Słubice: 27 kwietnia 2018   |   Imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Słubice24.pl Wiadomości Kultura Niepełnosprawni zachęcali do tańca i śpiewu (foto)
reklama
reklama

Niepełnosprawni zachęcali do tańca i śpiewu (foto)

Tańczyli, śpiewali, a na koniec wystąpili na koncercie w nowych estradowych strojach – tak w skrócie opowiedzieć można o ostatniej inicjatywie, którą zrealizowało słubickie koło Towarzystwa Walki z Kalectwem. Tym kończą rok, a na nowy mają na pewno wiele pomysłów…

TWK Słubice

Członkowie słubickiego oddziału Towarzystwa Walki z Kalectwem w zeszłym roku nie narzekali na nudę (i oczywiście każdy, kto przyłączył się do ich inicjatyw). W TWK wiele się działo. Oprócz regularnych spotkań i pogaduszek, mieli możliwość poznawania lokalnej historii, brania udziału w bliższych i dalszych wycieczkach np. szlakiem dawnych stolic Polski… czy też wspólnego śpiewania i tańczenia.

TWK, w ramach inicjatywy lokalnej, postarało się o sfinansowanie zajęć dla grupy chcącej razem śpiewać i dwóch grup tańczących – jedną z nich tworzyły osoby na wózkach. - Przed rozpoczęciem realizacji inicjatywy pytaliśmy członków TWK Słubice i słubiczan poruszających się na wózkach inwalidzkich o zapotrzebowania na powstanie grupy tanecznej i grupy tańca towarzyskiego na wózkach. Zainteresowanie było spore – przyznaje Adam Poholski, sekretarz TWK.

Dlatego właśnie TWK zachęcało do tego, aby się „roztańczyć i rozśpiewać” – zgodnie z tytułem inicjatywy. Została ona sfinansowana z budżetu gminy Słubice.

Powstały trzy grupy. Pierwszą z nich, zajmującą się śpiewaniem, stworzyło 8 osób. Po opieką instruktorów doskonaliły umiejętności wokalne śpiewając w grupie i solowo. Spotykali się w siedzibie TWK w Słubicach.

W drugiej, tanecznej, chętni uczyli się popularnych układów. A trzecia ćwiczyła tańce z udziałem osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Oczywiście, tancerzy również wspierał instruktor. A swoje zajęcia mieli w sali sportowej w sąsiednim Frankfurcie, z której stowarzyszenie mogło korzystać nieodpłatnie.

Efekty ich artystycznej pracy można było zobaczyć podczas imprezy, do udziału w której zapraszaliśmy także na naszych łamach. 16 grudnia w hali miejskiej w Słubicach odbył się koncert, w którym wokaliści i tancerze zaprezentowali kolaż tańców świata i melodii ludowych. W ramach inicjatywy zostały dla nich również uszyte stroje estradowe.

Jak przyznaje A. Poholski, nie wszystkie zostały wykorzystane, część czeka jeszcze na chętnych, którzy chcą się przyłączyć do śpiewu lub tańca. I to właśnie, zdaniem A. Poholskiego, jest jednym z trwałych efektów tego działania: TWK ma komplet strojów estradowych, które na pewno wykorzysta w przyszłości. Nie licząc oczywiście tego, jak wiele nauczyli się uczestnicy i jak miło spędzili czas.

- Inicjatywa ta może być także przykładem do naśladowania dla innych grup, które jeszcze nie wiedzą jak skutecznie zrealizować swoje pomysły – uważa A. Poholski.

Zapraszamy do fotorelacji z projektu przygotowanej przez naszego reportera.

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy popierasz wprowadzony przez rząd zakaz handlu w niedziele?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama