Słubice: 18 czerwca 2018   |   Imieniny: Elżbieta, Paula, Marek
reklama
reklama

Dni Twierdzy Kostrzyn

Ciekawa propozycja na zakończenie wakacji: w pierwszy weekend września w niedalekim Kostrzynie nad Odrą odbędą się 18. Dni Twierdzy Kostrzyn. Podczas spaceru na Starym Mieście będzie można spotkać m.in. ułana na koniu, halabardników i muszkieterów, a także przedstawicieli rzemiosł dawnych: pszczelarzy, kowali, tkaczy.

dni twierdzy_kostrzyn

Teatralna inauguracja

Tegoroczne Dni Twierdzy Kostrzyn zaplanowano między 1 a 3 września. Jak zapowiada się program imprezy? Choć oficjalnie jeszcze nie został opublikowany, udało nam się poznać jego szczegóły. Impreza rozpocznie się w piątkowy wieczór na Placu Wojska Polskiego spektaklem ulicznym Teatru Pławna 9 pt. „Bonum contra malum” (godz.20.00).

Ponieważ będzie to dzień 1 września, przedstawienie nawiązuje do rocznicy wybuchu II Wojny Światowej poprzez to, że ma charakter pacyfistyczny – mówi Ryszard Skałba, dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn. O 21.00 niebo rozświetli się płomieniami – goście będą mogli obejrzeć pokaz żonglerki ognia pt. „Płomienne miasto”.

Muzycznie i historycznie

Jednak najwięcej będzie się działo w sobotę na Starym Mieście. Impreza rozpocznie się o 15.00, o 15.15 fakt ten z hukiem zakomunikuje salwa armatnia formacji artylerii pruskiej. Po wystrzałowym początku będzie coś muzycznego: „Brzmienie Łęgów Odrzańskich” zaprezentuje orkiestra dęta z Alt Tucheband.

dni twierdzy_kostrzyn_3

O 16.15 na Stare Miasto przybędą ułani z Lubuskiego Oddziału Kawalerii w Lubniewicach – grupy rekonstrukcyjnej opierającej się na tradycjach 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich ze Lwowa. Zaprezentują pokaz musztry na koniach. A warto wiedzieć, że jazda kawaleryjska to nie to samo. Inne są siodła, jeździ się w szyku (trójkami), zgodnie z komendami. Konia trzeba prowadzić tylko lewą ręką, bo prawa musi zostać wolna do szabli czy lancy.

Po ułanach o 17.00 swoje umiejętności żonglerki flagami pokaże Bractwo Rycerskie, wywodzące się z miejscowości Nowa Dęba w woj. Podkarpackim. O 18.35 musztrę zaprezentują halabardnicy i muszkieterzy. Będzie też muzycznie. O 17.30 na scenie wystąpi Tomek „Kowal” Kowalski, zwycięzca 4. edycji "Must Be The Music" z programem „Skazany na bluesa”. A o 20.00 ze sceny popłyną celtyckie rytmy w wykonaniu grupy Shannon.

Oczywiście podczas imprezy obejrzeć będzie można ekspozycje muzealne w Bastionie Filip. Oprócz eksponatów, historię pokazują również filmy. Jeden z nich, pt. Śladem tramwaju”, obejrzeć można również w internecie (poniżej).Rzemieślnicze prezentacje

Jak zapewnia dyrektor R. Skałba, podczas imprezy jak co roku nie zabraknie pokazów w wykonaniu rzemieślników, czy bogatego programu dla dzieci. Inną ciekawą atrakcją będą warsztaty archeologiczne i pokazy saperskie.

Do 25 sierpnia do organizatorów mogą zgłaszać się stowarzyszenia, rzemieślnicy czy handlarze, zwłaszcza ci oferujący rękodzieło lub militaria, którzy chcieliby wystawić swoje stoisko. Szczegóły znajdują się TUTAJ.

Wycieczkowa niedziela

Niedziela to dwa wydarzenia: poranna wycieczka pociągiem do Gorzowa, a potem wieczorem koncert z okazji XX-lecia Kostrzyńsko – Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. – Wielu mieszkańców jeździ do Gorzowa na zakupy czy załatwiać urzędowe sprawy, a nie zastanawia się, jakie atrakcje turystyczne znajdują się w tym mieście. Chcemy im zaproponować wycieczkę, dzięki której zobaczą Gorzów inaczej – zaprasza R. Skałba.

Gwiazdą wieczornego koncertu, który rozpocznie się o 18.00 w kostrzyńskim amfiteatrze będzie zespół Pectus, który który dał się poznać publiczności dzięki udziałowi w finale Sopot Festival w 2008 roku, kiedy to zdobyli Słowika Publiczności. Przed nim wystąpi grupa New Message.

Impreza zakończy się podobnie jak się zaczęła, czyli wystrzałowo – o 21.00 na niebie rozbłysną fajerwerki.

---

Bieżące informacje o imprezie można śledzić na muzeum.kostrzyn.pl.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy podoba Ci się projekt przebudowy Placu Bohaterów?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama