Słubice: 25 września 2018   |   Imieniny: Aurelia, Władysław, Kamil
reklama
reklama

Górzyca zaprasza na spotkanie z archeologią

10 lutego Gminny Ośrodek Kultury w Górzycy zaprasza na wykład pt. "Co kryje ziemia, czyli archeologia Górzycy". O archeologicznym bogactwie Górzycy opowiadać będzie Krzysztof Socha, archeolog z Muzeum Twierdzy Kostrzyn.

A opowiadać jest o czym, bo miejscowość ma niezwykle ciekawą historię. W XIII i XIV wieku była siedzibą biskupstwa lubuskiego, a później przez wiele stuleci była ważnym ośrodekiem kultu maryjnego. Nie ominęły jej militarne najazdy i zawirowania historii.

Współcześnie na terenie gminy prowadzonych jest wiele badań archeologicznych, które zapoczątkowane zostały jeszcze w latach 70-tych ubiegłego wieku. Przyniosły one wiele ciekawych znalezisk (m.in. zabudowania folwarczne, średniowieczne groby, przedmioty codziennego użytku, fragmenty dawnej architektury) i pozwoliły na bliższe poznanie historii miejscowości oraz regionu.

O szczegółach tych badań opowie właśnie Krzysztof Socha na wtorkowym spotkaniu w Górzycy.

gorzyca archeo 3

Termin: 10.02.2015 godz. 17:00. Miejsce: Centrum Spotkań Polsko-Niemieckich w Górzycy ul. Polna 8/1 (sala konferecyjna).

Osobom zainteresowanym bliższym poznaniem historii Górzycy polecamy opracowanie autorstwa Krzysztofa Sochy pt. "Zapomniane dziedzictwo... Biskupstwo lubuskie w Górzycy w świetle badań archeologicznych", które można znaleźć na portalu academia.edu.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy w Słubicach potrzebna jest chirurgia dziecięca?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama