Słubice: 12 listopada 2018   |   Imieniny: Renata, Witold, Konrad
reklama
reklama

Program "Mieszkanie Plus" w Słubicach - wyjaśniamy

Czy gmina Słubice planuje przystąpić do rządowego programu "Mieszkanie plus"? Na forum Słubice24 od wielu tygodni trwa dyskusja na ten temat, pojawiają się kolejne pytania. O wyjaśnienie poprosiliśmy urzędników z magistratu.

mieszkanie socjalne

Przypomnijmy, dyskusja rozpoczęła się jeszcze w ubiegłym roku (zobacz). Już wtedy internauci pytali, czy gmina zamierza wziąć udział w programie. Na początku 2017 roku otrzymaliśmy twierdzącą odpowiedź z Urzędu Miejskiego w Słubicach, którą opublikowaliśmy na forum.

Rzecznik prasowy UM Beata Bielecka wyjaśniała wtedy, że jeszcze w październiku 2016 roku gmina Słubice zgłosiła akces do programu na ręce wojewódzkiego pełnomocnika ds. programu "Mieszkanie Plus" Janusza Mojsiewicza. Urzędnicy wskazali też działkę o powierzchni 3 hektarów przy ul. Konstytucji 3 Maja, na której mogłyby powstać mieszkania w ramach programu.

mieszkania mapka

Konsekwencją tych działań było podpisanie, 12 grudnia 2016 roku, listu intencyjnego przez burmistrza Tomasza Ciszewicza i przedstawicieli zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości S.A, partnera rządu w Programie Mieszkanie Plus. Dokument wyrażał wolę uczestniczenia w tym programie (zobacz list).

Od tego czasu minęły jednak kolejne miesiące, a zaniepokojeni internauci przypomnieli temat. Pojawiły się sugestie, że gmina nie planuje przystąpić ostatecznie do programu, a termin składania wniosków upłynął. Czy tak jest faktycznie? Ponownie zapytaliśmy o to Beatę Bielecką.

- Nieprawdą jest, że gmina Słubice nie planuje przystąpić do rządowego programu Mieszkanie Plus. Byliśmy jednym z pierwszych samorządów w woj. lubuskim, który się zaangażował w ten temat. Jednak do dziś nie ma decyzji, w których gminach będą budowane mieszkania. Na razie nic więcej nie możemy zrobić. Pełnomocnik wojewody ds. programu w najbliższym czasie jedzie do Warszawy i być może po powrocie będzie w stanie coś więcej powiedzieć. Zdementował też informacje, które pojawiły się na forum, że wnioski o dofinansowanie można było składać tylko do końca marca - wyjaśnia B. Bielecka.

Głos zabrał także burmistrz Słubic Tomasz Ciszewicz.

- Chcemy nie tylko uczestniczyć w tym programie, ale też wspieramy budownictwo socjalne. Dodatkowo w tegorocznym budżecie zapisaliśmy 2 mln złotych na stworzenie 19 lokali socjalnych przy ul. Krótkiej – podkreślił.

Czym jest rządowy program Mieszkanie Plus? Zakłada budowę lokali dla rodzin, którym nie przysługują mieszkania komunalne, ale ich zarobki nie są wystarczające, żeby mogły pozwolić sobie na wynajem mieszkania na rynku komercyjnym czy starać się o kredyt hipoteczny. Czynsz w oferowanych przez państwo mieszkaniach miałby być stabilny i niższy niż na rynku komercyjnym. W dłuższej perspektywie istniałaby też możliwość wynajmu takiego mieszkania z opcją "dojścia do własności", a koszt spłaty takiego mieszkania miałby być znacznie niższy niż zakup lokalu na wolnym rynku. Wkład gmin ma polegać na tym, że przekażą bezpłatnie działki budowlane pod tego typu inwestycje.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama