Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
W sobotę 19 czerwca w Collegium Polonicum w o godzinie 10:00 odbędzie się uroczyste zakończenie roku akademickiego 2009/2010 na pierwszym w Polsce EKO uniwersytecie dla dzieci.

Uroczystość będzie wyglądała jak na prawdziwej uczelni wyższej. Władze „uczelni” wystąpią w togach oraz wręczą studentom pamiątkowe dyplomy. Honorowy rektor EKO uniwersytetu Prof. dr hab. Jerzy Siepak osobiście pogratuluje każdemu uczestnikowi oraz wręczy nagrody zwycięzcom EKO olimpiady, która rozegrała się w sobotę 12 czerwca. 

W EKO uniwersytecie dla dzieci uczestniczyło 250 studentów w okresie od października 2009 do maja 2010. Byli to uczniowie 4, 5 i 6 klas szkół podstawowych. Przez cały rok akademicki odbyło się 9 bloków zajęć. Każde zajęcia składały się z wykładu dla wszystkich studentów oraz z ćwiczeń w podziale na grupy. Każde spotkanie dotyczyło innego zagadnienia z ekologii. Młodociani studenci uczyli się o ochronie środowiska i zapobieganiu niekorzystnemu wpływowi człowieka na Ziemię. Zajęcia prowadziła kadra naukowa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Collegium Polonicum oraz studenci z kierunku Ochrona Środowiska. Mimo dobrowolności uczestnictwa w zajęciach frekwencja ukształtowała się na poziomie 80%, co stanowi o potencjale tego typu inicjatyw edukacyjnych.  

EKO uniwersytet zainicjowała Fundacja na rzecz Collegium Polonicum i pozyskała niezbędne środki finansowe na jego realizację. W całe przedsięwzięcie zaangażowali się pracownicy naukowi i studenci uczelni. Wszystkie 5 gmin powiatu słubickiego – Słubice, Górzyca, Rzepin, Cybinka i Ośno Lubuskie włączyło się w promocję tej inicjatywy edukacyjnej. Każda gmina zagwarantowała dowóz dzieci autobusami szkolnymi na wszystkie zajęcia. Większość szkół podstawowych przyłączyła się do projektu wybierając uczniów do udziału w nim. Nauczyciele przyjeżdżali wraz dziećmi na sobotnie zajęcia nie pobierając dodatkowego wynagrodzenia.

EKO uniwersytet dla dzieci objął patronatem Lubuski Kurator Oświaty Roman Sondej oraz Starosta Słubicki Andrzej Bycka. Bezpłatny udział w uniwersytecie był możliwy dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych. 

Więcej informacjię na stornie internetowej projektu www.ekouniwersytet.fundacjacp.org
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.