Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Z końcem roku 2015 stowarzyszenie "po PROstu" podsumowało projekt pt."Specjalistyczna rehabilitacja dzieci niepełnosprawnych z powiatu słubickiego". W jego ramach profesjonalną pomoc i opiekę otrzymało 21 osób.

niepelnosprawni slubice

Celem projektu było zwiększenie samodzielności dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z powiatu słubickiego poprzez poprawę funkcjonowania poznawczego, psychicznego oraz społecznego. Rehabilitacja odbywała się w formie terapii: pedagogicznej, psychologicznej, logopedycznej, terapii ręki, terapii integracji sensorycznej oraz terapii biofeedbeck.

Projekt był skierowany do dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z powiatu słubickiego z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Warunkiem uczestnictwa w projekcie było posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności, wiek do 18 roku życia oraz zamieszkanie na terenie powiatu słubickiego. Uczestnikami były głównie dzieci ze spektrum autyzmu, zespołem Downa, mózgowym porażeniem dziecięcym i niepełnosprawnościami sprzężonymi.

W ramach projektu 21 dzieci i młodzieży z powiatu słubickiego zostało objętych specjalistyczną terapią. Dla każdego dziecka stworzono tzw. "Indywidualne plany działania". Systematyczna terapia pozwoliła wypracować założone cele, a dzieci w wielu obszarach poczyniły zauważalne postępy.

Projekt trwał od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 roku. W tym czasie zrealizowanych zostało aż 4932 sesji terapeutycznych (412 godzin terapii w miesiącu). Całkowita wartość projektu wyniosła 331 800 zł. 295 232 zostało dofinansowanych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, 36 568 pochodziło z wkładu własnego.

niepelnosprawni slubice 2

---

O podsumowanie projektu poprosiliśmy główną koordynator Joannę Sierżant – Rekret.

Od kilku lat zajmujemy się pomocą osobom niepełnosprawnym. Mamy duże doświadczenie w pracy z dziećmi z różnym rodzajem niepełnosprawności, upośledzeniem umysłowym, z dziećmi z autyzmem, zespołem Aspergera, zespołem downa, czy z różnymi chorobami genetycznymi, ale po raz pierwszy realizowaliśmy tego typu projekt. Dzięki dofinansowaniu doposażyliśmy nasz ośrodek w profesjonalne pomoce do terapii. Zakupiliśmy m.in. aparat do terapii Biofeedback, program do komunikacji alternatywnej oraz test do diagnozy psychoedukacyjnej. Zaopatrzyliśmy się również w wiele mniejszych pomocy do terapii pedagogicznej, logopedycznej, sprzęt do terapii integracji sensorycznej - podkreśla koordynator projektu.

Realizacja tak dużego projektu daje ogromny komfort – możliwość zaoferowania dzieciom częstego systematycznego wsparcia terapeutycznego co daje duże szanse na poprawę ich funkcjonowania. Zainteresowanie rodziców pokazało nam jak ogromne są potrzeby w dziedzinie terapii dzieci niepełnosprawnych. Dzięki promocji naszych działań, a przede wszystkim dzięki tzw. marketingowi szeptanemu, ciągle zgłaszają się do nas nowe osoby: dzieci i dorośli z różnymi niepełnosprawnościami z całego naszego powiatu a nawet już z powiatów okolicznych. W ciągu tego roku na listę rezerwową do projektu oraz do jakiejkolwiek innej pomocy terapeutycznej zgłosiło się kolejnych 24 dzieci z różnymi niepełnosprawnościami - mamy więc w tej chwili grupę 44 dzieci potrzebujących terapii. Staramy się o kolejne dofinansowanie i kontynuowanie wsparcia terapeutycznego.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.