Słubice: 28 maja 2018   |   Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm
reklama
reklama

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Słubic

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło także do Słubic. Nad Odrę przywieźli je harcerze ze słubickiego hufca ZHP, którzy następnie przekazali ten symbol pokoju naszym mieszkańcom oraz sąsiadom z Frankfurtu. Hasło tegorocznej edycji to "Odważnie twórzmy pokój".

Betlejemskie Światło Pokoju

Harcerze odebrali światełko wraz z odpowiednim certyfikatem 17 grudnia w Zielonej Górze, podczas nabożeństwa ekumenicznego w kościele p.w Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze. Dzień później Betlejemskie Światło Pokoju oficjalnie przekazano mieszkańcom Słubic podczas mszy w kościele NMP Królowej Polski, a następnie na "Magicznej Gwiazdce z Grupą Pomagamy".

Harcerze odwiedzili także władze samorządowe. 19 grudnia trafili do Urzędu Miejskiego w Słubicach, gdzie zostali przyjęci przez radnych i burmistrza Tomasza Ciszewicza. Następnie, wspólnie z nim i wicestarostą Leopoldem Owsiakiem, udali się na most graniczny, gdzie wręczyli Betlejemskie Światło Pokoju przedstawicielom Frankfurtu.

To jednak nie koniec pokojowej sztafety prowadzonej przez harcerzy. W najbliższych dniach odwiedzą jeszcze Starostwo Powiatowe w Słubicach oraz placówki przedszkolne na terenie miasta. 21 grudnia o godz. 18 pojawią się także na mszy w kościele Ducha Świętego.

Poniżej zdjęcie z przekazania Betlejemskiego Światło Pokoju.Betlejemskie Światło Pokoju


Akcja "Betlejemskie Światło Pokoju" została zorganizowana po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę "Światło w ciemności" i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji - szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF wśród grona dzieci działających charytatywnie, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło jest transportowane do Wiednia za pośrednictwem austriackich linii lotniczych. Tam odbywa się ekumeniczna uroczystość, podczas której płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego do czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej odbierał światło na przejściu granicznym na Łysej Polanie w Tatrach. Dziś przekazanie co roku odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Stąd światło wędruje do harcerskiego ośrodka "Głodówka", gdzie po mszy świętej w kapliczce przekazane zostaje dalej - przez Kraków, Jasną Górę rozprzestrzenia się po całej Polsce, aby trafić za pomocą rąk harcerek i harcerzy do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Świtała Pokoju.

W Warszawie delegacja harcerek i harcerzy dzieli się Betlejemskim Światłem Pokoju z Prezydentem RP, Premierem, Marszałkami Sejmu i Senatu. Światło jest zanoszone do kościołów, urzędów, organizacji, szpitali. Z Warszawy płomień wędruje na północ, a stamtąd na wschód - na Ukrainę, Białoruś, Litwę i do Rosji. Światło z Betlejem dociera do całej Europy - nawet poza krąg polarny.

www.swiatlo.zhp.pl
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jaka powinna być organizacja ruchu na skrzyżowaniu ul. Jagiełły i Konstytucji 3 Maja?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama