Słubice: 21 września 2019   |   Imieniny: Hipolit, Mateusz, Daria
reklama
reklama

Słubice i okolice - gdzie warto wybrać się nad wodę?

Lato zaczęło się upalnie! Taka pogoda zachęca do wypadów nad wodę. Dlatego jak co roku przypominamy, gdzie w naszej okolicy można odpocząć i schłodzić się nad wodą.

jezioro wakacje
Gdzie wybrać się nad wodę w naszej okolicy?

Upał nie odpuszcza, już w miniony weekend ciasno było na plażach nad okolicznymi jeziorami, choć kąpieliska jeszcze nie zostały oficjalnie uruchomione. Ale, jak mówią ci, którzy próbowali, woda jest ciepła i zachęca do pływania. Choć nie ma jeszcze ratowników – i to widać...

Mam wrażenie, że kiedy nie ma ratowników, ludzie na złość muszą robić, to czego nie wolno, na przykład skaczą z barierek pomostu na główkę. Zastanawiałam się, czy nie dojdzie do tragedii – powiedziała naszej redakcji Marta, która niedzielne popołudnie spędziła z rodziną na plaży w Ośnie.

Kąpielisko w Ośnie z niespodzianką

Jezioro Reczynek w Ośnie Lubuskim to jeden z kierunków „wypadów nad wodę”. W tym roku kąpielisko miało ruszyć 1 lipca, ale zacznie działać wcześniej. – W związku z tym, że rok szkolny skończył się wcześniej, ratownicy będą na kąpielisku już od 24 czerwca. Od tego dnia działamy na 100 procent – mówi Marcin Przybyła, kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej w Ośnie.

Kąpielisko nas Reczynkiem będzie czynne codziennie w godzinach 10-18, do końca wakacji, czyli do 31 sierpnia. Plaża i jej otoczenie zmieniają się od kilku lat. W tym roku pojawiło się zadaszone miejsce niedaleko terenu na ognisko, cały czas remontowana jest wypożyczalnia, tzw. „woprówka”. M. Przybyła zapowiada również, że w trakcie sezonu pojawi się kolejna niespodzianka – ale nie zdradza jeszcze jaka.

osno reczynek
Kąpielisko nad Reczynkiem co roku cieszy się dużą popularnością

W lipcu rusza kąpielisko w Rzepinie

Kolejnym miejscem wypraw nad wodę jest kąpielisko nad jeziorem Długim w Rzepinie. Ruszy 1 lipca, działać będzie do 31 sierpnia, czynne będzie codziennie od godz. 9 do 17. W tym czasie nad kąpiącymi będą sprawować opiekę ratownicy, poza czasem ich pracy kąpiący korzystają z wody na własną odpowiedzialność.

W tym roku na kąpielisku pojawi się to, na co czekało wielu odwiedzających, czyli punkt gastronomiczny m.in. z lodami, goframi i napojami. A na wodzie zamontowane zostają dmuchane konstrukcje takie same jak w ubiegłym roku, czyli boisko, trampolina i pomost. Zostanie również wyznaczona specjalna strefa do zabawy w wodzie dla maluszków.

Od zeszłego roku wiele zmieniło się wokół samego jeziora. – Została oddana do użytku ścieżka wokół akwenu, przy której stoi wiele interaktywnych tablic, informujących o przyrodzie Puszczy Rzepińskiej, czy zachęcających do zabawy np. w kółko i krzyżyk. Na odwiedzających czeka także nowy parking – opowiada Kamil Michniewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Rzepinie.

Oba te miejsca te miejsca mają zagwarantowaną stałą opiekę ratowników, zapewniony wywóz śmieci, a także dostęp do urządzeń sanitarnych i zaplecze rekreacyjne.

W Słubicach czeka basen

zawody pływackie
Basen w Słubicach będzie dostępny bezpłatnie dla wszystkich

Kolejnym miejscem do kąpieli, która odbywa się pod czujnym okiem ratowników, jest otwarty basen przy ul. Sportowej w Słubicach. W tym roku został uruchomiony nieco wcześniej niż zwykle. Jak informowaliśmy kilka dni temu, z kąpieli na basenie będzie można korzystać codziennie w godz. 10-18 do końca wakacji. Wstęp jest bezpłatny.

Na dziko lub w Niemczech

W Słubicach i okolicach są jeszcze tzw. miejsca zwyczajowo wykorzystywane do kąpieli, woda jednak tu nie jest badana przez Sanepid, jak w przypadku kąpielisk, nie ma tam również opieki ratowników. Częstym celem wakacyjnych wypraw nad wodę jest m.in. jezioro Kolejowe w Kunowicach czy jezioro w Starych Biskupicach. Popularnym kierunkiem jest też Rancho w Drzecinie i tamtejszy akwen. Chętnych do kąpieli nie brakuje nad jeziorem Grzybno w Świniarach i położonym po drugiej stronie drogi wojewódzkiej nr 137 jeziorem Czyste Wielkie.

A może do Niemiec? Wielu słubiczan wybiera się - często rowerami - nad Helenesee, jezioro za Frankfurtem, nazywane „małym Bałtykiem”. Cenione jest za czystą wodę i dużą, rozległą plażę. Tu jednak wstęp jest płatny. Osoba dorosła płaci 2 euro za cały dzień, bilet ulgowy to 1 euro. Po godz. 17.00 cena spada do 1 euro za osobę dorosłą. Ten, kto przyjedzie samochodem, musi wykupić również kartę parkingową za 2 euro. Jeśli chcemy zabrać psa, zapłacimy za niego 1 euro. Godne uwagi są także kąpieliska nad jeziorami w Müllrose i Alt Zeschdorf.

A jakie są wasze ulubione miejsca nad wodą? Dajcie znać w komentarzach.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy budowa ronda na drodze do Kunowic to dobry pomysł
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama