Słubice: 16 listopada 2018   |   Imieniny: Maria, Edmund, Marek
reklama
reklama

Rankingi sukcesów polskich miast – jak na tym tle wypadają Słubice?

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego za pomocą wskaźników liczbowych oszacowali sukcesy, jakie odniosły samorządy mijającej kadencji – tak powstał najnowszy ranking pisma samorządowego Wspólnota. Zbadano i oceniono wyniki w kilku dziedzinach, m.in. finansach, infrastrukturze i życiu społecznym. Jak Słubice wypadły na tle innych miast?

urzad miejski_slubice


Autorzy najnowszego raportu pisma samorządowego Wspólnota, czyli prof. Paweł Swianiewicz i dr Julita Łukomska z Uniwersytetu Warszawskiego, wyjaśniają, że w tym badaniu interesowała ich zmiana, jaka nastąpiła w ostatnich czterech latach, a nie kondycja gminy jako taka. Swoje wyliczenia opierają na najnowszych dostępnych danych – przede wszystkim pochodzących z GUS, ale także ze sprawozdań budżetowych samorządów oraz z kilku innych źródeł za lata 2013-2017.

W jaki sposób Wspólnota zmierzyła sukcesy kadencji?

Końcowy wskaźnik sukcesu jest sumą czterech wskaźników cząstkowych odnoszących się do:
  • sukcesu finansowego (związanego z budżetem jednostki samorządowej, czyli zmianą wielkości budżetu na 1 mieszkańca w badanym czasie),
  • sukcesu ekonomicznego (wiążącego się ze stanem gospodarki lokalnej, w tym m.in. z bezrobociem, nowymi podmiotami gospodarczymi, zmiany wielkości dochodów z podatków PIT i CIT),
  • sukcesu infrastrukturalnego (odnoszącego się przede wszystkim do komunalnej infrastruktury technicznej, w tym projektów dofinansowanych z UE, liczby nowych mieszkań, wielkości wydatków inwestycyjnych na transport publiczny, nowych ścieżek rowerowych),
  • sukcesu społecznego (który odnosi się do: wyników sprawdzianu uczniów kończących szkoły podstawowe, wyników osiąganych przez gimnazjalistów – wskaźnik tzw. Edukacyjnej Wartości Dodanej, zmiany odsetka dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym i opieką w żłobku oraz liczbą mieszkań komunalnych oddanych do użytku w badanym czasie).
Słubickie sukcesy na tle innych miast

Wspólnota opublikowała zarówno wyniki rankingu końcowego i poszczególnych cząstkowych rankingów. I są tu widocznie duże różnice, jeśli chodzi o Słubice.

W rankingu zbiorczym sukcesu, sumującym cztery wymienione wyżej, Słubice uplasowały się na 45 miejscu wśród 267 miast powiatowych w kraju. W zeszłym roku były na 53 miejscu, a dwa lata temu na 83. Spośród miast woj. lubuskiego jesteśmy na 2 miejscu, wyprzedza nas tylko Nowa Sól.

Nieco lepiej było w poszczególnych składowych rankingach - tych odnoszących się do finansów.

W rankingu sukcesu finansowego Słubice uplasowały się na wysokim, 9 miejscu (pierwszym wśród miast z woj. lubuskiego). - Znaleźć się choćby na 9. miejscu, wśród miast powiatowych w Polsce ocenianych pod kątem sukcesu finansowego to jest dla mnie ogromny zaszczyt i wyróżnienie. Wielka w tym zasługa skarbnika naszej gminy Rafała Dydaka – podkreśla burmistrz Tomasz Ciszewicz. W zeszłym roku byliśmy daleko – na 128, a dwa lata temu na 163 miejscu.

Jeszcze lepiej Słubice wypadły w rankingu ekonomicznym – uplasowały się na 8 miejscu (choć tu w zeszłym roku było jeszcze lepiej - 2 miejsce, ale dwa lata temu ledwie 75). - Naprawdę się cieszę z tego co osiągnęliśmy w ostatnich latach. Jestem dumny, że zostawiam gminę z niespełna 11 proc. zadłużeniem – podkreśla T. Ciszewicz.

Dużo gorzej wyglądają Słubice, jeśli chodzi o pozostałe dwa rankingi sukcesu – w infrastrukturalnym nasze miasto znalazło się na 140 miejscu (w zeszłym roku było to 158 miejsce, a dwa lata temu 78).

Jeszcze niżej nasze miasto uplasowało się w rankingu sukcesu społecznego – tu Słubice znalazły się na końcu stawki – na 263 miejscu (na 267 miast powiatowych). Rok temu byliśmy na 198.

Całość rankingu można przeczytać na: www.wspolnota.org.pl.

---

Jak oceniacie ranking Wspóonoty? Czy faktycznie jest tak dobrze, a liczby podane przez autorów raportu da się odczuć w codziennym życiu?
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama