Słubice: 28 stycznia 2020   |   Imieniny: Walery, Radomir, Karol
reklama
reklama

Będzie nowy most na Odrze… ale w Kostrzynie

Temat budowy drugiego mostu na Odrze w Słubicach pojawił się przy okazji kampanii wyborczej przed zeszłorocznymi wyborami samorządowymi. Powraca równolegle do problemów z korkami i tematem obwodnicy. Tymczasem przeprawa powstanie 30 km stąd – w Kostrzynie nad Odrą.

ministrowie most

Powstanie nowoczesnej przeprawy przez Odrę potwierdzili ministrowie infrastruktury Polski i Niemiec. Pod koniec września w Berlinie Andrzej Adamczyk i Andreas Scheuer podpisali porozumienie w tej sprawie. Nowy most ma być gotowy do 2025 roku.

- Dzisiejszy dzień kończy kilkuletni okres trudnych negocjacji ze stroną niemiecką. To inwestycja, która była wyczekiwana od bardzo dawna. Cieszę się, że mamy już pewność, że nowy most powstanie w ciągu najbliższych lat - mówił podczas uroczystego podpisania umowy polski minister. - Ludzie budują zbyt wiele murów, a za mało mostów - wtórował mu jego niemiecki odpowiednik.

Jak podkreślali obaj ministrowie, nowy most jest bardzo potrzebny, ponieważ obecny pochodzi jeszcze z lat 30. ubiegłego wieku. Jest w złym stanie technicznym i nie mogą po nim jeździć samochody ciężarowe. Nowa przeprawa ma ten problem rozwiązać i umożliwić ruch ciężarówkom. Połączy niemiecką drogę federalną nr 1 z polską drogą krajową nr 22.

Inwestycja ma kosztować 97 milionów złotych, koszty pokryją wspólnie Polska i Niemcy. Inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Prace budowlane ruszą po wejściu umowy w życie, co w Niemczech będzie wymagało jej ratyfikacji przez parlament. Czas budowy planowany jest na lata 2020-2025.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy władze gminy powinny umożliwić powiatowi sprzedaż terenów szkolnych pod budownictwo?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama