Słubice: 21 sierpnia 2019   |   Imieniny: Joanna, Kazimiera, Franciszek
reklama
reklama

Pokazali, jak dobrze znają współczesną historię Polski

„Polska droga do wolności 1980-1990” - tak brzmiał tytuł konkursu historycznego, w którym rywalizowali uczniowie 14 szkół podstawowych i gimnazjów z całego powiatu. Popisali się bardzo dużą wiedzą, o zwycięstwie musiała zdecydować dogrywka.

konkurs wolnosc_th
Zwycięska drużyna Gimnazjum nr 1 w Słubicach

Konkurs odbył się 16 maja w Centrum Spotkań Polsko-Niemieckich w Górzycy. Zorganizowały go wspólnie wszystkie gminy powiatu słubickiego, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

W pierwszym etapie trzyosobowe drużyny rozwiązywały test, składający się z 27 pytań. Nie należały do łatwych. Uczniowie musieli m.in. podać, kto był autorem hasła „Nie palcie komitetów, zakładajcie własne”, albo dopisać ważne wydarzenia do podanych dat, takich jak: 13 maja 1981 roku, 16 grudnia 1981, 19 października 1984.

Młodzież pokazała, że historia współczesna jest im bardzo dobrze znana – na tym etapie nie udało się wyłonić zwycięzcy, a najmniejsza uzyskana liczba punktów to 23! Aż 10 drużyn spotkało się w dogrywce. Jej pierwsza runda pozwoliła wyłonić najlepszych – zwyciężyli uczniowie Gimnazjum nr 1 ze Słubic: Michalina Grontkowska, Amelia Korczak i Cyprian Jurkowski.

konkurs wolnosc
Reprezentacja SP 2 Słubice zajęła 2 miejsce

Kolejna dogrywka rozstrzygnęła o kolejnych lokatach. Drugie miejsce zajęli reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 2: Natalia Kiedrowicz, Antonina Skoncej i Mikołaj Abbas. Na trzecim znaleźli się uczniowie Szkoły Podstawowej w Kowalowie: Katarzyna Jaworska, Wiktoria Judasz i Hubert Śliwiński.

Upominki wszystkim uczestnikom wręczyli wójt gminy Górzyca Robert Stolarski, dr Ryszard Bodziacki (przewodniczący komisji konkursowej) i Małgorzata Gniewczyńska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Górzycy.

Zwycięzcy jeszcze trochę poczekają na nagrody główne. Otrzymają je 4 czerwca, podczas uroczystej konferencji poświęconej polskiej drodze do wolności, którą organizują wspólnie gminy naszego powiatu i UAM. Również konkurs był jednym z elementów obchodów 30. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy budowa ronda na drodze do Kunowic to dobry pomysł
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama