Słubice: 26 stycznia 2020   |   Imieniny: Paulina, Wanda, Tytus
reklama
reklama

Tak będzie wyglądać nowa szkoła w Kunowicach

Wczoraj pisaliśmy o parku przy al. Niepodległości, dziś mamy dobrą wiadomość dla mieszkańców Kunowic. W miejscowości ma powstać nowa, większa szkoła. Wiemy już jak będzie wyglądać.

Kunowice
Obecna szkoła w Kunowicach jest już za ciasn

Kunowice to największe sołectwo wchodzące w skład gminy Słubice. Miejscowość dynamicznie się rozwija, a mieszkańców – w tym oczywiście dzieci – przybywa. Obecny budynek szkolny już dawno przestał wystarczać i jest po prostu za ciasny, dlatego władze gminy zadecydowały o budowie nowej szkoły.

Zburzyć stare, wybudować nowe

Obiekt stanie na tej samej działce, co obecna szkoła, wykorzystując dostępny teren. - Nie obędzie się jednak bez konieczności wyburzenia starego budynku  – wyjaśnia burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak. - Oczywiście w całości pozostawimy niedawno wybudowaną salę sportową oraz istniejący łącznik, które zostaną włączone do nowego kompleksu - dodaje. Na swoich miejscach pozostaną także istniejące boisko oraz siłownia pod chmurką.

To właśnie obecność sali zdecydowała o tym, że nowa szkoła powstanie w dotychczasowym miejscu, a nie np. na osiedlu Zielone Wzgórza, gdzie przewidywał to plan zagospodarowania miejscowego. – Możliwość jej wykorzystania to dla nas koronny argument przy lokalizacji inwestycji – zaznacza M. Olejniczak.

Miejsce dla 250 uczniów

Obecnie w szkole uczy się około 160 dzieci. Nowa pomieści ich aż 225 (w klasach 1-8) i będzie liczyć 1500 m2 powierzchni (na 2 kondygnacjach). Oprócz pomieszczeń dydaktycznych w budynku znajdzie się miejsce m.in. na gabinet pielęgniarki, świetlicę, miejsce do przygotowywania posiłków czy bibliotekę. Dzieci zyskają też jadalnię z prawdziwego zdarzenia. Ponadto w nowej szkole zostanie uruchomiony punkt przedszkolny dla 25 dzieci.

Poniżej wizualizacje nowej szkoły udostępnione przez Urząd Miejski w Słubicach.

kunowice nowa_szkola
Tak ma wyglądać nowa szkoła w Kunowicach

WIZUALIZACJA NR 1 / WIZUALIZACJA NR 2

- Sam budynek ma powstać w technologii modułowej, która znacznie przyspiesza czas realizacji inwestycji. Tak zbudowano m.in. blok operacyjny w szpitalu wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. – podkreśla M. Olejniczak. System ten pozwoli w stosunkowo prosty i szybki sposób na ewentualną rozbudowę szkoły w przyszłości.

Czas jest kluczowy

To właśnie wspomniany czas będzie miał duże znaczenie, bo konieczność wyburzenia starego budynku spowoduje, że nie będzie można prowadzić w szkole zajęć dydaktycznych, a dzieci będą musiały uczyć się w Słubicach.

- Zdaję sobie sprawę, że to duża niedogodność, ale zrobimy wszystko, aby przeprowadzić to jak najsprawniej - deklaruje burmistrz. Dzieci będą dowożone autobusem do szkół w mieście, a gmina zapłaci za transport. Jak zapowiada burmistrz, potrwa to maksymalnie jeden semestr.

Gmina stara się też o pozyskanie terenów wokół szkoły należących do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. – Jest szansa na ich bezpłatne przejęcie, bo chodzi o cel publiczny. Dzięki temu uczniowie zyskaliby dodatkowe miejsce do zabawy i przebywania na świeżym powietrzu. Stosowne wnioski już złożyliśmy – mówi M. Olejniczak.

Kiedy szkoła ruszy?

Kiedy nowa szkoła miałaby szansę ruszyć? – Na razie trudno mówić o konkretnym terminie. Wiosną tego roku chcielibyśmy ogłosić przetarg w popularnym wśród samorządów systemie zaprojektuj i buduj – wyjaśnia burmistrz. A jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to uczniowie będą mogli korzystać z nowej szkoły od roku szkolnego 2021/2022.

Cała inwestycja pochłonie około 10 mln zł. Główne finansowania me pochodzić z budżetu gminy, ale burmistrz zapowiada, że będzie starać się o dodatkowe środki, m.in. z ministerialnych dotacji. Zwróci się też o pomoc do wojewody.

---

Co sądzicie o tej projekcie nowej szkoły? Dajcie znać w komentarzach.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy władze Słubic powinny umożliwić przekształcenie działki przy ul. Folwarcznej na cele handlowe?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama