Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Zakończyła się budowa wspólnego systemu ciepłowniczego Słubic i Frankfurtu. 4 marca podczas uroczystej konferencji prasowej we frankfurckiej sali koncertowej wciśnięto symboliczny przycisk uruchamiający dostawy ciepła po obu stronach Odry.

To pierwszy w Polsce, a trzeci w Europie transgraniczny projekt łączący systemy ciepłownicze sąsiadujących państw. Umowa pomiędzy należącym w 100% do Szczecińskiej Energetyki Cieplnej - SEC Słubice oraz Stadtwerke Frankfurt (Oder) na wzajemną sprzedaż ciepła i świadczenie usług przesyłania została zawarta w 2013 r. i będzie obowiązywać przez 15 lat.

Roczny bilans sprzedaży strony określiły na ok. 57 tys. GJ. W połączenie systemów strona niemiecka zainwestowała około 2,8 mln euro, strona polska 1,4 mln zł. Linia ciepłociągu przebiega pod mostem łączącym Słubice i Frankfurt. Jego budowa trwała niespełna rok.

konferencja cieplo
Konferencja z udziałem władz samorządowych i przedstawicieli spółek (fot. UM Słubice)

- Zaledwie w maju zeszłego roku miało miejsce symboliczne wbicie łopaty, rozpoczynające budowę sieci, a już dziś ciepło popłynęło w obie strony. Jestem zadowolony z postępu prac. To bardzo ważne zadanie inwestycyjne dla Słubic. Zapewni naszym mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa energetycznego, podniesie komfort ich życia, a ponadto przyczyni się do dalszego rozwoju Słubic - powiedział burmistrz Tomasz Ciszewicz podczas konferencji.

Dostawy ciepła pomiędzy spółkami zaplanowano tak, by w okresie letnim słubicki SEC dostarczał ciepło na potrzeby przygotowania ciepłej wody w obu miastach, natomiast zimą niemiecka firma dostarczy Słubicom ciepło m.ni. do ogrzewania mieszkań i domów, na które zapotrzebowanie ciągle rośnie.

- Dzięki tej inwestycji nie musimy ponosić kosztów na rozbudowę naszej ciepłowni, tylko ją zmodernizowaliśmy, dostosowując do nowych warunków pracy. Natomiast Stadtwerke nie musi martwić się o niewykorzystywaną u siebie moc ciepną. Nasza wzajemność świadczeń to dowód na prawdziwe partnerstwo ponad granicami. W tym przypadku dosłownie i w przenośni - zapewnił Mariusz Majkut, prezes Szczecińskiej Energetyki Cieplnej.

INWESTYCJA W LICZBACH
Modernizacja ciepłowni SEC Słubice
  • Czas realizacji projektu: 1,5 roku.
  • Koszt modernizacji: 5,2 mln PLN, w tym 1,1 mln PLN dofinansowania.
  • Moc cieplna zmodernizowanego źródła: 8 + 6 MW = 14 MW.
Budowa magistrali łączącej systemy ciepłownicze
  • Czas realizacji projektu: 6 miesięcy.
  • Koszt modernizacji: 1,4 mln PLN.
  • Długość sieci: 624 m.
KALENDARIUM PROJEKTU
Sierpień 2012 r.
Burmistrz Słubic Tomasz Ciszewicz i burmistrz Frankfurtu nad Odrą Dr. Martin Wilke podpisują we frankfurckim ratuszu list intencyjny w sprawie inwestycji połączenia systemów ciepłowniczych.
Kwiecień 2013 r.
Podpisanie umowy pomiędzy spółką SEC Słubice i Stadtwerke Frankfurt (Oder) na wzajemne dostawy ciepła.
Maj 2013 r.
Ogłoszono przetarg nieograniczony na modernizację kotła nr 2 w ciepłowni SEC Słubice.
Czerwiec 2013 r.
Podpisano umowę z wykonawcą inwestycji modernizację kotła nr 2 w ciepłowni SEC Słubice.
Wrzesień 2013 r.
Starostwo Powiatowe w Słubicach wydaje decyzję pozwolenia na budowę ciepłociągu łączącego systemy ciepłownicze.
Październik 2013 r.
Wspólny wniosek SEC Słubice i Stadtwerke Frankfurt o wydanie decyzji środowiskowej dla planowanej inwestycji połączenia systemów ciepłowniczych. Zakończono 1. etap budowy kotła w ciepłowni w SEC Słubice.  
Marzec 2014 r.
Pozytywna decyzja Stałej Polsko-Niemieckiej Komisji Granicznej w zakresie prowadzenia inwestycji połączenia systemów ciepłowniczych w rejonie granicy państwowej. SEC Słubice zawiera umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na dofinansowanie projektu pt. „Ograniczenie emisji gazów i pyłów do powietrza z ciepłowni miejskiej w Słubicach”. Ogłoszenie przetargu nieograniczonego na 2. etap modernizacji ciepłowni w ramach tego projektu.
Maj 2014 r.
Podpisanie umowy na realizację 2. etapu modernizacji Ciepłowni. Symboliczne wbicie łopaty na moście Słubice - Frankfurt, rozpoczynające budowę ciepłociągu łączącego systemy ciepłownicze Polski i Niemiec.
Czerwiec 2014 r.
Przekazanie placu budowy i rozpoczęcie robót budowlanych 2. etapu kompleksowej modernizacji ciepłowni. Ogłoszenie przetargu na: „Budowę sieci ciepłowniczej wysokich parametrów 2xDN300mm, łączącej system ciepłowniczy miasta Słubice z systemem ciepłowniczym miasta Frankfurt nad Odrą”.
Lipiec 2014 r.
SEC Słubice podpisuje umowę z wykonawcą inwestycji połączenia systemów wyłonionym w przetargu.
Listopad 2014 r.
Próby i testy nowego kotła, urządzeń towarzyszących oraz automatyki w ciepłowni. Odbiory przez Urząd Dozoru Technicznego oraz zgłoszenie wykonawcy gotowości do odbioru całego zadania inwestycyjnego.
Grudzień 2014 r.
Połączono sieci ciepłownicze zlokalizowane w moście łączącym Słubice i Frankfurt. Nastąpił odbiór końcowy modernizacji technologicznej ciepłowni SEC Słubice.
Marzec 2015 r.
Uruchomienie dostaw ciepła po obu stronach Odry.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 marks 2015-03-06 18:28
To od kiedy i o ile wzrosną teraz opłaty za ciepło?
#2 kaczka 2015-03-06 19:08
Jak po wciśnięciu guzika "już dziś ciepło popłynęło w obie strony" to gdzieś te dwa strumienie muszą się zderzyć :) Pod mostem ?
Roczny bilans 57 tys GJ. Ile z tego przypada z produkcji SEC ?
Poczekamy, zobaczymy na rachunkach. Już teraz warto sobie zapisać ile płaciliśmy tej zimy, a ile będziemy płacić w przyszłości.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.