Słubice: 21 września 2019   |   Imieniny: Hipolit, Mateusz, Daria
reklama
reklama

Piknik Europejski na słubickim deptaku

Tegoroczny Dzień Europy będzie szczególny – w tym roku obchodzona jest 15. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W Słubicach odbędzie się jedno z cyklu spotkań w ramach „#lubuskiechallenge – Łączy nas przyszłość!” organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

15 lat_eu

O gminnym programie obchodów tegorocznego Dnia Europy pisaliśmy niedawno (ZOBACZ). Swoje wydarzenie będzie mieć w Słubicach także samorząd województwa. 9 maja na deptaku przy ul. Jedności Robotniczej na mieszkańców czekać będzie wiele atrakcji – food trucki, ekosfera i… urodzinowy, unijny tort.

Symbolicznym początkiem będzie symulacja posiedzenia Parlamentu Europejskiego, która odbędzie się o godz. 9:00 w Collegium Polonicum. Pół godziny później wystąpi przedstawiciel Komisji Europejskiej z Berlina. O godz. 11:00. zostaną rozdane nagrody w konkursach: „Lubuska Szkoła Europejska”, „Lubuska Gmina Europejska”, „Lubuski Przedsiębiorca Europejski”.

Równo w południe rozpocznie się debata „Europejki i Europejczycy rozmawiają”. Jej uczestnikami będą: Marcin Jabłoński (członek zarządu województwa lubuskiego), Thomas Kralinski (sekretarz stanu Kraju Związkowego Brandenburgia), Leszek Bajon (starosta słubicki), dr Krzysztof Wojciechowski (dyrektor administracyjny Collegium Pollonicum) i Ewa Minge (ambasador województwa lubuskiego). Niepotwierdzona jest jeszcze obecność Gundolfa Schülke, prezesa Izby Przemysłowo Handlowej.

Natomiast o godz. 14:00, już na deptaku przy ul. Jedności Robotniczej, rozpocznie się piknik z okazji 15-tej rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Pół godziny później pojawi się specjalnie na tę okazję przygotowany tort urodzinowy.

Co oprócz tego czekać będzie na mieszkańców na pikniku? Organizatorzy przygotowali kilka stref tematycznych. Pierwsza z nich to Kreatywne Lubuskie – przestrzeń, w której najmłodsi pod opieką animatorów, przeobrażą się w kreatywnych konstruktorów - i połączą naukę z zabawą.

Kolejna strefa będzie „eko”. Tutaj zostanie zorganizowany Bike Bar. Jadąc na rowerze, dzięki sile własnych mięśni, będzie można przygotować zdrowy koktajl owocowy. Odwiedzający tę strefę będą mogli też zamienić stare koszulki w nowe przedmioty codziennego użytku, np. torbę na zakupy, biżuterię, fartuszek kuchenny.

Kolejna strefa będzie dotyczyła funduszy europejskich. To tu osoby zainteresowane ubieganiem się o środki będą mogły dowiedzieć się o tym, jak zdobyć dofinansowanie. W tym miejscu stanie też fotobudka, w której każdy będzie mógł zrobić sobie zdjęcie z symbolami UE. Na głodnych będą czekać także food trucki.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy budowa ronda na drodze do Kunowic to dobry pomysł
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama