Słubice: 19 stycznia 2018   |   Imieniny: Marta, Henryk, Mariusz
reklama
reklama

Słubicka dziennikarka z prestiżową nagrodą

Wielkie brawa dla Moniki Iłowskiej-Walkowiak! Wieloletnia dziennikarka Radia Zachód została laureatką XX Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego. Wyróżnienie otrzymała za reportaż pt. "Chodzą ulicami ludzie...".

Monika Iłowska-Walkowiak
Monika Iłowska-Walkowiak w trakcie pracy

Konkurs, do którego została nominowana słubiczanka, był jednym z elementów Polsko-Niemieckich Dni Mediów, corocznej imprezy dla dziennikarzy organizowanej od 10 lat na przemian po obu stronach Odry. W tym roku transgraniczne święto mediów odbyło się na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Jednym z najważniejszych punktów jubileuszowej edycji była uroczysta gala, podczas której uhonorowano laureatów XX Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego. 31 maja w Winnym Dworku w Górzykowie wyróżnienia otrzymali: Rainer Schulze (prasa), dr Conrad Lay (radio) oraz Dagmar Wittmers (telewizja). Monice Iłowskiej-Walkowiak przyznano nagrodę specjalną w kategorii "Dziennikarstwo na Pograniczu" ufundowaną przez samorząd woj. lubuskiego. Otrzymała ją za audycję "Chodzą ulicami ludzie..." wyemitowaną w 2016 roku na antenie Radia Zachód.

Konkursowe jury miało twardy orzech do zgryzienia, bo w tym roku konkurencja była wyjątkowo spora. Do organiztorów trafiło aż 133 zgłoszeń. Do ostatecznych nominacji wybrano 24 z nich, a wyróżnienia przyznano tylko czterem osobom. Nagroda to nie tylko prestiż. Każdy ze zwycięzców otrzymał od organizatorów 5 tys. euro.

Co było szczególnie ujmującego w reportażu Moniki Iłowskiej-Walkowiak? Jeden z jurorów, Jürgen Hingst, przyznał, że w nagraniu słubiczanki najbardziej spodobał mu się kolaż wykonany z fragmentów nagrań.

- Połączenie różnych perspektyw, sposobów postrzegania, które mówią same za siebie, czasem długo, przecząc sobie nawzajem, ale zawsze autentycznie. W dzisiejszym radiu nie ma wielu audycji tego rodzaju, ale tutaj pokazuje się największa zaleta tego medium, a mianowicie możliwość podsłuchania, co mówią ludzie na ulicy, co mówią ludzie ze świata lokalnej polityki, co mówią nauczyciele akademiccy i studenci zapytani o to, jak powinniśmy obchodzić się z migracją, ucieczką, różnicami kulturowymi. Odpowiedzi są tak różne, jak poglądy tych ludzi - powiedział.

POSŁUCHAJ REPORTAŻU

Sama laureatka była mile zaskoczona nagrodą. Wzruszona przyznała, że wyróżnienie jest "bardzo mocnym" podsumowaniem jej 18-letniej pracy w Radiu Zachód i 12 lat pracy na polsko-niemieckim pograniczu. Jest to dla niej tym bardziej ważne, bo dzień po otrzymaniu nagrody oficjalnie... zakończyła pracę w zawodzie dziennikarza. Jak powiedziała naszej redakcji, to był piękny czas, ale teraz chce spróbować w życiu nowych wyzwań.

Naszej koleżance po fachu, z którą nie raz mieliśmy okazję współpracować i dużo się od niej nauczyć, serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia!
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy podoba Ci się nowy herb powiatu słubickiego?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama