Słubice: 17 listopada 2019   |   Imieniny: Waleria, Salomea, Grzegorz
reklama
reklama

Strażnicy sprawdzą czym palimy w piecach

Uwaga, będą kontrole tego, czym palimy w piecach! Strażnicy miejscy zostali przeszkoleni z pobierania prób z palenisk, a gmina podpisała umowę z akredytowanym laboratorium Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Jeśli badanie potwierdzi, że w piecu palono odpadami – jego właścicielowi grozić będą surowe kary.

smog
Czy dzięki kontrolom, nasze powietrze będzie czystsze?

Internauci wiele przesyłali do nas filmiki pokazujące dymiące kominy, narzekali przy tym na przykry zapach. I na to, że mimo zgłoszeń do Straży Miejskiej, takie sytuacje wciąż się powtarzają a „kopciuchy” pozostają bezkarne. Czy to się zmieni w tym roku?

Umowa z Jastrzębskim Węglem

Gmina Słubice podpisała umowę z akredytowanym laboratorium Jastrzębskiej Spółki Węglowej na badanie prób paleniskowych. Dodatkowo 4 funkcjonariuszy Straży Miejskiej zostało przeszkolonych z właściwego pobierania takich prób. - Próba pobrana przez upoważnionego funkcjonariusza jest niepodważalnym dowodem na popełnienie wykroczenia, jeżeli badania laboratoryjne wykażą spalanie odpadów – mówi komendant Straży Miejskiej w Słubicach Wiesław Zackiewicz.

Grzywna lub areszt za palenie śmieci

Jakie kary grożą tym, którzy wbrew przepisom palą w piecach odpadami? Komendant wyjaśnia, że są to sankcje karne wynikające z art. 191 ustawy o odpadach, który mówi, że „Kto wbrew zakazowi, termicznie przekształca odpady poza spalarniami odpadów lub współspalarniami odpadów podlega karze aresztu lub karze grzywny”. A postępowanie o ukaranie sprawcy może być również prowadzone przez sąd na wniosek Straży Miejskiej.

W. Zackiewicz zapowiada, że strażnicy miejscy będą prowadzić kontrole w odpowiedzi na zgłoszenia mieszkańców – ale nie tylko. Planują sprawdzać rejony miasta, w których budynki są ogrzewane piecami na paliwa stałe. Kontrole będą prowadzone na podstawie imiennego upoważnienia wydanego przez Burmistrza Słubic w oparciu o art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska.

spalanie smieci bg
W piecach nie wolno spalać m.in. plastiku, szkła i kolorowych gazet

Kontrola bez zapowiedzi

- Strażnicy miejscy mogą bez zapowiedzi wejść na teren nieruchomości, w której prowadzona jest działalność gospodarcza przez całą dobę, natomiast do mieszkań w godz. od 6-22 – informuje komendant. Będą zwracali szczególną uwagę na to, jakie paliwo przygotowano do spalenia, sprawdzą, czy w piecu nie są spalane odpady, a jeśli będą podejrzewali, że tak – pobiorą z niego próbki.

W Zackiewicz przypomina, że utrudnianie pracy strażnika przysługuje wzmożona ochrona prawna wynikająca z treści kodeksu karnego.

Broszura dla mieszkańców

Jak co roku Straż Miejska nie tylko kontroluje, ale również poucza. Przygotowała i przekazuje mieszkańcom broszurę mówiącą o szkodliwości spalania odpadów. Jest ona do pobrania także na naszej stronie

ZOBACZ BROSZURĘ

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy władze Słubic powinny umożliwić przekształcenie działki przy ul. Folwarcznej na cele handlowe?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama