Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Polsko-Niemiecki Instytut Badawczy we współpracy ze Słubickim Miejskim Ośrodkiem Kultury zaprasza na spotkanie autorskie z Brygidą Helbig i jej powieścią "Inna od siebie". Spotkanie poprowadzi inna polska autorka – Inga Iwasiów.

inna brygida

„Inna od siebie” to najnowsza powieść Brygidy Helbig. Fabuła książki oparta jest na biografii zapomnianej pisarki młodopolskiej Marii Komornickiej. Autorka podejmuje próbę rekonstrukcji burzliwych losów artystki, zgłębienia tajemnicy jej tragicznych wyborów, wykluczenia i późnej dojrzałości. Tworzy obraz buntowniczej i wybitnie uzdolnionej „Mary”, publikującej już w wieku lat 16, niezrozumianej przez rodzinę i niedocenianej przez recenzentów. Przybliża jej symboliczną przemianę w mężczyznę – Piotra Własta, która miała miejsce w roku 1907, lata pobytu w zakładach psychiatrycznych, a potem życia w odosobnieniu (lecz twórczo) przy rodzinie brata.

- Powieść Brygidy Helbig wprowadza w klimat epoki i patriarchalnej rodziny szlacheckiej, zarysowując w empatyczny sposób sylwetkę jednej z najbardziej interesujących artystek w historii kultury polskiej, którą warto rozpowszechnić w Polsce i za granicą. To pierwsza powieść o tej pisarce, jednej z pierwszych polskich emancypantek, ale także o marginalizacji wybitnych kobiet w kulturze – opowiada Magdalena Pietrzak z Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego w Collegium Polonicum w Słubicach.

Brygida Helbig (Brigitta Helbig-Mischewski) - pisarka polsko-niemiecka, literaturoznawczyni, ur. 1963 w Szczecinie, od 1983 r. mieszka w Niemczech, obecnie w Berlinie. Jej powieść "Niebko" (2013) znalazła się w finale nagrody NIKE. W roku 2011 stypendystka Polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ukończyła slawistykę i germanistykę na Uniwersytecie w Bochum, habilitowała się na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. Profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w Polsko-Niemieckim Instytucie Badawczym w Collegium Polonicum w Słubicach.

Inga Iwasiów - profesorka literaturoznawstwa, krytyczka literacka, pisarka, pracuje na Uniwersytecie Szczecińskim, gdzie kieruje Zakładem Historii Literatury Polskiej XX i XXI Wieku. Interesuje się problematyką tożsamości, stąd badania nad pogranicznością, płcią, etnicznością czy nad dwudziestowiecznymi przesiedleniami. Jedna z pierwszych polskich krytyczek feministycznych, autorka i redaktorka wielu książek. Członkini jury Nagrody Literackiej Nike w latach 2010–2013, prezeska Polskiego Towarzystwa Autobiograficznego, członkini SPP, Polskiego PEN Clubu, Komitetu Nauk o Literaturze PAN. Obecnie pracuje jako jurorka Poznańskiej Nagrody Literackiej oraz Nagrody Literackiej im. Józefa Konrada Korzeniowskiego. Felietonistka dodatku książkowego w „Tygodniku Powszechnym”.

Termin: 02.03.2017, godz. 18:00. Miejsce: SMOK.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.