Słubice: 17 listopada 2018   |   Imieniny: Waleria, Salomea, Grzegorz
reklama
reklama

Mediacja – nowoczesny i szybszy sposób na rozwiązywanie konfliktów

Gdzie dwóch się bije, tam trzeci… pomaga. Najlepiej, jeśli tym trzecim jest mediator. W Słubicach powstała właśnie pierwsza profesjonalna kancelaria, w której można skorzystać z pomocy doświadczonej mediatorki. A może się ona przydać w wielu rożnych sytuacjach i zastąpić sprawy w sądzie.

sylwia szary_mediator

Niestety, konflikty zdarzają się w wielu sferach życia – prywatnej, jak sprawy rozwodowe, spadkowe, a także zawodowej, między kontrahentami, czy w sporach z urzędami lub instytucjami. Niektóre z nich są trudne, skomplikowane, a zdarza się również tak, że żadna ze stron nie chce ustąpić, oskarżają się wzajemnie i nie są w stanie dojść do porozumienia. A konsekwencje dotykają nie tylko uczestników sporu, ale też ich najbliższych.

Sposobem na wyjście z patowej sytuacji jest pomoc mediatora. – Mediator jest neutralną, bezstronną osobą, który pomaga stronom dojść do porozumienia, które podejmują świadomie i wspólnie akceptują – mówi Sylwia Szary, mediatorka Sądu Okręgowego w Gorzowie Wlkp., która od niedawna prowadzi swoją kancelarię w Słubicach. Mediator pomaga stronom konfliktu przyjrzeć się wszystkim aspektom zagadnień, które są dla nich ważne, rozważyć skutki różnych decyzji i wybrać najkorzystniejszy wariant.

Mediacja zamiast rozprawy

S. Szary wyjaśnia, że mediacja ma bardzo wiele zalet. A na pewno spotkanie z mediatorem jest lepsze niż sprawa w sądzie. Gównie dlatego, że mediacja ma charakter dobrowolny, poufny i nieformalny. Jej celem nie jest wydanie rozstrzygnięcia, kto ma rację, ale wypracowanie takiego rozwiązania, które będzie satysfakcjonowało obie strony – i pozwoli zakończyć konflikt. Dlatego w mediacji nie ma strony przegranej. S. Szary podkreśla również, że mediator jako osoba neutralna, nie podsuwa rozwiązań ani nie wtrąca się w podjęte decyzje.

Obie strony zyskują

W jakich sprawach mediacja jest szczególnie przydatna? W tych najdelikatniejszych, dotyczących spraw rodzinnych (np. przy rozwodach). Pozwala dojść do porozumienia i uniknąć sądowych batalii. – Możliwe jest takie rozstrzygnięcie sporu, w którym obie ze stron zaspokajają swoje potrzeby i wychodzą z niego zwycięsko. Gdy sąd orzeka o winie jednego z rodziców, powstaje napięta atmosfera, zarówno między rodzicami, jak i dziećmi, co może powodować sabotowanie ustaleń sądu – opowiada S. Szary. W przypadku mediacji porozumienie jest wypracowane przez obie strony, co ma pozytywny wpływ na przestrzeganie zasad.

Ugoda do 500+

Innym ważnym zagadnieniem jest ugoda mediacyjna w związku ze świadczeniem 500+. Rodzice, którzy ubiegają się to świadczenie, potrzebują wyrok lub ugodę mediacyjną na alimenty zatwierdzoną przez sąd. - Proponuję zawarcie ugody mediacyjnej na alimenty przed mediatorem. Jej zawarcie niesie ze sobą same korzyści – jest dyskretniej, szybciej, przy użyciu mniejszych formalności – wyjaśnia S. Szary.

Spotkania mogą odbywać się w kancelarii, ale także w innych miejscach, dogodnych dla obu stron. Po osiągnięciu porozumienia, składają one podpis pod ugodą. Ta jest przesyłana do właściwego sądu. Sąd, zatwierdzając tę ugodę wydaje postanowienie, które przesyła stronom. A taka zatwierdzona ugoda ma moc wyroku. Z takim dokumentem można udać się do OPS i bez problemu złożyć wniosek o świadczenie 500+.

Szkolenia z mobbingu i mediacji rówieśniczej

Sylwia Szary jest również trenerem umiejętności społecznych. Prowadzi szkolenia dla pracowników i pracodawców z przeciwdziałania mobbingowi w pracy oraz sposobów radzenia sobie z konfliktami. Pomaga również uczniom – realizuje projekt dla dzieci i młodzieży „Balon konfliktu pękł” oraz wyjaśnia im zasady prowadzenia mediacji rówieśniczej.

Jak skontaktować się z mediatorem?

Kancelaria Sylwii Szary mieści się przy ul. Piskiej 32 w Słubicach, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , tel. 95 758 89 98, +48 509 222 615.

[reklama]
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama