Słubice: 15 grudnia 2018   |   Imieniny: Nina, Celina, Walerian
reklama
reklama

W Collegium Polonicum ruszył pierwszy rok szkolny

Na UAM rozpoczął się pierwszy w niemal 100 letniej historii uczelni rok szkolny. 24 uczniów złożyło uroczyste ślubowanie i stało się uczniami Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego – ale również członkami braci studenckiej. Przed nimi trzy lata nauki w murach CP.

uam rozpoczecie_1

Na słubickiej uczelni pojawili się licealiści – 3 września liceum uniwersyteckie rozpoczęło swój pierwszy rok szkolny. Ślubowanie złożyło 24 uczniów z 2 klas o profilach humanistycznym i biologiczno-chemicznym.

W uroczystej inauguracji roku szkolnego wziął udział rektor UAM, prof. AUM dr hab. Andrzej Lesicki. - Chciałbym życzyć wam, drodzy uczniowie naszego liceum, żeby ten rok był rokiem, w którym spełnią się wasze oczekiwania. Chcecie zdobyć wykształcenie, kolejne lata liceum będą przybliżały was do matury, a jej uzyskanie stanie się przepustką do dalszej nauki, podjęcia studiów na każdym uniwersytecie w Europie. Tak więc rozpoczynamy ten rok szkolny! – powiedział do uczniów rektor.

Głos zabrał również prorektor prof. UAM dr hab. Tadeusz Wallas, który jest „ojcem chrzestnym” tego liceum. Wyjawił, że UAM pokłada w słubickich uczniach duże nadzieje. - Liczymy na to, że dzięki temu, że nasz uniwersytet prowadzi liceum, będziemy mieli lepszy kontakt z młodzieżą licealną i dzięki współpracy z wami dowiemy się jakie macie oczekiwania, aspiracje. A to po to, żeby w porę przygotować ofertę dydaktyczną, która będzie spełniała wasze oczekiwania – wyjaśnił T. Wallas.

- Przed wami sporo pracy, bo żeby was dobrze przygotować do egzaminu maturalnego, będziecie musieli należycie wypełniać uczniowskie obowiązki – przypomniał uczniom. Ale dodał, że kadra ULO stara się roztoczyć przed uczniami bogate możliwości. – Proszę, żebyście z nich korzystali, żebyście kiedyś nie żałowali, że coś przegapiliście – powiedział prorektor na zakończenie.

W uroczystości wzięło udział również wielu gości, byli wśród nich prezydent Viadriny prof. dr. Stephan Kudert, wiceprezydent Viadriny Janine Nuyken, kanclerz UAM dr Marcin Wysocki, a także burmistrz Słubic Tomasz Ciszewicz i szefowa oświaty w powiecie słubickim Grażyna Bajon.

uam rozpoczecie_2

Ten nowy rok szkolny to nowe wyzwania, o czym mówił Jan Zgrzywa, dyrektor ULO. - Rozpoczynamy jako społeczność szkolna nowe życie. Myślę, że bardzo ciekawe. Przed nami wiele przygód. Będziemy się wzajemnie uczyć - my nauczyciele od was, a wy od nas – powiedział J. Zgrzwa. I dodał na zachętę: - Horacy komentując Odyseję w jednym ze swoich listów napisał: kto zaczął, już wykonał połowę dzieła. Możecie zatem przyjąć, że już jesteście w połowie drogi.

Jak na uniwersytet przystało, zgromadzeniu wysłuchali również wykładu inauguracyjnego, który wygłosił prof. dr. hab. Jarosława Liberka (WFPiK UAM). Jego tytuł był idealny na początek roku szkolnego: „Pożytki z pożytecznego uczenia się, czyli nauka jako doskonalenie myślenia i mówienia.” Tak zmotywowani uczniowie rozpoczęli nową, licealną drogę.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama