Słubice: 21 maja 2019   |   Imieniny: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Rankingi sukcesów polskich miast – jak na tym tle wypadają Słubice?
reklama
reklama

Rankingi sukcesów polskich miast – jak na tym tle wypadają Słubice?

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego za pomocą wskaźników liczbowych oszacowali sukcesy, jakie odniosły samorządy mijającej kadencji – tak powstał najnowszy ranking pisma samorządowego Wspólnota. Zbadano i oceniono wyniki w kilku dziedzinach, m.in. finansach, infrastrukturze i życiu społecznym. Jak Słubice wypadły na tle innych miast?

urzad miejski_slubice


Autorzy najnowszego raportu pisma samorządowego Wspólnota, czyli prof. Paweł Swianiewicz i dr Julita Łukomska z Uniwersytetu Warszawskiego, wyjaśniają, że w tym badaniu interesowała ich zmiana, jaka nastąpiła w ostatnich czterech latach, a nie kondycja gminy jako taka. Swoje wyliczenia opierają na najnowszych dostępnych danych – przede wszystkim pochodzących z GUS, ale także ze sprawozdań budżetowych samorządów oraz z kilku innych źródeł za lata 2013-2017.

W jaki sposób Wspólnota zmierzyła sukcesy kadencji?

Końcowy wskaźnik sukcesu jest sumą czterech wskaźników cząstkowych odnoszących się do:
  • sukcesu finansowego (związanego z budżetem jednostki samorządowej, czyli zmianą wielkości budżetu na 1 mieszkańca w badanym czasie),
  • sukcesu ekonomicznego (wiążącego się ze stanem gospodarki lokalnej, w tym m.in. z bezrobociem, nowymi podmiotami gospodarczymi, zmiany wielkości dochodów z podatków PIT i CIT),
  • sukcesu infrastrukturalnego (odnoszącego się przede wszystkim do komunalnej infrastruktury technicznej, w tym projektów dofinansowanych z UE, liczby nowych mieszkań, wielkości wydatków inwestycyjnych na transport publiczny, nowych ścieżek rowerowych),
  • sukcesu społecznego (który odnosi się do: wyników sprawdzianu uczniów kończących szkoły podstawowe, wyników osiąganych przez gimnazjalistów – wskaźnik tzw. Edukacyjnej Wartości Dodanej, zmiany odsetka dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym i opieką w żłobku oraz liczbą mieszkań komunalnych oddanych do użytku w badanym czasie).
Słubickie sukcesy na tle innych miast

Wspólnota opublikowała zarówno wyniki rankingu końcowego i poszczególnych cząstkowych rankingów. I są tu widocznie duże różnice, jeśli chodzi o Słubice.

W rankingu zbiorczym sukcesu, sumującym cztery wymienione wyżej, Słubice uplasowały się na 45 miejscu wśród 267 miast powiatowych w kraju. W zeszłym roku były na 53 miejscu, a dwa lata temu na 83. Spośród miast woj. lubuskiego jesteśmy na 2 miejscu, wyprzedza nas tylko Nowa Sól.

Nieco lepiej było w poszczególnych składowych rankingach - tych odnoszących się do finansów.

W rankingu sukcesu finansowego Słubice uplasowały się na wysokim, 9 miejscu (pierwszym wśród miast z woj. lubuskiego). - Znaleźć się choćby na 9. miejscu, wśród miast powiatowych w Polsce ocenianych pod kątem sukcesu finansowego to jest dla mnie ogromny zaszczyt i wyróżnienie. Wielka w tym zasługa skarbnika naszej gminy Rafała Dydaka – podkreśla burmistrz Tomasz Ciszewicz. W zeszłym roku byliśmy daleko – na 128, a dwa lata temu na 163 miejscu.

Jeszcze lepiej Słubice wypadły w rankingu ekonomicznym – uplasowały się na 8 miejscu (choć tu w zeszłym roku było jeszcze lepiej - 2 miejsce, ale dwa lata temu ledwie 75). - Naprawdę się cieszę z tego co osiągnęliśmy w ostatnich latach. Jestem dumny, że zostawiam gminę z niespełna 11 proc. zadłużeniem – podkreśla T. Ciszewicz.

Dużo gorzej wyglądają Słubice, jeśli chodzi o pozostałe dwa rankingi sukcesu – w infrastrukturalnym nasze miasto znalazło się na 140 miejscu (w zeszłym roku było to 158 miejsce, a dwa lata temu 78).

Jeszcze niżej nasze miasto uplasowało się w rankingu sukcesu społecznego – tu Słubice znalazły się na końcu stawki – na 263 miejscu (na 267 miast powiatowych). Rok temu byliśmy na 198.

Całość rankingu można przeczytać na: www.wspolnota.org.pl.

---

Jak oceniacie ranking Wspóonoty? Czy faktycznie jest tak dobrze, a liczby podane przez autorów raportu da się odczuć w codziennym życiu?
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz poziom czystości w Słubicach (licząc wg szkolnej skali)?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama