Słubice: 14 grudnia 2018   |   Imieniny: Alfred, Izydor
reklama
reklama

Dzień Europy – transgraniczne święto dla wszystkich

Już po raz siódmy Słubice i Frankfurt połączą się we wspólnych obchodach Dnia Europy. Mieszkańcy naszego regionu będą mogli wziąć udział w wielu wydarzeniach związanych z tematyką europejską. Co ciekawego przygotowano w tym roku?

Dzień Europy Słubice

Obchody Dnia Europy odbędą się 9 maja i jak co roku są organizowane wspólnie oba samorządy - Słubice i Frankfurt nad Odrą. Imprezę zainauguruje wspólne odśpiewanie „Ody do radości” w Collegium Polonicum, a cały program obejmuje blisko 40 wydarzeń. Wśród warsztatów, konkursów, paneli dyskusyjnych, przedstawień czy pokazów filmów każdy znajdzie coś dla siebie.

Hasło tegorocznego święta brzmi „Wspólnie kształtować Europę”. Głównym wydarzeniem, zaraz po otwarciu, będzie debata w Collegium Polonicum na temat przyczyn i skutków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Brytyjczycy zdecydowali o opuszczeniu struktur UE w czerwcu 2016, co będzie miało znaczenie dla wszystkich Europejczyków. W dyskusji weźmie udział 80 uczniów z Polski i Niemiec.

Jakie inne wydarzenia będą miały miejsce? CP zaprosi dwukrotnie mieszkańców pod scenę „Wokół Europy” rozstawioną przy głównym wejściu na uczelnię. W godzinach 9.45 – 13.00 odbędzie się blok tematyczny dla dzieci: muzyka, taniec, cyrk, quizy i inne atrakcje. Między 15.00 a 17.00 będzie można dołączyć do wspólnego tańca, śpiewu i ćwiczeń. Przyjść może każdy, a organizatorzy szczególnie zapraszają seniorów.

Uczestnicy Dnia Europy będą analizować i dyskutować wiele bieżących problemów nurtujących wspólnotę. O 13.00 na Europejskim Uniwersytecie Viadrina odbędzie się debata na temat wyborów prezydenckich we Francji, a między 14.00 a 17.00 – na temat Europy i jej granic.

Dzień Europy

Spacery po mieście przeważnie kojarzą się ze zwiedzaniem. Tym razem będzie inaczej. Wszyscy, którzy wyruszą spod Domu Bolfrasa o godz. 11.00 będą mogli w czasie dwugodzinnej przechadzki dowiedzieć się jak może wkrótce wyglądać przestrzeń miejska.

W programie zaplanowano również wspólne, dwujęzyczne nabożeństwo ekumeniczne, które odbędzie się o godzinie 18.00 w Friedenskirche we Frankfurcie (za mostem, po prawej stronie). Po polskiej stronie chętni będą mogli dowiedzieć się jak wyglądają praktyki prawosławne i zwiedzić cerkiew, która udostępni swoje podwoje w godzinach od 15.00 do 20.00.

Znajdzie się także coś dla miłośników kina. O godz. 14.00 SMOK zaprasza do kina na film „Europa Europa”. Obraz z 1190 roku w reżyserii Agnieszki Holland oparty jest na autobiografii Solomona Perela. Bohater był Żydem, który udawał Aryjczyka i został członkiem Hitlerjugend, aby uniknąć nazistowskiego prześladowania.

Nie zabraknie oczywiście imprezy na Placu Mostowym, który jest miejscem łączącym ludzi wielu kultur, także spoza naszej części świata. Na pikniku europejskim w godzinach od 16.00 do 19.00 będzie można spędzić czas przy muzyce, sztuce i ognisku oraz skosztować potraw z Polski, Niemiec, Ukrainy i Afganistanu.

Część imprez towarzyszących odbędzie się w inne dni. Warto tu wspomnieć o przedstawieniu „Podróż Bolka i Lolka po Europie”, które przygotowali rodzice dzieci z przedszkola Jarzębinka. Spektakl pokażą 16 maja o godz. 11.00 właśnie w przedszkolu.

Dzień Europy

- Słubiczanie i frankfurtczycy najwyraźniej polubili wspólne święto i chętnie angażują się w jego przygotowanie. Świadczy o tym liczba wydarzeń, jakie odbywają się co roku tego dnia. Od warsztatów, dyskusji, gier, zabaw po aktywności ruchowe, wycieczki rowerowe czy rejsy statkiem po Odrze. Każdy znajdzie coś dla siebie - zachęcają organizatorzy.

Część wydarzeń, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, wymaga zgłoszenia drogą mailową na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Szczegółowe informacje znajdują się w programie imprezy, który można pobrać poniżej.

PROGRAM DNIA EUROPY

Patronat nad Dniem Europy 2017 objęli Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Polak, Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak i Premier Kraju Związkowego Brandenburgii dr Dietmar Woidke. Portal Słubice24 jest jednym z patronów medialnym wydarzenia.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama