Słubice: 22 lutego 2019   |   Imieniny: Marta, Małgorzata, Piotr
reklama
reklama

Mediacja – nowoczesny i szybszy sposób na rozwiązywanie konfliktów

Gdzie dwóch się bije, tam trzeci… pomaga. Najlepiej, jeśli tym trzecim jest mediator. W Słubicach powstała właśnie pierwsza profesjonalna kancelaria, w której można skorzystać z pomocy doświadczonej mediatorki. A może się ona przydać w wielu rożnych sytuacjach i zastąpić sprawy w sądzie.

sylwia szary_mediator

Niestety, konflikty zdarzają się w wielu sferach życia – prywatnej, jak sprawy rozwodowe, spadkowe, a także zawodowej, między kontrahentami, czy w sporach z urzędami lub instytucjami. Niektóre z nich są trudne, skomplikowane, a zdarza się również tak, że żadna ze stron nie chce ustąpić, oskarżają się wzajemnie i nie są w stanie dojść do porozumienia. A konsekwencje dotykają nie tylko uczestników sporu, ale też ich najbliższych.

Sposobem na wyjście z patowej sytuacji jest pomoc mediatora. – Mediator jest neutralną, bezstronną osobą, który pomaga stronom dojść do porozumienia, które podejmują świadomie i wspólnie akceptują – mówi Sylwia Szary, mediatorka Sądu Okręgowego w Gorzowie Wlkp., która od niedawna prowadzi swoją kancelarię w Słubicach. Mediator pomaga stronom konfliktu przyjrzeć się wszystkim aspektom zagadnień, które są dla nich ważne, rozważyć skutki różnych decyzji i wybrać najkorzystniejszy wariant.

Mediacja zamiast rozprawy

S. Szary wyjaśnia, że mediacja ma bardzo wiele zalet. A na pewno spotkanie z mediatorem jest lepsze niż sprawa w sądzie. Gównie dlatego, że mediacja ma charakter dobrowolny, poufny i nieformalny. Jej celem nie jest wydanie rozstrzygnięcia, kto ma rację, ale wypracowanie takiego rozwiązania, które będzie satysfakcjonowało obie strony – i pozwoli zakończyć konflikt. Dlatego w mediacji nie ma strony przegranej. S. Szary podkreśla również, że mediator jako osoba neutralna, nie podsuwa rozwiązań ani nie wtrąca się w podjęte decyzje.

Obie strony zyskują

W jakich sprawach mediacja jest szczególnie przydatna? W tych najdelikatniejszych, dotyczących spraw rodzinnych (np. przy rozwodach). Pozwala dojść do porozumienia i uniknąć sądowych batalii. – Możliwe jest takie rozstrzygnięcie sporu, w którym obie ze stron zaspokajają swoje potrzeby i wychodzą z niego zwycięsko. Gdy sąd orzeka o winie jednego z rodziców, powstaje napięta atmosfera, zarówno między rodzicami, jak i dziećmi, co może powodować sabotowanie ustaleń sądu – opowiada S. Szary. W przypadku mediacji porozumienie jest wypracowane przez obie strony, co ma pozytywny wpływ na przestrzeganie zasad.

Ugoda do 500+

Innym ważnym zagadnieniem jest ugoda mediacyjna w związku ze świadczeniem 500+. Rodzice, którzy ubiegają się to świadczenie, potrzebują wyrok lub ugodę mediacyjną na alimenty zatwierdzoną przez sąd. - Proponuję zawarcie ugody mediacyjnej na alimenty przed mediatorem. Jej zawarcie niesie ze sobą same korzyści – jest dyskretniej, szybciej, przy użyciu mniejszych formalności – wyjaśnia S. Szary.

Spotkania mogą odbywać się w kancelarii, ale także w innych miejscach, dogodnych dla obu stron. Po osiągnięciu porozumienia, składają one podpis pod ugodą. Ta jest przesyłana do właściwego sądu. Sąd, zatwierdzając tę ugodę wydaje postanowienie, które przesyła stronom. A taka zatwierdzona ugoda ma moc wyroku. Z takim dokumentem można udać się do OPS i bez problemu złożyć wniosek o świadczenie 500+.

Szkolenia z mobbingu i mediacji rówieśniczej

Sylwia Szary jest również trenerem umiejętności społecznych. Prowadzi szkolenia dla pracowników i pracodawców z przeciwdziałania mobbingowi w pracy oraz sposobów radzenia sobie z konfliktami. Pomaga również uczniom – realizuje projekt dla dzieci i młodzieży „Balon konfliktu pękł” oraz wyjaśnia im zasady prowadzenia mediacji rówieśniczej.

Jak skontaktować się z mediatorem?

Kancelaria Sylwii Szary mieści się przy ul. Piskiej 32 w Słubicach, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , tel. 95 758 89 98, +48 509 222 615.

[reklama]
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy w Słubicach powinien powstać komercyjny cmentarz dla zwierząt?
 
Jaka kwota za pochówek byłaby dla Ciebie akceptowalna?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama