Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
film cybinka

Premiera filmu „Do ostatniego, czyli Poleszucy w Zachodniej Polsce” odbyła się w Miejskim Gminnym Ośrodku Kultury w Cybince. Ekranizacja opowiada historię rodzin deportowanych do Białkowa po II wojnie światowej, którzy dawniej zamieszkiwali Polesie i byli częścią historycznej, dużej grupy etnicznej. Film wciąż można obejrzeć w sieci.

Film dokumentalny o mieszkańcach Polesia, którzy osiedlili się w Białkowie, powstawał prawie dwa lata. Jego prapremiera odbyła się w Warszawie w 2023 roku. 14 stycznia 2024 roku można było go obejrzeć w Miejskim Gminnym Ośrodku Kultury w Cybince.

Na premierze był obecny m.in. prezes Towarzystwa Miłośników Polesia i Białkowa dr Wojciech Weryszko, który tłumaczył, że film daje m.in. pogląd także na obecne pokolenie dawnych Poleszuków.

- Jest to dopełnienie naszych poprzednich filmów, film ma przedstawić spojrzenie na nas, pierwsze pokolenie powojennych Poleszuków polskich z Białkowa, które już po odejściu dziadków, rodziców próbuje się znaleźć, próbuje zbudować swoją świadomość historyczną, chce ukształtować pewną świadomość historyczną, patriotyczną, już dla następnych pokoleń naszych dzieci, wnuków – mówił.

Film „Do ostatniego, czyli Poleszucy w Zachodniej Polsce” jest dostępny na kanale YouTube.

Opis filmu

Film opowiada historię rodzin przesiedlonych ze wschodu na zachód, tj. z dawnych terenów Białorusi, które obecnie należą w części do Polski, Ukrainy, Rosji i Białorusi do Białkowa, wsi położonej w gminie Cybinka. Rodziny te były częścią grupy etnicznej z mocnymi tradycjami, zupełnie obcymi na zachodzie. Wykształciły się one na terenach z trudną historią, często zmieniających państwowość przez liczne konflikty zbrojne. Dawniej należały do jednych z najbardziej zacofanych regionów pod względem cywilizacyjnym na tym obszarze.

Wieś Białków, leżąca niedaleko niemieckiej granicy, to wcale nie taka zwyczajna polska wieś. Po II wojnie światowej tu właśnie zostali deportowani mieszkańcy białoruskiego Polesia. Tu, na tym zupełnie obcym sobie terenie, dawni mieszkańcy Polesia kultywowali tradycje swojego dumnego narodu. Tradycje silnie osadzone w pogaństwie, które tak bardzo chciał wyrugować system sowiecki.

Mimo iż minęło prawie 80 lat, wieś nadal pielęgnuje swoje unikalne dziedzictwo kulturowe: pieśni, tańce, stroje i ceremonie. Regularnie odbywa się tu festiwal tradycyjnej pieśni i muzyki Polesia.

We wsi zostało już tylko kilka osób, które doświadczyły przesiedlenia i pamiętają jakie to uczucie, gdy w jednej chwili jesteś zmuszony przenieść się z jednego kraju do drugiego, z jednego świata do zupełnie innego.

To właśnie ci mieszkańcy wychowali zupełnie nowe pokolenie. Pokolenie ludzi, którzy w swym życiu naturalnie już połączyli tradycje polskie i białoruskie.

Film „Do ostatniego, czyli Poleszucy w Zachodniej Polsce”, reż. Anastasia Karpowicz, Białoruś 2023 r., filmy dokumentalny, realizacja telewizja Belsat

Zdjęcia z premiery autorstwa Krzysztofa Króla udostępniła Gmina Cybinka.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.