Słubice: 22 maja 2019   |   Imieniny: Julia, Wiesława, Helena
reklama
reklama

W Collegium Polonicum ruszył pierwszy rok szkolny

Na UAM rozpoczął się pierwszy w niemal 100 letniej historii uczelni rok szkolny. 24 uczniów złożyło uroczyste ślubowanie i stało się uczniami Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego – ale również członkami braci studenckiej. Przed nimi trzy lata nauki w murach CP.

uam rozpoczecie_1

Na słubickiej uczelni pojawili się licealiści – 3 września liceum uniwersyteckie rozpoczęło swój pierwszy rok szkolny. Ślubowanie złożyło 24 uczniów z 2 klas o profilach humanistycznym i biologiczno-chemicznym.

W uroczystej inauguracji roku szkolnego wziął udział rektor UAM, prof. AUM dr hab. Andrzej Lesicki. - Chciałbym życzyć wam, drodzy uczniowie naszego liceum, żeby ten rok był rokiem, w którym spełnią się wasze oczekiwania. Chcecie zdobyć wykształcenie, kolejne lata liceum będą przybliżały was do matury, a jej uzyskanie stanie się przepustką do dalszej nauki, podjęcia studiów na każdym uniwersytecie w Europie. Tak więc rozpoczynamy ten rok szkolny! – powiedział do uczniów rektor.

Głos zabrał również prorektor prof. UAM dr hab. Tadeusz Wallas, który jest „ojcem chrzestnym” tego liceum. Wyjawił, że UAM pokłada w słubickich uczniach duże nadzieje. - Liczymy na to, że dzięki temu, że nasz uniwersytet prowadzi liceum, będziemy mieli lepszy kontakt z młodzieżą licealną i dzięki współpracy z wami dowiemy się jakie macie oczekiwania, aspiracje. A to po to, żeby w porę przygotować ofertę dydaktyczną, która będzie spełniała wasze oczekiwania – wyjaśnił T. Wallas.

- Przed wami sporo pracy, bo żeby was dobrze przygotować do egzaminu maturalnego, będziecie musieli należycie wypełniać uczniowskie obowiązki – przypomniał uczniom. Ale dodał, że kadra ULO stara się roztoczyć przed uczniami bogate możliwości. – Proszę, żebyście z nich korzystali, żebyście kiedyś nie żałowali, że coś przegapiliście – powiedział prorektor na zakończenie.

W uroczystości wzięło udział również wielu gości, byli wśród nich prezydent Viadriny prof. dr. Stephan Kudert, wiceprezydent Viadriny Janine Nuyken, kanclerz UAM dr Marcin Wysocki, a także burmistrz Słubic Tomasz Ciszewicz i szefowa oświaty w powiecie słubickim Grażyna Bajon.

uam rozpoczecie_2

Ten nowy rok szkolny to nowe wyzwania, o czym mówił Jan Zgrzywa, dyrektor ULO. - Rozpoczynamy jako społeczność szkolna nowe życie. Myślę, że bardzo ciekawe. Przed nami wiele przygód. Będziemy się wzajemnie uczyć - my nauczyciele od was, a wy od nas – powiedział J. Zgrzwa. I dodał na zachętę: - Horacy komentując Odyseję w jednym ze swoich listów napisał: kto zaczął, już wykonał połowę dzieła. Możecie zatem przyjąć, że już jesteście w połowie drogi.

Jak na uniwersytet przystało, zgromadzeniu wysłuchali również wykładu inauguracyjnego, który wygłosił prof. dr. hab. Jarosława Liberka (WFPiK UAM). Jego tytuł był idealny na początek roku szkolnego: „Pożytki z pożytecznego uczenia się, czyli nauka jako doskonalenie myślenia i mówienia.” Tak zmotywowani uczniowie rozpoczęli nową, licealną drogę.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz poziom czystości w Słubicach (licząc wg szkolnej skali)?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama