Słubice: 21 stycznia 2019   |   Imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
reklama
reklama

Jaki będzie los postkomunistycznych pomników?

Czy gmina będzie musiała usunąć pomnik żołnierzy z placu Bohaterów i radziecki czołg z Kunowic? Pismo w tej sprawie wpłynęło do Urzędu Miejskiego w Słubicach, jednak na razie burmistrz Tomasz Ciszewicz nie chce tego szerzej komentować. Podstawą do usunięcia mają być zapisy ustawy dezubekizacyjnej.

czolg kunowice

Do Urzędu Miejskiego wpłynęło pismo z Muzeum Narodowego, z którego wynika, że w Słubicach i Kunowicach znajdują się pomniki, które, zdaniem muzeum, powinny zostać objęte tzw. ustawą deuzubekizacyjną. Mowa o pomniku na placu Bohaterów w Słubicach oraz czołgu w Kunowicach.

Ustawa zakłada konieczność usunięcia „obiektu upamiętniającego osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny”. Odpowiada za to właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości, na terenie której obiekt się znajduje. Muzeum Narodowe zwróciło uwagę właśnie na dwa takie obiekty, znajdujące się na terenie gminy Słubice.

Jaki będzie ich los? Tego jeszcze dokładnie nie wiadomo, sprawa jest świeża. Burmistrz Tomasz Ciszewicz przedstawił tę sprawę radnym podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej. I już podczas tej sesji skrytykował ten pomysł. Jednak na razie nie chce zdradzić więcej szczegółów sprawy (ani upublicznić pisma od Muzeum Narodowego).

Na tym etapie burmistrz wstrzymuje się od komentarzy, ponieważ sprawa jest w toku – przekazała naszej redakcji Beata Bielecka, rzecznik słubickiego magistratu.

Pomnik żołnierzy

Ustawowy termin na usunięcie pomników mija 21 października. Tego dnia w 2017 roku weszła w życie nowelizacja ustawy dezubekizacyjnej, która zakłada, że właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości, na której w tym dniu znajduje się pomnik „upamiętniający osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny lub propagujący taki ustrój w inny sposób” będzie musiał go usunąć w terminie do 12 miesięcy od wejścia w życie nowelizacji. Jeśli zrobi to dobrowolnie, może starać się o zwrot kosztów z budżetu państwa.

Do tematu będziemy wracać
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jaki był dla Słubic 2018 rok?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama