Muzycznie i tanecznie

W jego ramach grupa nieformalna o nazwie „Żywioły” zaprosi na warsztaty muzyczno-taneczne. Najpierw młodzi artyści amatorzy stworzą własną piosenkę oraz taniec, który będzie bazował na ludowych tańcach i współczesnych trendach oraz na tańcach towarzyskich. A następnie podczas warsztatów nauczą piosenki i tańca 20 kolejnych chętnych.

Pod koniec listopada w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury cała grupa zaprezentuje Happening Kogutów i Śledzi – czyli efekty wspólnej artystycznej pracy.

A także teatralnie

W Świecku dzieci i młodzież snuć będą „Fantazje pod Chmurką” (taki tytuł ma ich projekt). Przygotują własne przedstawienie. – Temat jest jeszcze tajemnicą, szykujemy scenariusz - mówi Sylwia Cor, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Świecka.

W zeszłym roku mieszkańcy napracowali się przy tworzeniu parku, w tym roku stawiają na teatr. Próby będą odbywały się w świetlicy wiejskiej, a udział będą w nich brały dzieci ze Świecka i okolic. Powstanie scenografia, zostaną uszyte odpowiednie stroje. Młodzi aktorzy pojadą również do teatru, podglądać, jak do występów przygotowują się profesjonaliści. A przedstawienie będzie miało premierę w listopadzie, jeśli pogoda pozwoli, to w plenerze, przy ognisku.

Jest i sport

Lubuski Klub Sportowy LUBUSZ Słubice przy współpracy ze Słubicką Akademią Biegową będzie zachęcał do młode pokolenie do aktywności fizycznej w czasie wolnym od nauki. W tym celu przygotowano cykl zajęć sportowych, które odbędą się w sierpniu i wrześniu. Chętni mogą się zgłaszać do trenera Piotra Kiedrowicza.

Test Coopera Słubice
P. Kiedrowicz poprowadzi zajęcia dla młodzieży

- Finałowym akcentem będzie zaproszenie wszystkich chętnych do udziału w Teście Coopera - informuje Ryszard Chustecki z LKS Lubusz Słubice. - Jest to znany na całym świecie sprawdzian, określający stan kondycji fizycznej - dodaje. Przeprowadzenie testu jest planowane 26 września.

Poznawanie siebie i regionu

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1, którzy zgłoszą się do udziału w projekcie „Poznajmy się bliżej, poznajmy nasz region”, będą mogli wziąć udział w różnych zajęciach, których celem jest m.in. nauka komunikacji w grupie, rozumienie swoich emocji, ale także rozbudzenie pasji i zainteresowań.

Będą malowali, majsterkowali i uczyli się planowania: pomogą w zorganizowaniu dwóch wycieczek - do Zielonej Góry i Poznania, na które wspólnie wyjadą. Na zakończenie przygotują wystawę swoich prac: zdjęć, obrazów i przedmiotów z drewna.

Uczniowie będą także śpiewać

To nie koniec propozycji dla uczniów SP1. Ci, którzy lubią śpiewać, będą mogli wziąć udział w zajęciach chóru. Repertuar będą później doskonalić podczas warsztatów wspólnych z chórem z Zespołu Edukacyjnego w Zielonej Górze.

Dzieci na „śpiewająco” będą poznawać polski folklor i pieśni ludowe. Wezmą udział w warsztatach wokalnych, tanecznych, a także spotkaniach z psychologiem, na których porozmawiają o swoich upodobaniach muzycznych. Podsumowaniem zajęć ma być pokaz talentów, podczas którego dzieci i młodzież zaprezentują swoje nowe umiejętności.

Te dwa projekty realizować będzie Fundacja na rzecz Collegium Polonicum (we współpracy z grupami nieformalnymi, które są autorami projektów).

Pomoc w pisaniu wniosków

W Słubicach, dzięki wsparciu gminy, działa Sektor 3 Słubice, czyli takie miejsce, w którym można uzyskać pomoc w wyszukaniu konkursów grantowych i pisaniu projektów – podobnych do tych lub nieco innych. Jest on prowadzony przez właśnie Fundację na rzecz Collegium Polonicum.

Eksperci z fundacji przypominają, że do 12 sierpnia trwa konkurs, „Startuj z FIO”, w którym również można zdobyć dotację do 5 tys. zł. A niedługo w Sektorze 3 odbędzie się spotkanie z przedstawicielem fundacji Ad Rem z Gorzowa, która jest operatorem wspomnianego konkursu.

---

O szczegółach opisywanych przedsięwzięć będziemy informować na naszych łamach.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.