Słubice: 20 maja 2019   |   Imieniny: Aleksander, Bernardyn, Bazyli
reklama
reklama

Gaudeamus zabrzmiało w CP już po raz 21 (foto)

W Collegium Polonicum uroczyście rozpoczął się kolejny, 21. rok akademicki. Studenci pierwszego roku oficjalnie stali się częścią braci studenckiego. Powitali ich prorektor prof. UAM dr hab. Tadeusz Wallas i prof. dr Julia von Blumenthal, nowa prezydentka Uniwersytetu Europejskiego Viadrina.

Collegium Polonicum

To był ważny dzień dla społeczności Collegium Polonicum. 18 października uroczyście rozpoczął się nowy rok akademicki 2018/2019. Tym razem wyjątkowo nie w dużej auli, zniszczonej niedawno przez pożar.

Studenci pierwszego roku 3 kierunków – prowadzonych wspólnie z partnerskim uniwersytetem Viadrina - zostali oficjalnie immatrykulowani. Zabrzmiało uroczyste Gaudeamus Igitur (czyli „Radujmy się więc”), co niegdyś było śpiewane prawdopodobnie podczas nieoficjalnych spotkań studenckich, a obecnie – tych oficjalnych, jak inauguracja nowego roku właśnie.

Była to również okazja do spojrzenia w przeszłość i w przyszłość UAM i Collegium Polonicum. Prof. T. Wallas przypomniał przy tej okazji, że bieżący rok jest szczególnym, jeśli chodzi o historię. – Jest to setny rok w dziejach UAM, licząc od roku 1919, kiedy rozpoczęła działalność Wszechnica Piastowska, która rok później przyjęła nazwę Uniwersytetu Poznańskiego – przypomniał prorektor.

Przybliżył również obecną działalność Collegium Polonicum – odbywają się tu międzynarodowe konferencje naukowe, prowadzone są studia pierwszego i drugiego stopnia, w tym wspólne, prowadzone z Viadriną, takie jak prawo, kulturoznawstwo i filologia germańska. W obecnym roku na CP studiuje łącznie 205 osób.

T. Wallas wymienił również wyzwania, jakie stoją przed UAM, wynikające z wejścia w życie ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”. – Mimo ogromu czekającej nas pracy, postrzegamy nadchodzącą zmianę jako szanse na rozwój uczelni, stworzenie silnych dyscyplin naukowych – podkreślał. Spore wyzwania stoją również przed samym Collegium Polonicum. To - oprócz zwiększenia liczby studentów - powołanie nowych kierunków studiów, wspieranie badań naukowych, a także odbudowa dużej auli.

Do rozwoju i pogłębiania współpracy z UAM, poprzez wspólną jednostkę, jaką jest Collegium Polonicum, odniosła się również prof. dr Julia von Blumenthal, nowa prezydentka Uniwersytetu Europejskiego Viadrina. Swoje przemówienie wygłosiła… po polsku, choć nie zna naszego języka, podjęła trud, aby je przeczytać. – Od 27 lat UAM jest strategicznym transgranicznym partnerem Viadriny, a CP wynikiem i owocem tej współpracy. Prowadzimy wspólne kierunki studiów, a niedługo powołamy nowy projekt, European New School for Digital Studies – przypomniała prezydentka.

Był to dla niej podwójnie ważny dzień – po południu na Viadrinie odbyło się jej zaprzysiężenie.

W inauguracji roku akademickiego wzięli udział również przedstawiciele władz samorządowych: burmistrz Tomasz Ciszewicz, wicestarosta Leopold Owsiak, przewodniczący rady miejskiej Mariusz Olejniczak.

W tym roku wykład inauguracyjny wygłosiła prodziekan WNPiD prof. UAM dr hab. Magdalena Musiał-Karg. Jego tytuł dotyczył współczesnej demokracji i brzmiał: „Zagrożenia dla demokratycznych standardów we współczesnej Europie”. - To było wielkie wyróżnienie, o takich tematach zawsze warto, a nawet trzeba... tym bardziej, że tuż przed wyborami – powiedziała po wykładzie M. Musiał-Karg.

Poniżej nasza fotorelacja z uroczystości.

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz poziom czystości w Słubicach (licząc wg szkolnej skali)?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama