Słubice: 22 listopada 2019   |   Imieniny: Cecylia, Jonatan, Stefan
reklama
reklama

Dom seniora w Słubicach oficjalnie otwarty (foto)

To była ważna uroczystość, zarówno dla władz powiatu, ale również dla seniorów, którzy na co dzień korzystają z domu dziennego pobytu. Placówka została oficjalnie otwarta. Tak wielu gości dawno tam nie było!

Dom seniora

Dzienny Dom Seniora +, bo tak formalnie nazywa się ta jednostka, funkcjonuje od początku roku, jednak dopiero teraz przyszedł czas na uroczyste przecięcie wstęgi.

25 lutego przybyli do niego goście reprezentujący różne władze i instytucje. Byli wśród nich m.in. posłanka Krystyna Sibińska, marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak, członek zarządu województwa Marcin Jabłoński, starosta Leszek Bajon, wicestarosta Robert Włodek i członkowie zarządu powiatu Sebastian Łukaszewicz, Maciej Błoński i kilkoro radnych powiatowych. Nie zabrakło również Barbary Kwiatkowskiej, przewodniczącej Powiatowej Rady Seniorów, i Magdaleny Tokarskiej, prezes Fundacji na rzecz Collegium Polonicum, która na zlecenie powiatu prowadzi placówkę.

- Na usługi opiekuńcze mamy kilkadziesiąt milionów złotych, nie ma w tej chwili nic ważniejszego jak projekty adresowane do osób potrzebujących takiego wsparcia - mówiła do zgromadzonych E. Polak. Jak podkreśliła, najbardziej potrzebujący są seniorzy, którzy sami już nie potrafią sobie poradzić ze wszystkimi problemami jakie niesie nam codzienne życie.

- Dlatego naszym zadaniem jest wspieranie seniorów i cieszę się, że powiat słubicki również to robi – zaznaczyła, dodając przy tym nieco żartobliwie, że sama zbliża się już do wieku senioralnego, a od zajmowania się wnuczkiem boli ją kręgosłup.

Jabłoński

Remont tego miejsca powstał dzięki uzyskaniu dofinansowania z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, o czym przypomniał Marcin Jabłoński, który jeszcze jako starosta rozpoczął starania o jego powstanie.

- Dzięki wsparciu z programu rządowego, a także pozyskanych środków unijnych w ramach projektu „Opiekuńczych skrzydeł powiatu” będzie możliwe dotarcie z pomocą do osób potrzebujących wsparcia czy zorganizowanie różnego rodzaju aktywności, które urozmaicą czas spędzany w domu seniora – mówił M. Jabłoński.

Były starosta podkreślił, że chciałby, aby praktyka tworzenia takich miejsc przyjęła się, żeby również samorządy gminne coraz szerzej zajmowały się problematyką senioralną. Wyraził też zadowolenie, że obecne władze powiatu kontynuują politykę poprzedniego zarządu. – Mam nadzieję, że niedługo na wiosnę powstanie przy domu również obiecany przeze mnie ogródek – dodał z uśmiechem.

Dom seniora otwarcie

Podczas uroczystości nie mogło oczywiście zabraknąć symbolicznego przecięcia czerwono-białej wstęgi. Następnie placówkę poświecił proboszcz parafii pw. Ducha Świętego ks. kan. Henryk Wojnar. Wyraźnie wzruszeni przedstawiciele seniorów odebrali kilka prezentów, wśród nich był odtwarzacz DVD od władz powiatu i nowe fartuszki do kuchni od członków Warsztatu Terapii Zajęciowej w Żabicach. A od marszałek E. Polak dostali okazałego anioła.

Zaciekawieni goście zwiedzali pomieszczenia domu, a potem wspólnie zasiedli przy stolach, na których czekało pyszne ciasto, przygotowane oczywiście przez seniorki. I nie szczędzili słów uznania ich talentom kulinarnym – bo wiadomo, od babci nikt nie wyjdzie głodny.

Czy to koniec działań na rzecz seniorów? Wygląda na to, że nie, bo w trakcie realizacji jest wspomniany przez M. Jabłońskiego projekt „Opiekuńcze skrzydła powiatu”, który pozwoli rozwinąć nowo otwartą placówkę. Wiadomo już, że będą dodatkowe miejsca na piętrze tego samego budynku, i – co chyba najważniejsze - więcej zajęć dla seniorów.

Do tematu będziemy wracać.

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy władze Słubic powinny umożliwić przekształcenie działki przy ul. Folwarcznej na cele handlowe?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama