Słubice: 23 lipca 2018   |   Imieniny: Bogna, Brygida, Apolinary
reklama
reklama

Starostwo powołało Centrum Usług Wspólnych

Nowy podmiot w strukturze powiatu słubickiego funkcjonuje od połowy czerwca. Centrum Usług Wspólnych przejęło od pozostałych jednostek zadania związane z księgowością i obsługą kadrową. Czy jego działanie podniesie efektywność pracy powiatowych urzędników?

CUW slubice_1
M. Jabłoński i S. Kulczyński na uroczystym otwarciu

Starosta zapewnia, że będzie sprawniej

Otwarcie jednostki odbyło się 12 czerwca. Podczas uroczystego przecięcia wstęgi starosta Marcin Jabłoński przekonywał, że powstanie Centrum Usług Wspólnych pozwoli na usprawnienie działalności pozostałych jednostek organizacyjnych powiatu słubickiego. CUW przejmie od nich część zadań związanych głównie z obsługą pomocniczą, które do tej pory się powielały. Szefem nowej jednostki został Sławomir Kulczyński, doświadczony samorządowiec, były przewodniczący Rady Miejskiej w Cybince.

Pracy zapowiada się sporo, bo powiat zarządza obecnie 12 podmiotami. Są to: Powiatowy Ośrodek Wsparcia w Rzepinie, Placówka Opiekuńczo - Wychowawcza "Nasza Chata" w Cybince, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Zarząd Dróg Powiatowych, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna a także szkoły: Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Licealnych w Słubicach, Zespół Szkół Ekonomiczno-Rolniczych, który od września stanie się Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz Zespół Szkół Ekonomicznych w Ośnie Lubuskim, który zostanie przekształcony w Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii. Pod starostwo podlegają także Powiatowy Urząd Pracy i Szpital Powiatowy im. prof. Z. Religi.

Jakie zadania dla CUW?

Centrum Usług Wspólnych zajmie się centralnie m.in. obsługą księgową, kadrową, zakupami na rzecz wszystkich wymienionych jednostek oprócz urzędu pracy i szpitala. PUP został wyłączony spod „opieki” centrum, ponieważ od przyszłego roku prawdopodobnie będzie zarządzany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Jak informuje dyrektor centrum, ten sposób zarządzania oznacza dla powiatu oszczędności finansowe, uzyskane poprzez standaryzację i ujednolicenie rozwiązań księgowych oraz informatycznych. Centrum korzysta również z elektronicznego obiegu dokumentów, w podobny sposób, w jaki ma to miejsce w starostwie.

W niedalekiej przyszłości CUW planuje zająć się również zamówieniami publicznymi. – Obecnie jesteśmy w trakcie kompletowania danych do ogłoszenia przetargu na zakup energii elektrycznej. Liczymy na to, że przy tak dużym wspólnym zamówieniu będzie można wynegocjować korzystniejsze warunki – mówi S. Kulczyński. Do przetargu dołączony zostanie również najprawdopodobniej słubicki szpital (który wydaje co roku 250 tys. zł na energię).

Centrum mieści się w budynku przy ul. Sienkiewicza 28, tam gdzie swoją siedzibą ma m.in. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Obecnie zatrudnia 10 osób, ale dwa etaty wkrótce ubędą. S. Kulczyński pokreśla, że w związku z powołaniem nowej jednostki nie zwolniono nikogo z pracowników pozostałych placówek.

Opozycja krytykuje, dyrektor przekonuje

Powstanie centrum krytykują opozycjni radni, m.ni. Robert Tomczak, uważając, że nowa jednostka, która zatrudnia kolejnych pracowników, nie jest potrzebna. W ich ocenie to kolejny przyczółek etatów dla tzw. swoich ludzi, generujący tylko koszty, na które obecnie powiatu nie stać. Pomysłodawcy CUW są jednak innego zdania.

- To wszystko podniesie jakość usług i większą dostępność, a także efektywniejsze wykorzystanie pracy osób zatrudnionych w CUW oraz pozostałych jednostkach powiatu - zapewnia dyrektor centrum.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Ankieta dotycząca ograniczenia sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach nocnych na terenie miasta Słubice

1) Czy jest Pan/Pani za ograniczeniem czasu pracy punktów sprzedaży napojów alkoholowych (sklepów) w godzinach od 23 do 6?
 
2) Czy jest Pan/Pani za ograniczeniem czasu pracy punktów sprzedaży napojów alkoholowych (sklepów) w godzinach od 24 do 6?
 
3) Czy Pana/Pani zdaniem ograniczenie sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach nocnych wpłynie na poczucie Pana/Pani bezpieczeństwa?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama