Słubice: 17 grudnia 2018   |   Imieniny: Olimpia, Łukasz, Jolanta
reklama
reklama

Górzyca zaprasza na spotkanie z archeologią

10 lutego Gminny Ośrodek Kultury w Górzycy zaprasza na wykład pt. "Co kryje ziemia, czyli archeologia Górzycy". O archeologicznym bogactwie Górzycy opowiadać będzie Krzysztof Socha, archeolog z Muzeum Twierdzy Kostrzyn.

A opowiadać jest o czym, bo miejscowość ma niezwykle ciekawą historię. W XIII i XIV wieku była siedzibą biskupstwa lubuskiego, a później przez wiele stuleci była ważnym ośrodekiem kultu maryjnego. Nie ominęły jej militarne najazdy i zawirowania historii.

Współcześnie na terenie gminy prowadzonych jest wiele badań archeologicznych, które zapoczątkowane zostały jeszcze w latach 70-tych ubiegłego wieku. Przyniosły one wiele ciekawych znalezisk (m.in. zabudowania folwarczne, średniowieczne groby, przedmioty codziennego użytku, fragmenty dawnej architektury) i pozwoliły na bliższe poznanie historii miejscowości oraz regionu.

O szczegółach tych badań opowie właśnie Krzysztof Socha na wtorkowym spotkaniu w Górzycy.

gorzyca archeo 3

Termin: 10.02.2015 godz. 17:00. Miejsce: Centrum Spotkań Polsko-Niemieckich w Górzycy ul. Polna 8/1 (sala konferecyjna).

Osobom zainteresowanym bliższym poznaniem historii Górzycy polecamy opracowanie autorstwa Krzysztofa Sochy pt. "Zapomniane dziedzictwo... Biskupstwo lubuskie w Górzycy w świetle badań archeologicznych", które można znaleźć na portalu academia.edu.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama