Słubice: 19 sierpnia 2019   |   Imieniny: Konstancja, Emilia, Julian
reklama
reklama

Przedszkolaki z Misia Uszatka pamiętały o ojczyźnie (foto)

O 100. rocznicy odzyskania niepodległości pamiętano również w słubickich szkołach i przedszkolach – i to nie tylko na początku listopada. W całym 2018 roku odbywało się wiele różnych wydarzeń, konkursów związanych z tą szczególną rocznicą. My mieliśmy okazję przyjrzeć się temu, co działo się w jednym ze słubickich przedszkoli - Misiu Uszatku.

Miś Uszatek

Nauczyciele wszystkich słubickich szkół i przedszkoli przez cały rok włożyli wiele wysiłku w to, żeby wszystkie dzieci zainteresować dziejami Polski. Nie tylko uczyli historii, mówili o zaborach, wojnach, postaciach takich jak Józef Piłsudski, ale także kształtowali w nich poczucie dumy ze swojego kraju. Dzieci przy wielu okazjach wykorzystywały symbole narodowe, uczyły się wszystkich czterech zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego”, poznawały wiersze, piosenki i tańce narodowe. Często rozmawiali o niepodległości, wolności, ojczyźnie – także tej małej, lokalnej.

A w jaki sposób nauczyciele mówili najmłodszym o tych niełatwych tematach? Przyjrzeliśmy się, jak edukacja związana z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przebiegała w Przedszkolu Samorządowym nr 3, czyli w popularnym Misiu Uszatku.

Patriotyzm poprzez wiersze i piosenki

- Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę zainaugurowaliśmy wykonaniem kącików patriotycznych w salach dydaktycznych oraz gazetki informacyjnej w szatni. Przypominała ona osobom odwiedzającym nasze przedszkole o bardzo ważnym wydarzeniu dla naszego kraju oraz ukazywała, jak ważny dla nas jest patriotyzm – opowiada Kamila Łopusiewicz, dyrektor placówki.

Już na początku roku przedszkolaki uczestniczyły w konkursie recytatorskim, przeglądzie piosenki oraz konkursie plastycznym o tematyce patriotycznej. A później dzieci poznały m.in. „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy, piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem”, obejrzały film „Polak Mały”, uczyły się tańczyć poloneza. Na terenie przedszkola posadziły kolorowe kwiaty, aby przypominało im dom - zarówno ten rodzinny, jak i ojczyznę.

uszatek strefa

Temat niepodległości był obecny w wielu wydarzeniach w przeciągu całym roku. Np. podczas kwietniowego Powiatowego Przegląd Teatrzyków Przedszkolnych pn. „Witajcie w naszej bajce”, czy w czasie pikniku z okazji Dnia Rodziny, który odbył się pod hasłem „100 rodzin na 100-lecie niepodległości”. W czerwcu przedszkolaki z Misia Uszatka kibicowały naszej kadrze narodowej w przedszkolnej strefie kibica. We wrześniu dzieci przygotowały kartki dla powstańców w ramach ogólnopolskiej akcji BohaterON.pl. Z kolei w październiku dzieci i rodzice z grupy Biedronek wspólnie wykonały godła Polski techniką origami.

Żeby Polska była kochana

Ale główne przedszkolne uroczystości w Misiu Uszatku, podobnie jak pozostałych przedszkolach i szkołach, odbyły się 9 listopada. - Wszystkie grupy przygotowały swoje piękne występy, które wywołały na twarzach zebranych dorosłych - wiele emocji, zwłaszcza łzy wzruszenia - mówi K. Łopusiewicz. Były wiersze, piosenki, tańce z flagą, a także życzenia dla Niepodległej z okazji urodzin. „Aby już nigdy nie było wojny”, „Aby już zawsze była Polska”, „Żeby ludzie w Polsce byli szczęśliwi”, „Żeby Polska była kochana”, „Żeby w Polsce nikt nie śmiecił” – to jedne z wielu życzeń, które złożyły swojej ojczyźnie 5-latki.

uszatek rysunki

W przedszkolu podsumowano również konkurs plastyczny na „Niepodległościowy kotylion”. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne nagrody, a zwycięzcy dyplomy i nagrody rzeczowe. A najważniejszym punktem akademii było oczywiście wspólne zaśpiewanie wspomnianych wcześniej 4 zwrotek Mazurka Dąbrowskiego.

Patriotyzmu ciąg dalszy

Jak przekonuje dyrektor Misia Uszatka to jeszcze nie koniec! - W świętowaniu nie powiedzieliśmy ostatniego słowa – mamy zaplanowane jeszcze inne działania: pasowanie na przedszkolaka pt. „Polak mały – bo obywatel zaczyna się od przedszkolaka”, konkurs plastyczny dla przedszkoli z gminy Słubice, wystawę fotograficzną „Słubice dawniej i dziś”, wycieczki itp. – podsumowuje z dumą K. Łopusiewicz.

---

Za udostępnienie zdjęć dziękujemy dyrekcji przedszkola.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy to dobry pomysł, aby Słubice i Frankfurt ubiegały się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama