Słubice: 16 października 2019   |   Imieniny: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora
reklama

Wnętrze i otoczenie wieży Kleista na starych fotografiach

Wieża Kleista na prawobrzeżnym przedmieściu Frankfurtu nad Odrą była popularnym motywem zdjęć i pocztówek okresu przedwojennego. Jak dokładnie wyglądało jednak jej wnętrze i otoczenie w I połowie ubiegłego stulecia?

18 kwietnia podczas sesji nadzwyczajnej Rada Miejska w Słubicach podjęła uchwałę w sprawie zawarcia przez Gminę Słubice porozumienia partnerskiego ze spółką użyteczności publicznej „Pracować i żyć w historycznych budynkach” z o.o. oraz miastem Frankfurt nad Odrą i Stowarzyszeniem Turystycznym we Frankfurcie nad Odrą na realizację projektu dotyczącego powstania Domu Bolfrasa i Wieży Kleista.

W tym kontekście przyjrzyjmy się bliżej otoczeniu tej nietuzinkowej atrakcji turystycznej przedwojennych Słubic...

Zdjęcie nr 1. Wieżę dla upamiętnienia Ewalda Christiana von Kleista, śmiertelnie rannego w bitwie pod Kunowicami (1759), wzniesiono w latach 1891-1892 na najwyższym wzniesieniu Dammvorstadt, czyli na tzw. Wzgórzu Kleista 60 m n.p.m.

1

Zdjęcie nr 2. Równie ważne, co bajkowy wygląd wieży, były jednak jej otoczenie i wnętrze, do którego każdego roku przybywały tysiące turystów... Drogę w kierunku wieży nazywano pierwotnie Birkenallee (aleja Brzozowa), następnie Friedrich-Ludwig-Jahn-Weg na rzecz jednego z Niemców hszczególnie zasłużony dla popularyzacji sportu i kultury fizycznej. Dzisiaj to po prostu ul. Sportowa. Zdjęcie wykonano w 1916 r.

2

Zdjęcie nr 3. Inne ujęcie tej samej drogi, tym razem kolorowe. Zauważalny jest brak Stadionu Wschodniomarchijskiego, który powstał nieco później na terenie miejscowego żwirowiska.

3

Zdjęcie nr 4. Pobliski teren nie był aż tak mocno zalesiony jak teraz, ale mimo wszystko można tu było znaleźć ciszę i spokój wśród zieleni i śpiewu ptaków. Przebieg ważniejszych alejek pokrywa się ze stanem pierwotnym. Grupa sosen u stóp wieży Kleista (1908), wydawnictwo Franz Köhler we Frankfurcie nad Odrą.

4

Zdjęcie nr 5. Zmęczeni turyści mogli odpocząć na drewnianych ławkach, które jak dzisiaj tak i wówczas padały czasem łupem wandali. Zdjęcie wykonano w 1912 r., wydawnictwo Richard Schenker we Frankfurcie nad Odrą.

5

Zdjęcie nr 6. Wnętrze restauracji u stóp wieży było wprawdzie dość proste, ale przy tym schludne i zadbane. Gotowość na przyjęcie gości sygnalizowała flaga powiewająca na szczycie wieży.

6

Zdjęcie nr 7. Z czasem restauracja uległa rozbudowie a dużą dozę światła zapewniały szeroko przeszklone ściany.

7

Zdjęcie nr 8. To już widok ze szczytu wieży, na który prowadziło 99 schodków. Szybko można dostrzec, że miejscowe drzewa nie były jeszcze tak gęste i wysokie jak obecnie. Zdjęcie wykonano w 1920 r., wydawnictwo L. Haase & Co. we Frankfurcie nad Odrą.

8

Zdjęcie nr 9. Okolice wieży nieopodal placu zabaw. Zdjęcie pocztówkowe z około 1907 r., wydawnictwo Richard Schenker we Frankfurcie nad Odrą.

9

Zdjęcie nr 10. Miejscowa ludność spędzała tu wolne chwile nie tylko, gdy było ciepło, ale i wtedy, gdy warunki sprzyjały sportom zimowym. Podwójny tor saneczkowy w ujęciu z 1942 r., wydawnictwo Deutscher Nationalverlag.

10

Zdjęcie nr 11. Wśród zimowych bywalców okolicy przodowały dzieci zjeżdżające z górki. Tak było również po wojnie, choć pobliskie drzewa przyczyniły się do kilku poważnych wypadków, w tym - ze skutkiem śmiertelnym... Zdjęcie wykonane przed 1929 r., wydawnictwo Paul Driesener we Frankfurcie nad Odrą.

11

Czas pokaże, jak to miejsce zmieni się w najbliższych latach...
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Informacje o autorze

Roland Semik - rocznik 1984, z wykształcenia prawnik z zakresu prawa polskiego i niemieckiego; z zamiłowania historyk, regionalista i dziennikarz obywatelski.
roland_semikKontakt: [email protected]

Najchętniej czytane

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama