Słubice: 21 stycznia 2019   |   Imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
reklama
reklama

Starostowie z obu stron Odry planują wspólne projekty

Remonty dróg, projekty dla seniorów i niepełnosprawnych, zakup nowych samochodów pożarniczych – takie pomysły na wspólne działania mają starostowie powiatów słubickiego i niemieckiego Odra-Szprewa. Obaj podkreślali, że warto się spotykać – i właśnie takie spotkanie miało miejsce w słubickim starostwie.

starostowie spotkanie 

Słubice i Frankfurt budują wspólną markę dwumiasta. Zintensyfikowanie współpracy i realizację kolejnych wspólnych projektów planują również starostowie dwóch sąsiadujących powiatów: słubickiego i Odra-Szprewa po stronie niemieckiej. 24 maja starosta tego powiatu Rolf Lindemann i jego zastępca Michael Buhrke spotkali się z Marcinem Jabłońskim, starostą powiatu słubickiego i Leopoldem Owsiakiem, jego zastępcą, po to, żeby porozmawiać o realizacji bieżących projektów – i zaplanować kolejne.

A w toku jest projekt finansowany z funduszy INTERREG, który zakłada remont drogi powiatowej z Nowych Biskupic do Rzepina, oraz odcinka niemieckiej drogi nr K6755, prowadzącej do autostrad A10 i A12 - czym już nie raz mieliśmy okazję informować, ostatnio w kontekście udziału gmin Rzepin i Słubice. Niestety, dalej nie jest znana data rozpoczęcia remontu.

- Mamy nadzieje, że wszystkie kwestie formalne i procedury, które się wiążą z rozpoczęciem tej inwestycji zostaną sprawnie przeprowadzone, wszystko jest na dobrej drodze – mówił M. Jabłoński na konferencji prasowej, która odbyła się tuż po spotkaniu.

Obaj starostowie zdradzili, że uzyskali dofinansowanie z Euroregionu Pro Europa Viadrina na dwa kolejne projekty, skierowane do osób starszych i niepełnosprawnych. Będą to wydarzenia zorganizowane po polskiej stronie, w których będą również uczestniczyli przedstawiciele zza Odry.

Zależy nam na tym, żeby poznali się przedstawiciele instytucji, organizacji pozarządowych działających na rzecz środowisk senioralnych i osób niepełnosprawnych, a także żeby przysporzyć dużo radości ich podopiecznym – wyjaśniał M. Jabłoński.

R. Lindemann zgodził się z nim, że jednym z wyzwań stojących przed oboma powiatami jest kwestia opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Podkreślał również potrzebę wzajemnych kontaktów i poznawania się - po to własnie, aby współpraca między powiatami mogła rozwijać się i przynosić konkretne korzyści mieszkańcom regionu.

Dlatego we wrześniu spotkają się radni obu powiatów. – Choć mieszkamy niemal drzwi w drzwi, nasza administracja funkcjonuje inaczej. Ważne jest dla nas wzajemne poznanie swoich struktur, tego ja przebiegają procesy decyzyjne po obu stronach granicy. Porozmawiamy też o tym, jak Polacy i Niemcy zajmują się poszczególnymi problemami – mówił R. Lindemann.

A co we współpracy przeszkadza? Obaj starostowie zgodzili się, że zbyt duża jest biurokracja na poziomie unijnym, chcieliby zmierzać ku temu, żeby uprościć postępowania związane z realizacją projektów.

Omawiali również kolejne. Za kilka miesięcy planują złożyć projekt o wartości kilku milionów euro, którego celem ma być poprawa bezpieczeństwa przeciwpożarowego po obu stronach granicy, we współpracy z komendami straży pożarnej – wojewódzką i powiatową, a także gminami powiatu słubickiego. – Planujemy m.in. zakup nowoczesnych pojazdów pożarniczych – zdradził M. Jabłoński.

Do tematu współpracy między powiatami będziemy wracać.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jaki był dla Słubic 2018 rok?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama